13
Mayıs 2021
Perşembe
Diğer Sporlar

"24 biner dolar rüşvet istedi!"

11 Şubat 2016 Perşembe 17:09 - Son Güncelleme 11 Şubat 2016 Perşembe 15:21

Atletizmden men edilen Kenyalı atletler, şok bir iddia ortaya attı.

Doping yaptıkları gerekçesiyle 4'er yıl atletizmden men edilen Kenyalı sporcular Joy Sakari ve Francisca Manunga, Kenya Atletizm Federasyonu Üst Yöneticisi (CEO) Isaac Mwangi'nin, cezalarını düşürmek için kendilerinden rüşvet istediğini iddia etti.

"24 biner dolar rüşvet istedi"

2015 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Kenya'yı temsil eden ancak şampiyona öncesi alınan numunelerinde yasaklı maddeye rastlandığı için Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından 4'er yıl men cezası verilen Joy Sakari (kadınlar 400 metre) ve Francisca Manunga (kadınlar 400 metre engelli), Kenya Atletizm Federasyonu CEO'su Isaac Mwangi'nin, cezalarını düşürmek için kendilerinden 24 biner dolar rüşvet istediğini öne sürdü.

Cezanın kendilerine 27 Kasım'da tebliğ edildiği bilgisini paylaşan Kenyalı atletler, Mwangi'nin rüşvet teklifini 16 Ekim'de yaptığını söyledi. Sakari ve Manunga, konuyla ilgili ellerinde herhangi bir kanıt bulunmadığı ve olayın çığrından çıkmasından korktukları için dava açamadıklarını da ekledi.

CEO Mwangi: "Şaka"

Sporcuların iddiası için "şaka" nitelemesini yapan CEO Mwangi, iki atletle asla bir araya gelmediğini, ayrıca federasyonun cezaları kısaltma gibi bir yetkisi bulunmadığını ifade etti. Mwangi, "Para istediğim hakkında hikayeler duyuyoruz fakat bunu ispat edebilirler mi" ifadelerini kullandı.

IAAF, 2015'in kasım ayında aralarında başkan Isaiah Kiplagat'ın da yer aldığı Kenya Atletizm Federasyonu'ndan 3 yetkiliye, yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçici men cezası vermişti.

Nike firmasından federasyona gelen sponsor gelirlerinde usulsüzlük yapmak ve doping kontrol süreçlerine etki etmekle suçlanan Kenya Atletizm Federasyonu Başkanı Kiplagat, asbaşkan David Okeyo ve mali işlerden sorumlu eski üye Joseph Kinyua, atletizmden 180 gün men edilmişti.

Sıradaki Haber
Skandal sonrası IAAF'a sponsor şoku
Yükleniyor lütfen bekleyiniz