11
Nisan 2021
Pazar
Diğer Sporlar

Bakan Kılıç: "O eleştiriler acımasız"

13 Temmuz 2016 Çarşamba 18:02 - Son Güncelleme 13 Temmuz 2016 Çarşamba 15:10

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, milli atletleri kabul etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Şampiyonası'nı, atletizmde geçmiş dönem içinde yaşanılan bazı olumsuzlukların etkisinden uzaklaşarak, bir sıçrama noktası olarak gördüğünü söyledi.

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 12 madalya kazanan Atletizm Milli Takımı'nı bakanlıkta kabul eden Kılıç, milli takımın Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da elde ettiği başarının benzerini 2016 Rio Olimpiyatları'nda da göstermesini temenni etti. Kılıç, "Sizlere yardımcı olan öncelikle federasyon başkanınız Fatih Çintimar'a, daha sonra antrenörlerinize, fizyoterapistinizden, diyetisyeninize kadar size destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu ortak bir çalışmanın ürünüdür." diye konuştu.

"Avrupa Şampiyonası'nı, atletizmde, geçmiş dönem içinde yaşadığımız bazı olumsuzlukların etkisini üstümüzden atabilecek bir sıçrama noktası olarak görüyorum." ifadesini kullanan Kılıç, şöyle devam etti:

"Aldığınız başarıların hepsi çok önemli ama daha da önemlisi, takım ruhunu yakalamak ve göğsünüzde taşıdığınız ay-yıldızı en iyi ve en temiz şekilde temsil etmenizin sağlanması. Bazı eleştiriler oldu ancak ay-yıldızlı bayrağı temsil eden, onu taşıyan, onun için ter döken herkes bizimdir. Hep beraber birbirinizi destekleyerek buralara geliyorsunuz. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde, okullarımızda çok genç yaşta çocukların taramalarını gerçekleştirip, kabiliyetleri doğrultusunda yönlendireceğiz. Onlar sizlerin başarılarını da örnek alacak ve önümüzdeki dönemde tüm spor dallarında farklı bir noktaya taşıyacağız."

- "Artık bazı şeyleri konuşmanın zamanı geldi"

2016 Rio Olimpiyatları'na az bir zaman kaldığını anımsatan Kılıç, daha önceki dönemlerde hep sporcu sayısının sorulduğunu belirtti.

"Artık bazı şeyleri konuşmanın zamanı geldi" diyen, Kılıç, şunları söyledi:

"Şu ana kadar sayılarla ilgili hiç konuşmadım. Bir takım eleştiriler oldu. 'Rakamları niye vermiyorlar, bilmiyorlar mı' denildi. Biz rakamları biliyorduk ama sporcularımıza karşı bir stres havası oluşturmamak için konuşmadık. Ayrıca bir sakatlık, beklenmedik bir durumda, 'niye öyle dendi' diye eleştiriler olabilirdi. Yaptığımız bilimsel çalışmalar sonucunda havuzumuzda aşağı yukarı kimin gidip gidemeyeceği de belliydi. Sadece bazı takım sporlarındaki beklentimiz gerçekleşmedi."

Bugün itibarıyla 105 sporcunun olimpik, 76 sporcunun ise paralimpik branşlarda Rio'ya kota aldığını dile getiren Kılıç, "Ümit ediyorum ki kürsüye çıkan, madalya alacak sporcularımız da olacak. Onlarla ilgili de bir tahminimiz var. '2020 Tokyo Olimpiyatları'na hazırlanıyoruz' dediğim zaman, '2016'dan hiçbir şey beklemiyorlar mı' diye beni eleştirenler olmuş. Tabii ki Rio'dan da beklentimiz var ve ne beklediğimizi de biliyoruz. Biz şimdiden geleceğin temellerini atıyoruz. Bu masanın etrafında oturan bazı kardeşlerimizin 2020'de çok daha farklı performanslar ortaya koyabileceklerini biliyoruz." diye konuştu.

- "Zor bir dönemden geçtik"

Atletizmde bazı branşlarda özellikle son anların çok heyecanlı geçtiğini dile getiren Kılıç, "Ay-yıldızlı bayrağın önde gittiğini görünce insan gururlanıyor." dedi.

Kılıç, atletizmdeki devşirme sporcu sayısındaki eleştirilerle ilgili, şunları kaydetti:

"Bayrağımızın başarısı için ter döken her kardeşimizin, bizim başımızın üstünde yeri vardır. Bu anlamda biz, bazı konulardaki eleştirileri çok acımasızca yapıyoruz. Dünya spor camiasında birçok örneği olan konuları sanki çok farklıymış gibi, sadece Türkiye'de oluyormuş gibi yazıyoruz ama bir şeyi unutuyoruz. Zor bir dönemden geçtik. 2012 Londra Olimpiyatları sonrası Türk sporu, özellikle de atletizm, zor bir dönemden geçti. Kolay değildi. Bir takım bireysel hatalar yaşanabilir mi, olabilir ama sistematik bir hatayla karşı karşıya kaldık ve bunun giderilmesi için büyük çaba sarf ettik."

- A Milli Kadın Voleybol Takımı

Kılıç, A Milli Kadın Voleybol ve A Milli Erkek Basketbol Takımı'ndan da mücadele sırasında kota için umut taşıdıklarını söyledi.

Bakan Kılıç, "Fransa maçında iyi mücadele ettiler. Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile görüştük, orada bazı değişikliklere gitmemiz gerekecek. Bunun dışında beklentilerimize ulaştık. Şu anda Bin 80 olan olimpik sporcu havuzumuzu, daha da artıracağız. Cimnastikte, atletizmde, eskrimde, teniste bazı şeyleri ileriki dönemde bekliyoruz. Bir çok farklı şeyin yaşanabileceği bir döneme doğru gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın kota müsabakalarında ortaya koyduğu oyunun iyi olduğunu anlatan Bakan Kılıç, "Onlardan bir beklentimiz var." dedi.

Kılıç, sporculara seslenerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, belediye başkanlığı döneminden itibaren spora ne kadar destek verdiğini vurgulayıp, şöyle devam etti:

"Sayın Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde ne kadar yoğun bir yatırım hamlesi yapıldığını ve şu anda da bütün bu sportif çalışmaları, yatırımları, sizlerin performansını ne kadar yakından takip ettiğini herhalde biliyorsunuz. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın da özellikle sizlerin gelişimi konusunda bize verdiği bazı talimatlar var. Yakın zamanda onları da harekete geçireceğiz. Çok daha farklı bir noktaya doğru ilerleyeceğiz."

Bakan Kılıç ayrıca bu hafta hayata gözlerini yuman Türkiye Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Hüseyin Sabri Manioğlu için taziyelerini belirtti.

Sıradaki Haber
Özlem Kaya yeni hedefini belirledi
Yükleniyor lütfen bekleyiniz