7
Temmuz 2020
Salı
Futbol

"İranlı kadınlar milli maçlara girebilecek"

23 Eylül 2019 Pazartesi 09:17 - Son Güncelleme 23 Eylül 2019 Pazartesi 09:20

İtalya'da düzenlenen Dünya Kadın Kupası Konferansında FIFA Başkanı Gianni Infantino önemli açıklamalarda bulundu. Infantino, İran ile ilgili bir gelişmeyi duyurdu.

İtalya'nın Milan kentinde düzenlenen Dünya Kadın Kupası Konferansında FIFA Başkanı Gianni İnfantino, kadın futboluna 1 milyar ABD dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Infantino konuşmasında Kadınlar Dünya Kupası'na katılacak takım sayısını artırdıklarını da söyledi.

İsviçreli başkan "Bir karar verdik. Bir sonraki Kadınlar Dünya Kupası'nda 32 takım olacak. Bu muhtemelen FIFA konseyinde şimdiye kadarki en hızlı karardı " dedi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran ile ilgili bir gelişmeyi duyurdu.

İtalya'da düzenlenen Kadınların futboldaki hakları ile ilgili bir konferansta konuşan Infantino, İranlı kadınların, milli maçlara girebileceğini açıkladı.

10 Ekim'de İran'ın Dünya Kupası eleme maçında Kamboçya ile oynayacağı maç için teminat aldıklarını ifade eden FIFA Başkanı "Size İran'daki durumdan bahsetmek istiyorum. İran'da kadınların stadyumlara gidip maçları izlemesinin yasak olduğunu kesinlikle duymuşsunuzdur veya okumuşsunuzdur. İran'da kadınlar futbol oynuyor, kadın futbolu var, İran'dan kadın temsilcilerimiz de var. Bunlar harika şeyler. Fakat İranlı kadınlar, erkek futbol maçlarını izleyemiyor artık izleyebilmeli. Daha fazla bekleyemeyiz . Bu tüm İran'daki ve dünyadaki kadınlar için önemli" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer, milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına girebileceklerini açıklamıştı.

İranlı kadınlar erkek futbol maçını stadyumlarda izleyebilmek için yıllardır mücadele veriyor.

Son olarak, bir maça erkek kılığında girip yakalanan İranlı kadın Seher Hudayari'nin hapis cezası korkusuyla kendini ateşe vererek yaşamını yitirmesi, tüm dünyada büyük tepki toplamıştı.

Kaynak: TRT SPOR
 

Etiketler : İrankadınstadyum
Sıradaki Haber
PSG Neymar'la kazandı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz