5
Nisan 2020
Pazar
Diğer Sporlar

Özel sporcu Esra Bayrak dünya şampiyonu

26 Şubat 2020 Çarşamba 18:01 - Son Güncelleme 26 Şubat 2020 Çarşamba 18:11

Polonya’nın Torun şehrinde devam eden Virtüs Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda özel sporcu Esra Bayrak, 60 metrede 8.06'lık derecesi ile dünya şampiyonu oldu.

Şampiyonada bugün 60 metre stilinde piste çıkan özel sporcu Esra Bayrak tüm rakiplerini geride bırakarak, 8.06'lık derecesiyle dünya şampiyonu oldu.

Esra Bayrak bu derecesi ile son 5 yılın en iyi 60 metre derecesini koşarak ayrı bir başarı elde etti.

Bayrak, 2016 yılından bu yana katıldığı her şampiyonadan altın madalya ile dönen milli sporcu, Avrupa ve dünya şampiyonalarında 60 ve 100 metrede altın madalyanın sahibi olarak ayrı bir rekora imza attı.

Öte yandan özel sporcular tarihinde bir ilki başaran Esra Bayrak, Muhsine Gezer, Edanur Akın ve Fatma Damla Altın’dan oluşan Kadınlar 4x200 Bayrak Takımı, dünya üçüncüsü oldu.

"İstiklal marşımızı dünyaya dinletiyoruz" 

Virtüs Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda alınan madalyaları değerlendiren Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın yaptığı açıklamada, "Özel sporcumuz Esra Bayrak dünya şampiyonu olarak, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletti. İlk günde Fatma Damla, altın madalya kazanarak ülkemize büyük bir gurur ve sevinç yaşatmıştı. 4x200 bayrak yarışında altın kızlarımız bir ilki başararak dünya üçüncüsü oldular. Bayrak yarışında yarışan özel sporcularımız Esra Bayrak, Muhsine Gezer, Edanur Akın ve Fatma Damla Altın’ı ülkemize yaşattıkları bu gurur için tebrik ediyorum." dedi.

"Altın madalyamı şehitlerimize ve Cumhurbaşkanımıza armağan ediyorum" 

Virtüs Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak dünya şampiyonu olan özel sporcu Esra Bayrak da şampiyonaya iyi hazırlandığını ifade etti. 

Bayrak, "Federasyon başkanımız Birol Aydın, bize her türlü kamp ve spor malzeme desteğini sağladı. Antrenörüm Aytunç Göz ise bir öğretmen gibi, bir baba gibi, ağabey gibi, hep yanımızda oldu ve bizi en mükemmel şekilde şampiyonaya hazırladı. Çok mutluyum. Dünya şampiyonluğumu şehitlerimize ve bugün doğum günü olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a armağan ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

25 Şubat Salı günü başlayan Virtüs Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye ilk gün 1 altın, 2 bronz, bugün ise 1 altın, 2 bronz madalya olmak üzere toplamda 2 altın ve 4 bronz madalya kazanmış oldu.

Şampiyona 27 Şubat Perşembe günü yapılacak olan müsabakalar ile sona erecek. 

Kaynak: DHA