11
Temmuz 2020
Cumartesi
Diğer Sporlar

Cimnastikte "vize" zamanı

22 Ekim 2015 Perşembe 11:21 - Son Güncelleme 22 Ekim 2015 Perşembe 11:24

Cimnastik Federasyonu Başkanı Çelen: Olimpiyat vizesi almayı hedefliyoruz.

Cimnastik Milli Takımı, yılın en önemli organizasyonu olan dünya şampiyonasında olimpiyat vizesi için mücadele edecek.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, İskoçya'nın Glasgow kentinde yarın başlayacak 46. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'yla ilgili organizasyonun Türk cimnastiği için büyük önem taşıdığını söyledi.

Sezon başından bu yana uluslararası alanda iyi sonuçlara imza attıklarını belirten Çelen, "Çok güzel bir sezon geçirdik. Dünya şampiyonasında da zirve yaparak olimpiyat vizesi almayı hedefliyoruz" dedi.

Olimpiyat kotası hedefiyle hazırlandıkları şampiyonaya, biri yedek olmak üzere 7 sporcuyla katılacaklarını anlatan Çelen, "Özellikle erkeklerde beklentimiz büyük. Kota alırsak hedefe ulaşmış olacağız. Ondan sonrası bir stratejik çalışma gerektiriyor, olimpiyatlara hangi sporcunun gideceğiyle ilgili stratejik bir çalışma gerekiyor" diye konuştu.

Ümit Şamiloğlu'ndan mutlaka final ve madalya beklediklerini dile getiren Çelen, şöyle devam etti:

"Madalya alırsak, tarihimizdeki ilk dünya şampiyonası madalyası olacak. İbrahim Çolak genç bir sporcu, finale kalırsa kendinden 10 yaş büyüklerle yarışacak. İbrahim, ileride sadece Türkiye'nin değil dünyanın en iyi cimnastikçileri arasında yer alacak. Bayanlarda ise madalya beklentimiz yok."

Çelen, "Bu yıl hedef kota almak olabilir ama 2020 ve 2024'te artık kotayı değil madalyayı hedefleyeceğiz" ifadesini kullandı.

"Derecelerimiz kotanın habercisi"

Türk cimnastiğinin son dönemde yetiştirdiği en iyi sporculardan biri olan ve kendine ait tescilli 3 hareketi bulunan Ferhat Arıcan, yıl başından bu yana elde ettikleri derecelerin, olimpiyat kotasının habercisi olduğunu belirtti.

Şampiyonaya çok iyi hazırlandıklarını ve kota almadan dönmeyeceklerini vurgulayan Ferhat, "Ülke olarak çok zor dönemlerden geçiyoruz. Biraz iyi haberlere ihtiyacımız var. İnşallah ülkemizde bir nebze olsun tebessüme neden olabiliriz" şeklinde konuştu.

Milli sporculardan İbrahim Çolak da uyguladıkları çalışma programının ne kadar doğru olduğunu, elde ettikleri sonuçlarla gördüklerini vurgulayarak, "Çok heyecanlıyız. Halka aletinde geçen yıl dünyanın en iyi sporcuları arasına girdim. Madalya beklentim var ama olmazsa, alet toplamından vize almaya çalışacağım" diye konuştu.

Bir önceki olimpiyat elemesinde, vizeyi kıl payı kaçırdığını hatırlatan Demet Mutlu ise "Bu kez ıskalamak istemiyorum. Çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Emeklerimizin karşılığını almak için elimizden geleni yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Milli takımın en küçük sporcularından Ekin Morova da antrenmanlardaki performansını şampiyonada yapması halinde madalya alabileceğini ifade ederek, "Federasyon, antrenörüm ve ailemden çok destek gördüm. Beklentileri en iyi şekilde karşılamak istiyorum" dedi.

İskoçya'nın Glasgow kentinde 23 Ekim-2 Kasım tarihlerinde yapılacak 46. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi, erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak ve Ahmet Önder, kadınlarda ise Tutya Yılmaz, Demet Mutlu ve Ekin Morova temsil edecek.

Sıradaki Haber
Ardeşen Gençlik, Üsküdar'ı rahat geçti
Yükleniyor lütfen bekleyiniz