Placeholder Broadage Row
Çölde büyük macera sona erdi: 2024 Dakar'da yaşananlar

46.’sı düzenlenen Dakar Rallisi, Alula Antik Kenti’nden Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanan yaklaşık 8 bin km'lik mesafenin ardından tamamlandı. 2024 Dakar Rallisi'nde neler yaşandı? Sezona bir bakış atıyoruz...

Ralli’ye ilk kez katılan pilotların kendilerini ortaya koyduğu, Dakar efsanelerinin bir kez daha rüştlerini ispatladığı 2024 Dakar Rallisi'nde sezona bir bakış atıyoruz.

Dünyanın en zorlu motor sporları organizasyonlarından Dakar Rallisi tamamlandı. 5 yıldır Suudi Arabistan’da düzenlenen 12 etaplı mücadelenin şampiyonu otomobil kategorisinde Red Bull sporcusu Carlos Sainz oldu. Tecrübeli pilotun 4. kez şampiyonluk unvanını elde ettiği 2024 Dakar Ralli macerasında yaşananlara göz atalım…

239 araç varış noktasına ulaşabildi

340 araçla başlanan 2024 Dakar Rallisi’nde, 96’sı motosiklet olmak üzere toplamda 239 araç varış noktası olan Yanbu kentine ulaşmayı başardı. Bunların arasında 182 aracın sürücüleri ve mürettebatı bitiş madalyası almak üzere final podyumuna çıkmayı başardı.

Carlos Sainz’dan 4. zafer

İspanyol off-road süperstarı Carlos Sainz, Dakar Rallisi'nde yine zafere ulaştı. Audi Sport Takımı sürücüsü dördüncü Dakar şampiyonluğunu elde etti. Bu yıl kullandığı Audi RS Q e-tron'un geliştirilmesinde ve elektrikli aktarma organları ile verimli enerji dönüştürücüsünün yenilikçi kombinasyonunda rol oynayan 61 yaşındaki pilot ve yardımcı pilotu Lucas Cruz, Suudi Arabistan'daki iki hafta boyunca müthiş bir performans sergiledi.

İlk Dakar Rallisi’nde ikinci oldu: Guillaume de Mévius

Ultimate sınıfında ikinciliğin sahibi yardımcı pilotu Xavier Panseri birlikte ilk Dakar Rallisi tecrübesini yaşayan Red Bull sporcusu Guillaume de Mévius oldu. De Mévius'un babası Grégoire, 20 yıl önce Dakar'da Sainz'a karşı yarışıyordu. 2024 itibarıyla oğlu da aile geleneğini sürdürüyor. 29 yaşındaki De Mévius, Ultimate sınıfı podyumunda bitiş çizgisini gören ilk 30 yaş altı sürücü oldu.

İş birliği şampiyonluğa taşıdı

Carlos Sainz, Dakar Rallisi’nin ikinci haftasında zafere doğru ilerlerken, Audi Sport Takımı pilotları Mattias Ekström ve Stéphane Peterhansel tarafından desteklendi. Etaplar geçildikçe üç Red Bull sporcusu arasındaki iş birliği, dünyanın en zorlu rallisinde ekip çalışmasının öneminin bir kez daha ortaya koydu.

Son şampiyon mekanik arızlarla boğuştu

Bu yılın favori isimlerinden son şampiyon Nasser Al – Attiyah, bu yılki şampiyonluk mücadelesinden erkek koptu Altıncı Dakar şampiyonluğu için çabalayan tecrübeli pilot yarışın ikinci haftası boyunca art arda mekanik sorunlar yaşaması nedeniyle kazanma umudunu bir kenara bırakarak, takım arkadaşı Red Bull sporcusu Sebastian Loeb’e destek olacağını açıkladı.

2024 Dakar Rallisi dünyanın dört bir yanından yüzlerce sürücüyü, Suudi Arabistan çöllerinde binlerce kilometrelik bir mücadeleye sürükleyerek motor sporlarının sunduğu en büyük meydan okuma olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Etiketler