Detay

Muhabirin gözünden: Tokyo #2

18 Temmuz 2021 Pazar 21:11 - Son Güncelleme 18 Temmuz 2021 Pazar 21:31  |  Kaynak : TRT SPOR

Tokyo’da yeni gün yeni soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Olimpiyat Köyü’nde Covid vakaları ortaya çıktı, medya açısından da geleceği görmek pek mümkün değil...

Tokyo 2020 gerçekten tarihi bir olimpiyat olacak. Bugün medya merkezinde daha fazla süre geçirme fırsatı yakaladık ve insanların –gazetecilerin- konuşmalarından belirsizliğin ne denli büyük olduğunu anladık. Anlamadan önce yeniden antijen testi olduk. Barkodlarımızı yapıştırdık. Takip edildik. Oteldeki görevli sayısı ikiye çıktı. İki kez markete gitmemize izin verildi. Ama artık notlar alınıyor. Şu odada kalan gazeteci, şu saatte şuraya gitti şeklinde.  Olimpiyat köyünde vakalara rastlanmasıyla birlikte ise hemen Japonya basınına göz attık. Basın, tüm bu olanları “büyük puntolarla” vermeye devam ediyor. Yani halk baskısıyla beraber medyanın baskısı da sürüyor.

Yolda yürürken, servise bindiğimizde görebiliyoruz ki; Japonyalılar çok kibar. İnanılmaz şekilde saygılı, kurallara uyan, güleryüzlü bir görünümdeler. Ancak olimpiyatları halkın istemediği bariz. Saygılı olduklarından ve büyük miktarda para harcadıklarından dolayı bize katlanıyorlar. Artık bunu hissediyoruz. Müsabakalara girmek için aranan 14 gün karantina şartı, virüsün son zamanda asla düzeltilemeyen tutarsızlıklarıyla da birleştirilince, “Neden?” diye de sordurmuyor değil. Açacak olursam: Yüzlerce farklı ülkeden gelen gazetecilerin ülkeye girmesi belli prosedürlerle serbestken, belli prosedürlerle gazeteci akreditasyonlarının genişletilmemesi de o kadar garip.

Tokyo ile olimpiyat arasındaki ilişki, sürekli ayrılıp-barışan sevgililere benziyor ve gerçekten olayın spor boyutuna bakmak çok zor. IOC, yapılan açıklamalar, verilecek seyirci efektleri, anketler ve yazılan tüm yazılar... Tüm spor dünyası yoruldu.

Medya merkezindeki algı da tamamen bu yönde ve ben artık olayın “tarihi” boyutundan bakacağım ve yazıyı dünkü yazının başlangıç cümlesiyle bitireceğim: hayatımın ilk olimpiyatı, belki de son.

Okuma önerisi: The Japan Times’ın “Dünya olimpiyatlardan bıktı mı?” başlıklı, John Branch tarafından ele alınan yazısı, tüm süreç hakkında bilgi veriyor.

Yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yazıdan kısa bir bölüm: Yaz Olimpiyatları, hızla artan bir salgının ortasında ve çoğunlukla boş mekanlarda gerçekleşiyor. Cuma günü yapılacak açılış töreni merak uyandıracak ve sadece Tokyo Oyunlarını değil, tüm Olimpiyat hareketini hedefleyebilecek bir soruyu beraberinde getirecek:

Burada ne işimiz var?

BUGÜNDEN KISA NOTLAR

Polonya kota hesaplamalarında hata yaptığı için Tokyo'ya indikten sadece birkaç saat sonra 6 yüzücüsünü (Alicja Tchorz, Bartosz Piszczorowicz, Aleksandra Polanska, Mateusz Chowaniec, Dominika Kossakowska, Jan Holub) evine göndermek zorunda kaldı.

Güney Afrika futbol takımında 3 pozitif. Oyuncular Thabiso Monyane ve Kamohelo Mahlatsi'nin yanı sıra video analizcisi Mario Masha'nın da Covid-19 testi pozitif çıktı.

Tokyo’da 1004 yeni vaka görüldü.
 

Sıradaki Haber
Muhabirin gözünden: Tokyo #1
Yükleniyor lütfen bekleyiniz