Futbol

Fransa'da deplasman yasağı gündemde

25 Kasım 2013 Pazartesi 12:28 - Son Güncelleme 26 Kasım 2013 Salı 17:10

Fransa 1.Ligi'nde Nice-St.Etienne maçında çıkan olaylarda 8 taraftar yaralandı.

Fransa Birinci Futbol Ligi'nde (Ligue 1) 14. hafta mücadelesinde, Saint Etienne'in Allianz Riviera Stadı'nda Nice'e konuk olduğu ve milli futbolcu Mevlüt Erdinç'in golüyle 1-0 kazandığı maçta çıkan olaylarda 8 taraftar yaralandı.

Euro 2016 için inşa edilen statlardan 35 bin kişi kapasiteli Allianz Riviera tribünlerinde, yaklaşık 250 kadar Saint Etienne taraftarı olay çıkardı. Karşılaşmanın başlama düdüğü öncesinde çıkan olaylarda, Saint Etienne taraftarları yaklaşık 200 koltuğu yerlerinden söküp rakip tribünlere fırlattı. Polis teşkilatından yapılan açıklamada 7'si Nice, biri ise Saint Etienne taraftarı olmak üzere 8 kişinin hafif şekilde yaralandığı doğrulandı.

Karşılaşma, olayların ardından konuk ekip taraftarlarının stattan çıkarılmasıyla başlayabildi.

Fransa'da taraftara deplasman yasağı gündemde

Çıkan olayların ardından, Fransa Ligi'nde Türkiye'deki uygulamaya benzer şekide taraftarlara deplasman yasağı getirilmesi de gündeme geldi.

Le Parisien Gazetesi'nde yer alan habere göre Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Frederic Thiriez, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu kadar yeter. Taraftar olduğunu iddia eden birkaç insanın futbolun imajını zedelemesine izin veremeyiz. İçişleri Bakanı'ndan konuyla alakalı toplantı talep edeceğim. Bu problemi ortadan kaldırmakta başarılı olamazsak, çözüm, taraftarlara deplasman yasağı getirmek olabilir."

Romeyer: "Görevimi bırakabilirim"

Olaylar hakkında konuşan Saint Etienne Kulübü Başkanı Roland Romeyer ise taraftarlarının yaptıkları yüzünden hayal kırıklığına uğradığını vurgulayarak, "15 gün önce sahamızdaki Lyon maçında bu tip bir olay daha yaşadık. Yeşil sahalardaki bu şiddete bir çözüm bulunamazsa görevimden ayrılabilirim" şeklinde konuştu.

Nice Kulübü Başkanı Jean-Pierre Rivere ise kızgın olduğunu belirtirken artık bu gibi durumlara bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Fransa Ligi'nde daha önce de 13. hafta karşılaşmasında, Geoffroy Guichard Stadı'nda oynanan Saint Etienne-Olympique Lyon maçında buna benzer olaylar yaşanmıştı. Olympique Lyon kaleci antrenörü Joel Bats'ın evsahibi takım tribünü önündeki kaleye takımının atkısını asmak istemesi nedeniyle Saint Etienne taraftarları sahayı yabancı madde yağmuruna tutmuştu.

İLGİLİ VİDEOLAR

Sıradaki Haber
Vitesse zirveyi sevdi
Yükleniyor lütfen bekleyiniz