7
Temmuz 2020
Salı
Diğer Sporlar

Taha Akgül: 2020'de sıkletimin en favori isimlerinden biriyim

30 Mart 2019 Cumartesi 18:19 - Son Güncelleme 30 Mart 2019 Cumartesi 18:39

A Milli Güreşçilerin Avrupa Şampiyonası hazırlıkları sürüyor. Serbest Güreşte en büyük madalya adaylarından Taha Akgül, 7. kez Avrupa Şampiyonluğunu hedefliyor.

Romanya'da 8-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'yi serbest stilde temsil edecek güreşçiler son hazırlıklarını Ankara'daki Elmadağ Güreş Kamp Eğitim Merkezi'nde sürdürüyor.

Serbest Güreş A Milli Takımı Antrenörü Abdullah Çakmar ve milli güreşçiler Taha Akgül, Süleyman Atlı çalışmalar ve takımın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Serbest stilde takım halinde başarılı olacaklarına inanan Taha Akgül, "Hazırlıklarımız son aşamasına geldi. Son güreş antrenmanlarını yapıyoruz. Bugün prova antrenmanları var. Özellikle 3 tane Gürcistan'dan ağır sıklet rakibim geldi. Onlarla beraber çok iyi antrenman yapıyorum. Çok zor müsabakalar yapıyorum. Onlar dünya klasmanında yani dünyada ilk 3'e girebilecek sporcular. Zaten biri hem dünya şampiyonu hem 2012 Londra Olimpiyatları 2'ncisi. Çok başarılı sporcular. Özellikle onlarla iki kamptır çalışmamın bana faydası oldu. Bu uzun vadeli bir şey aslında 2 kampla olacak bir şey değil. Uzun vadede eğer bu rakiplerle çalışırsam bunun meyvesini olimpiyatta göreceğimi düşünüyorum çünkü antrenman partneri konusunda çok büyük bir eksiğim vardı. 5 senedir idare ediyordum ama artık bunun eksikliğini müsabakalarda hissetmeye başladım. Müsabakalara çıktığımda rakiplerim artık bana güçlü gelir hale geldi, onu hissediyorum yani rakiplerime gücümü hissettiremiyorum. İyi sporcularla çalışırsam yeniden eski gücüme döneceğimi düşünüyorum. İyi hazırlandık, takımımızın durumu iyi. 10 sıklette genç arkadaşlarımız var. Geçen sene Avrupa Şampiyonası'nda takım olarak 3'üncü olmuştuk Dağıstan'da 5 tane madalya almıştık. İnşallah ben yine aynı sayıyı yakalayacağımızı düşünüyorum. Serbest takımımız gerçekten başarılı bir takım. Çocuklar çok efendi ve disiplinliler. Büyüklerini seven, sayan çocuklar. İnşallah bunun meyvesini de 2020'de göreceğimizi düşünüyorum. 6 tane olimpik sıklet var. Yakup Gör, çok büyük bir atılım gösterdi. Önünde Soner Demirtaş gibi bir Avrupa şampiyonu vardı ama takıma girmeyi başardı. Çok başarılı o da. İnşallah dediğim gibi takım halinde başarılı olmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Akgül: Biz bu işi yapıyorsak 3-4 yıl daha zirvede yapacağız

Taha Akgül, 2012'den bu yana Avrupa'da zirvede olduklarını ifade etti.

