Diğer Sporlar

Kasapoğlu: Gurur duyulacak bir tablo

07 Temmuz 2022 Perşembe 16:23 - Son Güncelleme 07 Temmuz 2022 Perşembe 17:01  |  Kaynak : TRT SPOR

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 19. Akdeniz Oyunları’nda elde edilen başarıyı değerlendirdi. Kasapoğlu, "Millilerimizin oyunlarda elde ettiği sonuç gurur duyulacak bir tablo” ifadelerini kullandı.

19. Akdeniz Oyunları’nı Türkiye 108 madalya ile ikinci sırada tamamladı. 17 farklı spor branşında madalya kazanarak önemli başarılara imza atan millilerimiz, oyunlarda kazandığı altın madalya oranında tarihinin en büyük başarısına ulaştı.

Elde edilen başarıya değerlendiren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Sporcularımız, oyunlarda milletimizi gururlandıracak sonuçlara imza attı” dedi.

Kasapoğlu, tüm spor branşlarında temsil ediliyor olmamızın, elit sporcu yetiştirme ve bunu tüm branşlara yayma noktasındaki sistemin doğru işlediğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Bakan Kasapoğlu, milli sporcular için bir de tebrik mesajı yayımladı.

Kasapoğlu, ‘’Cezayir'de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları'nı 45 altın, 26 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 108 madalyayla oyunları ikinci sırada tamamlayan millilerimizi yürekten kutluyorum. Birçok ilke imza atarak göğsümüzü kabartan şampiyonlarımız bizlere büyük mutluluk yaşattı. Tüm sporcularımıza, ailelerine ve bu güzel başarıda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

İlk madalyalar ve önemli başarılar

Cimnastik branşında Adem Asil, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak ve Sercan Demir'den oluşan Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı, ilk kez altın madalya kazandı. Ayrıca tüm aletlerde madalya kazanan milliler, yine ilke imza attı.

Binicilikte engel atlama takımı, ilk kez madalya kazandı. Boccede, oyunlar tarihinde en yüksek madalyaya ulaşıldı.

Badminton tek kadınlarda Neslihan Yiğit, üst üste 3. kez Akdeniz Oyunları şampiyonu oldu.

Atletizmde erkekler 400 metre engel yarışında milli sporcu Yasmani Copello Escobar, 48.27'lik derecesiyle oyunlar rekoru kırarak altın madalya kazandı.

Okçulukta, oyunlar tarihinin en yüksek madalya sayısına ulaşıldı, hem karışık hem de kadın takımda ilk madalya alındı.

Yüzmede kadınlar 800 metre serbestte Merve Tuncel, 8.26.80'lik derecesiyle altın madalya kazandı ve oyunlar tarihinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk kadın yüzücü oldu.

Yüzme erkekler 100 metre kurbağalama finalinde Berkay Ömer Öğretir, 1.00.03'lik derecesiyle, oyunlar rekoru kırarak altın madalya elde etti. Yüzme branşında 5 altın madalya ile en çok altın, 19 madalya ile en çok madalya kazanılan Akdeniz Oyunları oldu.

Türkiye'nin Akdeniz Oyunları'nda kazandığı madalyaların branşlara göre dağılımı şöyle:

Atletizm: 7 altın, 5 gümüş, 3 bronz

Güreş: 7 altın, 5 gümüş, 2 bronz

Cimnastik: 5 altın, 3 gümüş, 3 bronz

Yüzme: 5 altın, 5 gümüş, 9 bronz

Halter: 2 altın, 2 gümüş, 4 bronz

Boks: 3 altın, 1 gümüş, 3 bronz

Bocce: 4 altın, 1 gümüş, 1 bronz

Karate: 1 altın, 4 bronz

Tekvando: 3 altın, 1 gümüş 1 bronz

Okçuluk: 2 altın 1 gümüş, 1 bronz

Judo: 3 altın, 1 bronz

Badminton: 2 altın, 2 bronz

Atıcılık: 1 altın, 1 gümüş

Binicilik: 1 bronz

Eskrim: 1 bronz

Voleybol: 1 gümüş

Yelken: 1 bronz
 

Sıradaki Haber
Hentbolda İslami Dayanışma Oyunları'nın kadrosu açıklandı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz