13
Mayıs 2021
Perşembe
Diğer Sporlar

Felçli atlet Grünberg hayata tutunuyor

22 Ekim 2015 Perşembe 17:07 - Son Güncelleme 22 Ekim 2015 Perşembe 17:11

"Mücadele azmimin insanlara örnek olduğunu görmek beni mutlu ediyor"

Antrenmanda sakatlanarak felç geçiren ve spor hayatı sonlanan Avusturyalı sırıkla atlama sporcusu Kira Grünberg, tedavi sürecinde verdiği mücadelenin insanlara ilham kaynağı olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'ne (IAAF) açıklama yapan 21 yaşındaki Grünberg, rehabilitasyon aşamasında yaşadıklarını ve hedeflerini anlattı.

Şu an tekerlekli sandalye yardımıyla hareket edebilen Grünberg, fiziksel terapiler ve güç antrenmanlarıyla iyileşme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Bu süreçteki en büyük amacının parmaklarını kullanarak kendi kendine beslenebilmek, dişlerini fırçalayabilmek ve başkasının desteğini almadan tekerlekli sandalyeyi hareket ettirebilmek olduğunu söyleyen Avusturyalı atlet, "Tedavi sürecim 6-10 ay daha sürecek, doktorlar her şeyin yoluna girdiğini gördüğünde eve döneceğimi düşünüyorum" ifadesinde bulundu.

Menajeri Tom Herzog, kız kardeşi, erkek arkadaşı ve diğer atletlerden destek aldığını belirten Grünberg, "Mücadele azmimin insanlara örnek olduğunu görmek beni mutlu ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çok asil ve disiplinli olarak nitelendirdiği yüksek atlamanın, yaşadığı kazaya rağmen tehlikeli olmadığını savunan Grünberg, böyle şeylerin diğer spor dallarında da insanın başına gelebileceğini kaydetti.

Gelecek planlarından da bahseden Grünberg, "Eczacılık eğitimimi sürdürmek istiyorum. Spor artık benim için bir hobi, henüz karar vermesem de sonraki yıllarda kesinlikle tekerlekli sandalye sporlarıyla ilgili bir şey yapmak isterim" dedi.

Grünberg, sırıkla atlamada dünya rekortmeni Fransız atlet Renaud Lavillenie'nin de aralarında bulunduğu 3 binin üzerinde kişinin katıldığı destek maratonunun kendisini duygulandırdığını da sözlerine ekledi.

Temmuz ayında ülkesinde 2015 Dünya Atletizm Şampiyonası hazırlıklarını sürdürdüğü sırada, antrenmanda yaşadığı kazada boyun omurlarını zedeleyen Grünberg, ameliyat olmasına karşın felç kalmıştı.

Avusturyalı atlet, kazadan önce geçen yıl katıldığı Zürih'teki Avrupa Şampiyonası'nda 4,45 metrelik atlayışıyla ülke rekorunu kırmış, daha sonra Estonya'daki 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda ise 4. olmuştu.

Sıradaki Haber
'Kadına şiddete dur de'
Yükleniyor lütfen bekleyiniz