"Müsabakalara tek tek bakıyorum. Şimdi hedef Avrupa, sonra Dünya şampiyonası. Tabi biz kazandıkça bu rekorların sayısı artıyor. Ama öncelikli hedefimiz bayrağımızı dalgalandırmak, kişisel rekorlar daha sonra geliyor. İlk hedefimiz takımımız, bayrağımız sonrasında kendi kişisel değerlerimiz, rekorlarımız. Avrupa'da 7, Dünya'da 2 tane madalyam bir de olimpiyat madalyam var. Sadece 2016'da Avrupa'da madalya alamamıştım. Çok büyük bir sakatlık geçirmiştim. 19 cm yırtığım vardı. 17 gün hiç antrenman yapmadan Letonya'ya gittim, o şekilde bile mücadele edeceğimi düşündüm çünkü en zirvede halimdi. 2015'de Avrupa, Dünya şampiyonu olup sayı tuşlarıyla şampiyon olmuştum ve 2016'da da bunun devamını getireceğimi düşündüğüm için oraya gitmek istedim. Maalesef sadece orada başarısız oldum. Onun dışında 2012'den bu yana Avrupa şampiyonlukları bizde. Son 9 yılda 9 final, 7 birincilik var. Fatih ağabey de 2011'de birinci olmuştu. Çok büyük bir rekor bu ağır sıklet adına önemli bir başarı. Olimpiyatlara biz yine favori olarak gideceğiz. Ben sıkletimin en favori 2-3 isimi arasındayım. Hedefim tabi ki şampiyonluk ama sen ne kadar çalışırsan çalış bir de Allah'ın bize yazdığı bir yazı var. Ben 2016'ya çok iyi bir şekilde hazırlandım, Allah da benim önümü açtı. Çok güzel müsabakalar yaparak olimpiyatta altın madalya elde ettim. Ben şu 4 yılda da yine aynı şekilde fedakarlık yapıyorum. Olimpiyat bitti, Avrupa şampiyonluğu, Dünya 2'nciliği elde ettim. Olimpiyattan sonra tekrar bunları yapmak gerçekten kolay değil, ben bunu başardım. 2018 yılına geldik yine Avrupa şampiyonluğu elde ettim, bir tek Dünya Şampiyonası'nda fire verdim. Burada çok ağır antrenmanlar yapıyoruz. Ailemizden, sevdiklerimizden fedakarlık yapıyoruz. Amacımız tamamen 2020 Olimpiyatları. Biz bu işi yapıyorsak 3-4 yıl daha zirvede yapacağız, daha sonra da bırakacağız."

Süleyman Atlı: Hedefim dünya şampiyonu olup olimpiyatlara gitmek

Milli güreşçi Atlı, sakatlık sürecinden sonra iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini ifade etti.

"Sezon başında bir sakatlığım oldu. Menisküs ameliyatı oldum, iyi bir iyileşme dönemi geçirdim, dinlendim. 5-6 yılın yorgunluğu vardı üzerimde onu atmış oldum. Benim için iyi bir süreç oldu, iyi bir şekilde hazırlandım. İnşallah Avrupa Şampiyonası'nda daha önce büyüklerde Avrupa 3'üncülüğüm var. Altın madalyam yok, inşallah bu Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanıp ülkeme getirmek istiyorum. Hedefimde ilk önce bu sonra Büyükler Dünya Şampiyonası'nda şampiyon olmak istiyorum. Olimpiyatlara gitme kotası açısından bizim için çok önemli. Olimpiyat'a favori şekilde kendi sıkletimde gitmek istiyorum. Avrupa Şampiyonası'nda normalde Rusya adına güreşen 1 Rus rakibim vardı, şimdi Fransa, Bulgaristan, Kazakistan gibi ülkeler Rus sporcu getiriyor. Dağıstanlılar Avrupa ülkelerine dağılmış durumda. Mesela benim buradaki İtalyan rakibim Gürcü asıllı. Sıkletlerde yarışmak daha da zorlaşıyor. İnşallah biz bunların üstesinden gelmeyi başaracağız. Hedefim dünya şampiyonu olup Tokyo'ya en iyi şekilde katılıp altın madalya almak. Benim hedefim hiçbir zaman ikincilik, üçüncülük olmadı her zaman hedefim şampiyonluk oldu. İnşallah Tokyo'da şampiyon olurum."

Çatmar: Madalya sayımızı artırmak istiyoruz

Serbest Stil A Takım Antrenörü Abdullah Çakmar, takım olarak iyi bir hava yakaladıklarını belirtti.

"2019 yılı Avrupa Şampiyonası'na gerçekten çok iyi hazırlandık. Geçen yıl biz 5 madalya almıştık. Bunu daha üst seviyelere çıkartıp, Dünya Şampiyonası'na biz hazırlanmak istiyoruz. Özellikle bu Avrupa Şampiyonası'nda yapacağımız güreşler 2019 yılı Dünya Şampiyonası'na hazır olduğumuzu gösterecek. Çünkü 2020 Olimpiyatları'nın ön ayağı 2019 Dünya Şampiyonası'ndan geçiyor. Biz de burada deneyimli sporcularımızla beraber özellikle kaptanımız Taha Akgül, 6 Avrupa Şampiyonluğuna ulaşan bir sporcumuz. İnşallah 7'nci Avrupa şampiyonluğunu kendisine kazandırıp, diğer sporcularımıza örnek olup, iyi bir hava yakalayıp, sporcularımızı motive edip, aldığımız madalya sayısını artırmak istiyoruz. Madalya almayan sporcularımıza madalya aldırıp, altın madalya sayısını artırıp 2019 yılı ve 2020 Olimpiyatları'na hazır olduğumuzu göstermek istiyoruz."

Kaynak: DHA

Sıradaki Haber
Kadın Güreş Milli Takımı'nın kadrosu belli oldu
Yükleniyor lütfen bekleyiniz