Diğer Sporlar

Ayak tenisinde gelen büyük başarı

29 Nisan 2019 Pazartesi 13:54 - Son Güncelleme 29 Nisan 2019 Pazartesi 13:59

Türkiye'de federasyon yapılanması olmayan ve üniversite sporlarında branş olarak yer alan ayak tenisinde Türk sporcuların elde ettiği başarılar dikkati çekiyor.

Türkiye'de federasyon yapılanması olmayan ve üniversite sporlarında branş olarak yer alan ayak tenisinde elde edilen başarılar dikkati çekiyor.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Ayak Tenisi Temsilcisi Mustafa Sunkur, Amasya'daki Türkiye Üniversitelerarası Ayak Tenisi Şampiyonası sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu branşın dünyada hızla yayıldığına işaret etti.

Türkiye'de çeşitli spor kulüpleri ve üniversite sporları aracılığıyla 10 yıldır ayak tenisi sporunu temsil ettiklerini belirten Sunkur, branşın hızla yayılmaya başladığını vurguladı.

Yeni bir spor branşı olmasına rağmen ayak tenisinin Türkiye'de gençler tarafından tercih edilmeye başlandığını söyleyen Sunkur, ilginin giderek arttığını aktardı.

Sunkur, ayak tenisinde Avrupa ve dünya şampiyonaları düzenlenmesine rağmen Türkiye'de ilgili federasyon bulunmamasının büyük eksiklik olduğunu ifade etti.

"Federasyon olmadığımız için devlet desteği alamıyoruz"

Yurt dışı organizasyonlarda maddi anlamda sıkıntı çektiklerini, sponsorlarla belli ölçüde bunu aşmaya çalıştıklarını anlatan Sunkur, şöyle devam etti:

"Biz 2015 yılında Macaristan'a gittik ve orada bir kızımızla final oynayıp Avrupa ikinciliği aldık. Sonraki yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde dünya üçüncülüğümüz var. Ardından Fransa'da dünya dördüncülüğümüz ve beşinciliğimiz var. Federasyon olmadığımız için devlet desteği alamıyoruz. Özellikle yurt dışı organizasyonlarda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Buradan seçmiş olduğumuz gençlerle Avrupa ve dünya şampiyonalarına giderken, vize, ulaşım, konaklama, yeme ve içme konularında çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sponsorların desteği ile gidebiliyoruz. Devletimiz bize destek verirse, gelişmekte olan spor branşları içine alınırsak, hem ulusal hem de uluslararası alanda çok iyi işler yapacağımıza inanıyoruz."

"Birçok şampiyona düzenliyoruz"

Sunkur, gelişmekte olan spor branşları içine girmek için Gençlik ve Spor Bakanlığına dosya verdiklerini ve sonucu beklediklerini ifade etti.

Ayak tenisini daha da geliştirmek için 5 senedir Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonası düzenlediklerinin altını çizen Sunkur, şunları kaydetti:

"Bu sporda yurt içinde de yurt dışında olduğumuz kadar başarılıyız. Üniversiteler düzeyinde ve alt düzeyde birçok şampiyona düzenliyoruz. Eğer gelişmekte olan spor branşları içine katılabilirsek, biz Türkiye'de genç potansiyeli çok iyi şekilde değerlendireceğimize inanıyoruz. Biz gerçekten bu branşla alakalı çok güzel işler yapabileceğimize inanıyoruz. Yeter ki devlet bize destek versin, gelişmekte olan spor branşları içine katsın. Zaten biz ondan sonra bu branşı çok iyi yerlere getireceğimizi düşünüyoruz."

Kaynak: AA

Sıradaki Haber
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay şampiyonları kabul etti
Yükleniyor lütfen bekleyiniz