26
Şubat 2021
Cuma
Detay

Futbol tarihinin en kısa süreli teknik direktörlük macerası

21 Şubat 2021 Pazar 09:02 - Son Güncelleme 22 Şubat 2021 Pazartesi 10:47  |  Kaynak : TRT SPOR

Leroy Rosenior, 2007 yılında teknik direktör olarak göreve başladığı Torquay United kulübünde yalnızca 10 dakika kalabildi. İşte futbol tarihinin en kısa süreli teknik direktörlük görevinin ilginç hikayesi...

2006-2007 sezonunda İngiltere 2. Ligi'ni 24. sırada tamamlayan Torquay United, teknik direktörü Keith Curle ile yollarını ayırdı.

Kulüp yönetimi, kısa süre içerisinde yeni antrenör problemini çözüme kavuşturmak için kolları sıvadı ve arayışlarını tamamladı. Takvimler 17 Mayıs 2007'yi gösterdiğinde kulüp, teknik direktörlük koltuğuna Leroy Rosenior'un oturduğunu açıkladı. Daha önce de dört yıl boyunca bu camiada görev yapan Rosenior, ikinci döneminin de uzun soluklu geçmesini, kulüple beraber başarılar kazanmayı temenni ediyordu. 

10 dakika sonra, futbol tarihine geçeceğinden habersizdi...

Kulüp yönetimi el değiştirdi

Torquay United Başkanı Mike Bateson, kulübün başarı çizgisinden memnun olmayan taraftarlara katılıyor, mali anlamda da kendini idare etmekte zorlandığını görüyordu. Kısa zamanda, ülkenin üçüncü kademesi olan 1. Lig'den dördüncü kademeye, -2.Lig'e- düşen Torquay'ın geleceği pek de parlak görünmüyordu.

Leroy Rosenior ile anlaşma sağlayan ve resmi prosedürler için yöneticilerini görevlendiren başkan Bateson'a bir konsorsiyumdan teklif geldi. Chris Boyce'un öncülük ettiği ekip, Torquay United'ın hisselerinin % 51'ini satın almak ve kulüp yönetiminde bir numaralı söz sahibi olmak için kolları sıvadı.

Kısa süre içerisinde görüşmeler neticelendi ve devir işlemi gerçekleşti. 17 Mayıs günü, yöneticilerin Rosenior'la sözleşme detaylarını çözüme kavuşturduğu esnada Torquay'ın en büyük hissedarı Chris Boyce oldu.

İmzadan 10 dakika sonra kovuldu

Torquay ile ikinci dönemine resmen adım atan teknik direktör Rosenior'un kısa süre içerisinde telefonu çalmaya başladı.

Çağrıya yanıt veren genç teknik direktör, hayatının şokunu yaşadı. Kulübün yeni bir numarası Chris Boyce'un ekibi, Rosenior ile çalışmak istemediğini ve sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedildiğini bildirdi. Resmi olarak sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve basına duyurulması ile fesih arasında 10 dakika vardı.

Benzer kaderi tekrar yaşayınca teknik direktörlüğü bıraktı

Leroy Rosenior, "kısa süren deneyimler" konusunda talihsiz bir geçmişe sahip. 2002-2006 yılları arasında Torquay United'da ilk dönemini tamamlayan teknik adam, aynı yılın Mayıs ayında Shrewsbury'de göreve başlamıştı. Rosenior'un buradaki serüveni yalnızca 19 gün sürmüştü.

Kısa süre içinde Brentford'da çalışmaya başlayan antrenör, bu kulüpte de 5 ay kalabildi.

Torquay döneminde, eşzamanlı olarak Sierra Leone'yi de çalıştırmak için anlaşmaya varan çalıştırıcı, 30 gün sonra bu görevden de ayrıldı.

Leroy Rosenior, tüm bu deneyimlerin ardından, 2007 yılında teknik direktörlüğü bırakarak yorumculuğa başladı.

Listede İbrahim Üzülmez ve Yılmaz Vural da var

Dünya çapında, "bir kulüpte en kısa süre görev yapan teknik direktörler" listesinde zirveyi Leroy Rosenior üstlendi.

1984 yılında Crystal Palace'ın başına geçen Dave "Harry" Bassett, sadece dört gün sonra fikir değiştirerek Wimbledon'a dönmek istemiş ve görevi bırakmıştı.

4 saat sonra ayrılık kararı

Türkiye'de de benzer kaderi yaşayan teknik direktörler var. 2019 yılında Kasımpaşa, teknik direktörlük görevi için İbrahim Üzülmez ile anlaşmış ve resmi olarak imzalar atılmıştı.

Bu andan yalnızca 4 saat sonra, yolların ayrıldığına dair açıklama yapıldı.

2015 yılında Gençlerbirliği'nin başına geçen Yılmaz Vural'ın görevine, takımıyla sadece bir maça çıktıktan sonra son verilmişti. Tecrübeli teknik adam, başkent temsilcisinde 6 gün kalmıştı.

Sıradaki Haber
Süper Lig rekoru Umut Bulut'ta
Yükleniyor lütfen bekleyiniz