Tüm Ligler
Tüm Ligler
Süper Lig
TFF 1. Lig
Premier Lig
Primera Lig
Bundesliga I
Serie A
Ligue 1
20
Ocak 2020
Pazartesi
CANLI
Diğer Sporlar

Gaziantep'in şampiyon yürüyüşçüleri

25 Aralık 2018 Salı 13:25 - Son Güncelleme 25 Aralık 2018 Salı 13:38

Gaziantep'te yaklaşık iki yıl önce atletizmin bir dalı olan yürüyüş sporuyla tanışan 19 kız öğrenci, başarılarıyla dikkati çekiyor.

Birbirlerini örnek alarak yürüyüş sporuna başlayan 9-17 yaşları arasındaki sporcular, kısa sürede elde ettikleri derecelerle göz dolduruyor.

Hem bireysel hem de takım halinde elde ettikleri başarılarla dikkati çeken sporcular, milli sporcu olmanın hayalini kuruyor.

Antrenör Aynur Erdoğan, yürüyüş branşının Gaziantep'te ilk defa tercih edildiğini belirterek, tek sporcuyla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Zamanla yetenekli öğrencileri yürüyüşe yönlendirmeye başladığını dile getiren Erdoğan, "Bu branşın bölgede geliştirilmesi konusunda destek geldi. Ağırlıklı olarak kızlarımız tercih etti ve kısa sürede güzel başarılar elde ettiler." dedi.

Yürüyüş, teknik gerektiren bir branş

Erdoğan, sporcularının hem bireysel hem de takım olarak dereceler elde etmesinin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

"Yaşları 9 ile 17 arasında değişen sporcularım, kısa sürede il birincilikleri, Türkiye şampiyonlukları elde etti. Aralarında TOHM barajını aşanlar da var. Bu 19 kişiden 4 kişilik kız takımı kurduk. Onlar da Türkiye birinciliği elde etti. Altyapıyı canlandırmaya çalışıyoruz. Sporcuları, küçük yaşta alırsak şekillenmesi, kavraması daha erken oluyor. Yürüyüş, teknik gerektiren bir branş. Sporcuların bir kısmını ben yönlendiriyorum ama küçükler ablalarına özenerek bu branşı seçti."

"Birbirimize destek oluyoruz"

Sporculardan Berra Güven ise yürüyüş yapan sporculardan etkilenerek bu spora başladığını dile getirerek, "Sahada ablaları görünce özendim. Çok ilgimi çekti. Ben de yürüyüşçü olmaya karar verdim. Dünya şampiyonu olmak istiyorum. Haftada 6 gün antrenman yapıyorum. Bölge birinciliğim var." şeklinde görüş belirtti.

Türkiye şampiyonu olmak istiyorum

Ayşenur Polat da yürüyüş sporuyla yeni tanıştığını ve çok sevdiğini aktardı. Atletizm sahasının önünden geçerken yürüyüş yapan sporcuları gördüğünü anlatan Polat, "Burada ablaları gördüm. Anneme söyledim ve antrenmanlara gelmeye başladım. İki il birinciliğim var. Türkiye şampiyonu olmak istiyorum." diye konuştu.

Irmak Yılmaz da 2 yıldır yürüyüş branşıyla ilgilendiğini kaydetti. İlk yarışında ikinci olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Aynur hocam bu branş için ilk beni seçti. Herkes koşmamı söylüyor ama ben branşımı seviyorum. Dereceler yapmaya başlayınca devam ettirdim. Hem bireysel hem takım derecelerimiz var. Kız takımı olarak birinci olduk. Birbirimize destek oluyoruz. Motivasyonumuzu artırıyoruz. Milli olmak, olimpiyatlarda dereceler almak istiyorum." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA