30
Eylül 2020
Çarşamba
Futbol

VİDEO | "Arda, Bayrampaşalı dahi"

01 Nisan 2014 Salı 13:42 - Son Güncelleme 01 Nisan 2014 Salı 17:03

İspanya'da Arda Turan ile ilgili yazılan kitap...

"Arda Turan, Bayrampaşalı dahi" kitabının yazarı Juan E. Rodriguez Garrido, "Arda Turancılık artık ekol olmaya başladı. Yakında tişörtleri de basılabilir" dedi.

Arda Turan'la ilgili 207 sayfalık kitabı kaleme alan Complutense Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Garrido, "büyük zevk alarak yazdım" dediği kitapla ilgili ayrıntıları paylaştı.

Birçok ünlü futbolcunun biyografilerini kitap haline getiren Al Poste Yayınevi'nden, "Arda Turan'ın kitabını çıkarmak istiyoruz. Sen yapar mısın" diye teklif geldiğinde, "Bugüne kadar beklemeniz hata" diye cevap verdiğini ifade eden Garrido, "Kitap yazmaya yeni başladım. Bu üçüncü kitabım. İngiliz Ligi ile ilgili bir kitap yazmayı yeni bitirmiştim. Başka bir futbolcu deselerdi yapmazdım çünkü çok yorgundum ama bana en arzuladığım ismi, Arda Turan'ı söylediler. Arda'ya hayır denmez" diye konuştu.

Kitabı yazarken Arda ile ilgili kendisini şaşırtan iki konu olduğunu dile getiren Garrido, "İlki, 2008'deki Avrupa Şampiyonası'nda sahada bayılması. Çünkü herhangi bir sağlık sorunu yoktu, sadece maçın stresi, yoğun duygulardan dolayı bayıldı. Bu, bir futbolcu için çok ilginç. Ayrıca 2009'daki Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Semih ile yaptığı kavgada bana göre Arda'nın kariyerindeki farklı detaylardan biri. Çünkü Arda her zaman sahada çok rahat, güler yüzlü, mutlu biri olarak tanınıyor. Sahada rakiple yumruklu kavga etmesi, ondan beklenecek bir şey değil. İspanya'da hiç kimse Arda'nın böyle bir şey yapacağını hayal edemez" ifadelerini kullandı.

- "Arda Turancılık"

Bu arada kitabın en çarpıcı bölümlerinden biri "Arda Turancılık" olarak öne çıktı.

İspanya'da Marca ve AS gazetelerinin haberlerinde kullanmaya başladığı "Arda Turancılık" ifadesinin giderek büyümeye başladığını vurgulayan İspanyol yazar, "Arda Turancılık artık ekol olmaya başladı. Yakında tişörtleri de basılabilir. Atletico taraftarlarının Arda'nın kişiliğine özel bir hayranlıkları var. Arda Turancılık taraftar içinde çok konuşuluyor. Arda Turancılık taraftarlar arasında özellikle sosyal medyada çok kullanılıyor" diye konuştu.

"Arda Turancılık basit bir şekilde sadece iyi futbol oynamak değil. Bunu Cristiano Ronaldo da yapıyor. Arda'da fazlası var" diyen Garrido, şöyle devam etti:

"Kitapta da göreceksiniz, İspanyol gazetecilerin ya da taraftarların Arda Turancılık tanıtımları çok farklı ama her şeyin özünde Arda'nın estetik özelliği, sahadaki hali, tavırları, sokaktaki yürümesi, konuşması ve esprileri var. Etrafına mutluluk veren, bir şutun ardından gülümseyen biri. Kitapta Arda Turancılık'ı tanımlayan çok fazla kelime var ama benim en hoşuma giden 'Arda Turancılık, Sinem Kobal ile çıkıp güzel olanın sen olduğunu düşünüyor gibi hissetmendir' şeklindeki benzetme."

Arda'nın özel biri olduğunu ve taraftarların kendisine hayranlık duyduğunu anlatan Garrido, "Arda, bir röportaj veriyor. Gazeteciler 'fiziki olarak kendini nasıl hissediyorsun' diye soruyor. O da 'Simeone'nin karın kasları benden daha iyi' diye cevap veriyor. Bu inanılmaz bir şey" değerlendirmesinde bulundu.

- Arda, takımın beyni

Arda'nın özellikle futbola başladığı Bayrampaşa'daki çocukluk döneminin ilginç olduğunu dile getiren Garrido, "Arda teknik ve yaratıcı bir futbol oynuyor. Onun futbol orijini akademik değil, Bayrampaşa'da dar sokak aralarında oynadığı futbol ve bugün bile çocukluğundaki oynadığı futbolu oynayabiliyor. Sahada önünde iki futbolcu ile yalnız kaldığında, kendisini Bayrampaşa'da arabaların arasından geçermiş gibi hissediyor" dedi.

Teknik direktör Diego Simeone'nin yarattığı Atletico Madrid'de Arda'nın "takımın beyni" diye görüldüğünü savunan İspanyol yazar, "Simeone ile çok organize, mücadeleci, taktik yönü ağır basan, saldırgan bir takım var. Arda bu takımın beyni. Gerektiğinde takımın hızını artırmasını ya da düşürmesini bilen, boşlukları gören bir futbolcu. Taraftar, Arda olmadan Atletico'nun futbolunu anlamıyor. Çünkü onsuz hayal gücü eksik kalıyor. Arda, farklı, takımın yaratıcı ismi" şeklinde konuştu.

- Manzano'dan Arda yorumu

Arda'nın Atletico Madrid'e ilk geldiğinde teknik direktörü olan Gregorio Manzano ile yapılmış bir röportaj da kitapta yer alıyor.

Manzano, "Mükemmel, cömert, çok alçakgönüllü biri" olarak tanımladığı Arda için "İlk zamanlar normal olarak İspanyol futbolunun ritmine alışması zaman aldı ama çok kısa bir sürede uyum sağladı. Taktiksel bilgileri çok kısa zamanda aldı, akıllı biri. Bu zamana kadar çalıştırdığım en iyi 4-5 futbolcudan biri" ifadelerini kullanıyor.

- Arda'dan 2 sezonda 3 kupa

Öte yandan kitapta, Arda'nın Atletico Madrid'de geçirdiği ilk iki sezonda 3 kupa kazanmış olmasına da atıfta bulunulduğunu aktaran Garrido, "Arda, Atletico'ya geldinden bu yana her şey iyi gitti. Her sezon kupa kazandı. İlk sezon UEFA Avrupa Ligi, ikinci sezonun hemen başında Avrupa Süper Kupası, Kral Kupası ve bu sezon iki kupada da gidiyorlar. 2 yılda 3 kupa kazandı, bu birçok futbolcunun ortalamasının çok üzerinde. Hatta Messi ve Ronaldo'nun da ortalamalarının üzerinde" dedi.

Garrido, bu hafta sonu İspanya'da satışa sunulacak kitabın, Türkçe veya başka yabancı dillerde yayınlanması için girişimde bulunduklarını kaydetti.

İLGİLİ VİDEOLAR

Etiketler : Arda Turan
Sıradaki Haber
Juventus'a Napoli "dur" dedi
Yükleniyor lütfen bekleyiniz