Detay

Çiftler kısa programın ilk iki sırası ABD'nin

23 Mart 2022 Çarşamba 23:29 - Son Güncelleme 23 Mart 2022 Çarşamba 23:38  |  Kaynak : TRT SPOR

Artistik Buz Pateninde Dünya Şampiyonası çiftler kısa program, ABD'li çiftlerin liderliğiyle sona erdi. Alexa Knierim/Brendon Frazier ilk, Ashley Cain-Gribble/Timothy Leduc ikinci sırayı aldı ve madalya için büyük avantaj elde etti.

Knierim/Frazier olimpiyatlardan beri formunu koruyor

Alexa Knierim/Brendon Frazier çifti olimpiyatları altıncı sırada tamamlamış ancak yine de dikkat çekici bir performans sunmuştu. Bugünkü Dünya Şampiyonası kısa programında da benzer güçte bir program sunmayı başaran çift, programına zorluk seviyesi üç olarak belirlenen üçlü twist ile başladı ve bu elementten gecenin en yüksek uygulama puanını aldı. Yan yana üçlü toeloop ve fırlatmalı üçlü flip atlayışlarını hatasız sergileyen çift dönüş, adım dizisi, ölüm spirali gibi elementlerden dört zorluk derecesi aldı. 42.11 teknik, 34.77 bileşen puanı elde eden çift toplam 76.88 puana ulaştı.

Knierim/Frazier’ın Covid nedeniyle katılamadığı ulusal yarışmada ABD şampiyonu olan Ashley Cain-Gribble/Timothy Leduc çifti, Ilan Eshkeri’nin White Crow adlı müziğiyle serisini sundu. Çift, bu etkileyici müziğe yakışan bir koreografi ve sunumla programını tamamladı. Yan yana yaptıkları üçlü loop atlayışında Cain-Gribble’ın elini yere değdirmesi nedeniyle puan kaybına uğrayan çift diğer elementlerini hatasız sundu. Cain-Gribble/Leduc çifti 40.87 teknik, 34.98 bileşen olmak üzere toplam 75.85 puanla sezonun en yüksek kişisel puanına ulaştı.

Japonya’nın favori çifti üçüncülükte kaldı

Şampiyonanın en güçlü madalya adaylarından olan Japon Riku Miura/Ryuichi Kihara çifti serisine çok güzel başladı. Ancak serinin ikinci yarısında gerçekleştirdikleri fırlatmalı üçlü lutz atlayışında Miura’nın iki elini buza değdirip denge kaybı yaşaması çifte büyük puan kaybettirdi. Ölüm spirali elementini de gereği gibi yerine getiremeyip ancak iki zorluk derecesiyle tamamlayan çift buradan da puan kaybına uğradı. Çift kısa programın sonunda 36.43 teknik, 35.15 bileşen olmak üzere toplam 71.58 puan elde etti. Şampiyonaya birincilik kapasitesiyle başlayan Miura/Kihara çiftinin kaybettiği puanları serbest programda telafi edip şampiyonluğu alması zor olacak. Ancak artistik yönden oldukça güçlü olan ikili, temiz kaymayı başarırsa birincilik kürsüsü için kendisine yer açabilir.

Gürcü çift yine büyüledi

Gürcistan adına yarışan Karina Safina/Luka Berulava çifti katıldığı her yarışmada seyircileri etkilemeyi başarıyor. Henüz ilk üçe girmelerini sağlayacak puanları elde edemeseler de taşıdıkları potansiyeli kolaylıkla gözler önüne seren çift kendini keyifle izletiyor. Kısa programı 67.36 puanla dördüncü sırada tamamlayan çift bu yıl Avrupa Şampiyonası’nı dördüncü, olimpiyatları ise dokuzuncu sırada tamamlamıştı.
 

Sıradaki Haber
Üçlü axel risk mi fırsat mı?
Yükleniyor lütfen bekleyiniz