3
Temmuz 2020
Cuma
Diğer Sporlar

Gecekondudan Avrupa ikinciliğine

27 Ekim 2015 Salı 11:35 - Son Güncelleme 27 Ekim 2015 Salı 10:42

15 yaşındaki Devran Kayra, zorluklara rağmen halterde Avrupa ikincisi oldu.

Milli halterci Devran Kayra, kısıtlı imkanlarla sürdürdüğü spor yaşamında, elde ettiği derecelerle dikkati çekiyor.

Antalya'nın Kepez ilçesinde bir gecekonduda, otel çalışanı baba, ev hanımı anne ve üç kardeşiyle yaşayan, ekonomik zorluklar nedeniyle de kaportacıda çıraklık yapan 15 yaşındaki Devran, Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa ikinciliği elde etti.

Eğitim gördüğü Hüsniye Özdilek Ticaret Meslek Lisesi'nin sığınağında sabahları antrenman yapıp öğlen eğitimine devam eden Devran, akşam da sanayide kaportacı çıraklığıyla aile bütçesine destek olmaya çalışıyor.

Devran, yıldızlarda Türkiye şampiyonu olduktan sonra, İsveç'te düzenlenen Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda 62 kiloda milli formayı giydi. Koparmada 101 kilo, silkmede de 121 kilo olmak üzere toplamda 222 kilo kaldıran milli sporcu, Avrupa ikincisi oldu.

Zor şartlara rağmen antrenmanları aksatmayan, bir yandan da okul yaşamını sürdüren Devran, destek verilmesi halinde 2020'deki olimpiyatlara katılıp Türkiye'ye madalya kazandırmayı hedefliyor.

"İmkanımız yok"

Milli sporcu, yaptığı açıklamada, haltere 3 yıl önce ilkokuldayken antrenörü Ekrem Celil'in kendisini antrenmana çağırmasıyla başladığını bildirdi.

Kısıtlı imkanlara rağmen haltere devam ettiğini dile getiren Devran Kayra, "Sabahları sığınaktaki salonda antrenman yapıyor, öğlen okula gidip akşamları da sanayide kaportacının yanında çalışıyorum. Kısıtlı imkanlara rağmen Türkiye Şampiyonu ve Avrupa ikincisi oldum. İmkanımız yok. Hep kendi cebimizden harcıyoruz. Bize yardım eden yok" dedi.

"Hedefimiz 2020 olimpiyatları"

Antrenör Ekrem Celil, sporcu yetiştirmenin kolay olmadığını, kısıtlı imkanlara rağmen Avrupa ikincisi çıkardıklarını ifade etti.

Celil, "Eğer imkanımız olursa hedefimiz 2020 olimpiyatları. 2020'de olimpiyat şampiyonu sporcumuz olacak ama imkan yok. İmkan olmadığı için bu sporcularım maalesef kaybolup gidiyor" diye konuştu.

Antrenör Celil, Devran'ın Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu gibi bir sporcu olacağına inandığını, bunun için de imkan yaratılması gerektiğini vurguladı.

Sıradaki Haber
"Bana destek olsunlar dünyaları kaldırırım"
Yükleniyor lütfen bekleyiniz