16
Mayıs 2021
Pazar
Detay

TUR 2021 Günlüğü: 7. Gün

17 Nisan 2021 Cumartesi 18:26 - Son Güncelleme 17 Nisan 2021 Cumartesi 18:42  |  Kaynak : TRT SPOR

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun yedinci gününü geride bıraktık. Konya’dan başlayan bisikletin kavimler göçünde yolun sonu göründü.

Sondan bir önceki turun başlamasına bir saat kala konakladığımız otelden yarışın başlayacağı Marmaris ilçe merkezine hareket ettik. Aracımızla start noktasına doğru giderken pandemi nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasının etkisi görmüştük.

24 takımdan 151 sporcu pedal çevirdi

Açık olmasına izin verilen dükkânlar dışında esnaf kepenk kapatmış; insanlar mecburen evlerine çekilmişti. Ne var ki pandeminin sessizliğe gömdüğü Marmaris’i derin uykusundan bisikletçilerin zincir sesi uyandırmaktaydı. 24 takımdan 151 sporcu başlangıç çizgisinde yerlerini aldı ve Tur’un yedinci etabı başladı.

Bisikletçilerin hedefi, yeşili ve mavisi ile eşsiz güzelliklere sahip Marmaris’ten başladıkları yarışı, Yatağan ve Milas üzerinden güneşin en güzel battığı Bodrum Turgutreis’te tamamlamaktı.

Yatağan’dan sonra rüzgar sporcuları zorladı

Marmaris rampası çıkılırken yokuş avantajı olan sporcular ön grupta yer almaya başladı. Parçalanmalar olduysa da bu kaçışlar büyük zaman farklarına neden olmadı. Yatağan’dan sonra 35-40 kilometreyi bulan rüzgâr hem parkuru, hem de sporcuları olumsuz etkiledi.

Rüzgârın şiddeti yüzünden yola savrulan taş parçaları, kum ve topraktan kaçmak için sürekli sağ-sol yapan sporcular finişe kadar güçlü esen rüzgârla da mücadele etmek zorunda kaldı.

Finişe 50 kilometre kala atağa kalkan peloton, rüzgâra rağmen gittikçe artan hızla pedal basınca ön grupla arayı kapatıp zaman farkını 30 saniyeye indirdi. Son on kilometreye girildiğinde ise grup birleşti.

Film sonu belli olmaya başladı. Esen ters rüzgara rağmen yine toplu bir sprint finişi görecektik; bakalım kazanan kim olacaktı?

Jasper Philipsen son nefeste kazandı

Dünkü etapta olduğu gibi Tur’un deneyimli sprinterleri ön sıradaki yerlerini korumuş yarışın son metrelerinde hamle yapmak için ileri atılmışlardı. Dünün galibi Jasper Philipsen ile birlikte Tur’da üç etap kazanan Mark Cavendish ve istediği sonucu bir türlü alamayan Andre Greipel bitişe neredeyse beraber girdiler.

Gücünü son metrelere kadar koruyan Alpecin Fenix takımından Jasper Philipsen, yine kürsünün ilk basamağına çıkmayı başardı. 4 saat 20 dakika 45'lik derecesiyle ile yarışı kazanan Belçikalı bisikletçi ikinci etap zaferiyle yeşil formayı Mark Cavendish’ten devraldı.

Kraliçe etabını kazanarak Turkuaz formayı giyen Delko takımının İspanyol Jose Manuel Diaz Gallego yedinci gün de avantajını korumayı başardı. Genel klasman liderliğini sürdüren 26 yaşındaki sporcu Tur’un son etabında da turkuaz formayı giymeye devam edecek.

Ve sona doğru...

Ve geldik Tur 2021’in son gününe… 8. etapta bisikletçiler, Bodrum ile Kuşadası arasındaki 160,3 kilometrelik parkurda pedal çevirecek.

Bodrum’a gelmişken şair Cevat Şakir Kabaağaçlı ya da bilinen adıyla Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum ile ilgili mısralarına yer verelim:

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin. Sanma ki geldiğin gibi döneceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.”

Halikarnas Balıkçısı’nın da dediği gibi bisikletçiler akıllarını Bodrum’da bırakıp Tur’un son etabı için Milas ve Söke üzerinden Kuşadası’na pedal basacaklar. Bakalım Tur 2021’in şampiyonu kim olacak? TRT Spor ekibi olarak bisikletin kavimler göçünde tüm ayrıntıları aktarmayı sürdüreceğiz. Sekizinci ve son günün tüm detaylarıyla burada buluşmak dileğiyle, şimdilik hoşçakalın…

Sıradaki Haber
TUR 2021 Günlüğü: 6. Gün
Yükleniyor lütfen bekleyiniz