Diğer Sporlar

Tödürge Gölü'nde kano heyecanı

11 Ekim 2021 Pazartesi 10:31 - Son Güncelleme 11 Ekim 2021 Pazartesi 11:30  |  Kaynak : İHA

Kano tutkunları yeni yerler keşfediyor. Kano sporuyla ilgili uzun araştırmalar yapan yöneticiler, Sivas'ın Zara ilçesinde bulunan Tödürge Gölü'nde de bu sporun yapılacağına karar verdi.

Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan Tödürge Gölü'nde kano heyecanı yaşandı. Sivas’ın en büyük gölü olan, birçok balık çeşidine ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Tödürge Gölü, doğaseverler ile sporcularında uğrak mekanı oldu.


Kano ile ilgili uzun araştırmalar yapan Sivas Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Kulübü yöneticileri, Zara ilçesinde bulunan Tödürge Gölü'nde de bu branşın yapılacağına karar verdi.

“Biz Zara Tödürge Gölü'nü tercih ediyoruz”

Kulüp yöneticisi Ahmet Hasdemir, Tödürge Gölü'nde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Hasdemir, “Kanoyu insanlar, durgun sularda, akarsularda ve denizde kullanırlar. Tek veya çift kişi binilen kanoların türlerine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Şişme kano bizim tercih ettiğimiz kano çeşidi oldu. Bizimkisi daha çok amatörce ve sporun değişik dallarını deneme maksatlı kano sporuyla uğraşmak olacak ama bu spor erkekler ve kadınlar tarafından dünyada yaygın olarak yapılmakta, yarışlar düzenlenmekte olup, hız sporu olduğu için mücadele gerektirir ve verilen parkuru en hızlı geçme şartı aranır. Fazla malzemeye de ihtiyaçta yok, can yeleğini, botunu, küreklerini al ve suya gir, hepsi bu. Sonrası küreklere asılmaya geliyor ki kol ve sırt kaslarının gelişimi için çok güzel bir spor dalı. Yapması ve uygulaması da çok zevkli olan bu sporun ilimizde de yaygınlaşmasını umut ediyorum. Sivas’ta nerede yapılır ki dememek lazım, özellikle durgun su ve akarsularımız oldukça fazla. Biz Zara Tödürge Gölü’nü tercih ediyoruz. Bugün dört botla on beşe yakın sporcumuz kano faaliyetinde bulundular. Açık ve güneşli bir havada saatlerce suda spor yapmanın keyfini doyasıya çıkardılar. Önümüzdeki dönemde ilimizde daha da yaygınlaşacağını tahmin ettiğim kano sporunu sporseverlerimize severek, çekinmeden yapmalarını öneriyorum” dedi.
 

Sıradaki Haber
Umut Eyriparmak Avrupa üçüncüsü
Yükleniyor lütfen bekleyiniz