29
Şubat 2020
Cumartesi
Detay

Golcü: Filippo

10 Kasım 2019 Pazar 09:15 - Son Güncelleme 11 Kasım 2019 Pazartesi 11:44

Topla çok az oynadı, saha içinde yok denecek kadar az görüldü. Tek bir sebeple yeşil zemin üstünde koşturdu. Kendini en yakışıklı gördüğü anı herkese izletmek, gol atmak ve sevinmekti onun tek arzusu…Filippo Inzaghi

Dünya üzerinde öyle futbolcular vardır ki, topla her buluştuğunda seyircilere yapılması zor bir sanatı icra ediyormuş hissi verir. O, meşin yuvarlak ile haşır neşir olduğunda siz de belirsiz ve nedensiz hayranlık duygusu oluşturur. İşte hiçbir zaman bu isimlerden olmadı Filippo İnzaghi… Topla çok az oynadı, saha içinde yok denecek kadar az görüldü. Tek bir sebeple yeşil zemin üstünde koşturdu. Kendini en yakışıklı gördüğü anı herkese izletmek, gol atmak ve sevinmekti onun tek arzusu…

Paolo Rossi’yi izleyerek büyüdü, Van Basten’i idol aldı. Hiçbir zaman Hollandalı kadar estetik goller atamasa da ondan daha çok ağları sarstı. Futbola bakış açısı gol olan bu adam, formasını yeni giydiği her takımda arkadaşları tarafından “bu yeteneksiz nasıl futbolcu olmuş” dedikodularına maruz kaldı. Hatta dünya futboluna yön veren Johan Cryuff bile onu acımasızca eleştirdi. “Aslında futboldan habersiz sadece şanslı, top nedense onun önünde kalıyor”..

Uzun yıllar şanslı olmakla suçlandı. O, gol attıkça herkes “yeteneksiz”liğini ön plana çıkardı. Oysa, İtalyan santrafor topla rakibin üzerine gidip bir iki çalım atıp olağanüstü bir vuruş yapamayacağını biliyordu. “Bir Ronaldo veya Kaka olarak dünyaya gelmediyseniz, çalışmak zorundasınız” dedi, güçlü yönlerinin üzerine gitti, eleştirileri de kulak ardı etti.

Kardeşi Sımeone Inzaghi Lazio’da forma giyiyordu. Serie A’da oynanacak Lazio - Milan maçı öncesi Anne Inzaghi “Bugün hangi çocuğunuzu destekliyorsunuz” sorusu üzerine “Filippo ilk oğlum, her zaman babasının çocuğu olmuştur. Sımeone ise annesinin oğlu…” diyerek Lazio’yu desteklediğini söylüyordu. Maç sonucu?.. Lazio 1, Milan 3… Milan’ın 2 golü Filippo’dan. Her iki golden sonrada, maç öncesi açıklamalarına rağmen, annesine koşan Filippo Inzaghi, “babamı dünyalar kadar seviyorum, annemi dünyalardan çok” dedi…90 dakika oynanan futbol karşılaşmalarında Inzaghi’yi sadece “gol” esnasında görebilirsiniz. “Basit goller yedik” tabiri var ya, işte o basiti atandı Inzaghi… Top kale ağzında önüne sekerdi, ya da ona çarpar ağlara giderdi. Biz öyle düşünürmüşüz meğer… “Gol sezgisi” kelimesi onunla girdi hayatımıza. Topun nereye düşeceğini %99’luk bir ortalama ile tahmin ediyordu... Kariyerinde hemen hemen hiç ofsayta düşmedi. Rakip savunmaların omuz hizasında gezer, en ufak dikkatsizlikte cezayı da keserdi… Öyleki, onu şansa gol atıyor diye eleştiren İtalyan medyası, yıllar sonra “obiettivo uomo” yani “sonuca giden adam” manşetlerini attı.
 
Verona, Parma, Atalanta, Juventus ve Milan… İtalya’da birçok takımda oynadı, ama Milan forması ona çok yakıştı. Milan tarihinin en golcü 5. Şampiyonlar Ligi tarihinin ise en golcü 10. oyuncusu oldu. Bu skorlardan sonra anladı herkes Inzaghi’nin alameti farikasının “şans” olmadığını. Kariyerinde toplam 275 kez fileleri sarstı. Her maçı ciddiye aldı, prensip meselesi diyerek sakallarını keserek çıktı.Dünya futbolunun hemen hemen tüm üst düzey turnuvalarını kazandı. Finallerinde de ağları sarstı. Filippo Inzaghi, San Siro’da attığı “basit” gollerden sonra delirmek üzereymişcesine sevinmesiyle hafızalarda kaldı.

Teknik direktörlük kariyeri, istediği gibi başlamadı. Yeşil sahalara veda ettikten sonra hemen efsanesi olduğu Milan altyapısında göreve başladı. 2 yıl sonra A takım kapıları ona altın peçeteler ile açıldı. Fakat işler beklediği gibi gitmedi ve Milan ligi 10. sırada bitirdi. Sezon sonu haliyle yollar ayrıldı. Buradan Serie B ekiplerinden Venezia’nın yolunu tuttu, fakat geçen 2 yılda da takımı bir üst lige çıkaramadı. Geçtiğimiz sezonda başarısız bir Bologna süreveni yaşadı. Fakat bu sezon teknik direktörlük kariyeri de futbolculuğu gibi değişime uğradı. Sezon başında göreve getirildiği Benevento ile geride kalan 12 haftada sadece bir mağlubiyet yaşarken, 25 puanla zirveye oturdu. Henüz çok erken olsa da takımını Serie A’ya çıkarmakta oldukça kararlı… Fakat Cesare Maldini’nin de dediği gibi “Inzaghi bir şeye karar vermişse onu bir şekilde yapar”...
NE DEDİLER ?
“Futbol için değil gol atmak için oynuyor”
Johan Cruyff
“Bu genç delikanlı ofsayt çizgisinde doğmuş olmalı”
Sir Alex Ferguson
“Inzaghi gol atmak için süratle gelen bir tırın altına bile yatabilir”
Fatih Terim
“Yüzümü kaleye dönüp sert bir şut çekiyordum. Gol olmaz diye bir endişem yoktu. Rakip kaleciden döneni kesinlikle Inzaghi tamamlardı.”
Andrıy Shevchenko