Futbol

"Çok kolay bir maç olmayacak"

11 Kasım 2016 Cuma 21:15 - Son Güncelleme 11 Kasım 2016 Cuma 21:52

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı'nın 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu'nda Kosova ile yapacağı maçla ilgili olarak, "Ümit ediyorum yarın kazanıp, moralli bir şekilde yolumuza devam ederiz." dedi.

Fatih Terim ile futbolculardan Okay Yokuşlu, Cengiz Ünder ve Kaan Ayhan, A Milli Takım'ın kamp yaptığı otelde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Türkiye Futbol Direktörü Terim, basın toplantısının başında Kosova maçı dışında soru almayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Yarın çok önemli bir maçımız var. Kosova maçının dışında hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yarın, maçtan sonra ne isterseniz sorabilirsiniz. Özellikle son maçlara az süre kala, gerek bizlerin gerekse de oyuncuların bir hayli etkilenmesine sebep olan birçok şey yaşadık. Belki kamuoyuna göre yarın rahat geçecek bir maç gibi gözükse de sahada kolay olmayacak bir karşılaşma oynayacağız. Her maç çok önemli. Karşımızda da saygı duyulacak bir rakip var. Bizim de en ufak bir sıkıntıya tahammülümüz yok. Gerek ben ve teknik ekip, gerekse futbolcularımız açıkçası bundan önce düştüğümüz tuzağa veya yapılana, en azından burada müsade etmek istemiyoruz.

"Terim, Kosova maçıyla ilgili olarak ise, "Çok kolay bir maç olmayacak. Kendini ispat etme kaygısı içinde olan ve her geçen gün daha iyiye gittiğini gördüğüm bir Kosova var. Ukrayna'ya 3-0 kaybettiler ama 80'e kadar durum 1-0'dı. Hiçbir maçın kolay olmadığı bir ortamdayız. Daha önce Letonyalar'dandan Estonyalar'dan bunu gördük. Kamptaki gidişten son derece memnunum. Herkes çok iyi çalışıyor, iyi konsantre olmuş gibi görüyorum. Yarın da seyirci ile birleşince inşallah ortaya güzel bir sonuç çıkacak. Şükür ben de iyiyim. Avrupa şampiyonasına giderken 3 maçta 1 puan almıştık. Şimdi 2 puanımız var. Tabi buna üzülmeliyiz ama hep güçlü takımlarla oynadık. İnşallah tarih tekerrür olur. Bir yerlerden tekrar başlamak gibi bir hava seziyorum." yorumunda bulundu.

Kaptan Arda Turan

Fatih Terim, Kosova maçına Arda Turan'ın kaptan olarak sahaya çıkacağını açıkladı.

Terim, "Kosova maçına Arda mı, Mehmet Topal mı kaptan çıkacak?" sorusuna, "Bizde kaptanlık sıkıntısı olmadı. Kendi aralarında da sıkıntı yok. Daha evvel fazla milli olmuş isim olarak da Arda gözüküyor. Mehmet, Arda işte sırayla. Onun için bu konuda bir sıkıntı yok." yanıtını verdi.

"Ümit ediyorum Tolgay bizde oynama şansını bulur"

Türkiye Futbol Direktörü Terim, Beşiktaşlı Tolgay Arslan'a, ay-yıldızlı formayı giydirmek için uğraştıklarını açıkladı. Terim, "Bazı oyuncuları kazanmak için çok uğraşıyoruz. Bunların başında da Tolgay var." diyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Umarım Tolgay'ın, FIFA ile ilgili konusunu çözeriz. Çünkü Almanya'da hiç A milli olmadı. Çok da beğendiğim bir oyuncu. Daha önce Alman Milli Takımı'nı tercih ettiğini açıkladığı için uluslararası seviyede bizde oynama şansı yoktu. Tolgay ve yakınları ile görüştük. Ümit ediyorum Tolgay bizde oynama şansını bulur. Olabilir çünkü hiç A milli olmadı. Bu konuda ümidim ve isteğim var. Almanya'da oynayan Kerem ile ilgili isteğimizi daha önce duyurmuştum. Kerem'in bir an evvel tercihini yapmasını bekliyoruz. Bu süreç Mart'a kadar tam manasıyla ortaya çıkacaktır. Bir de tabi Sinan Gümüş var. Bunların hepsi daha önce arkadaşlarımız tarafından temasa geçilmiş isimler. Kadromuzda görmek istediğimiz bir iki oyuncu daha var ama onları şimdi söylemeyeyim. Bu 3 oyuncunun da hukuki işlemlerini bekliyoruz. Ondan sonra bu oyuncuları umarım kendi ülkesinin milli takımının forması içinde görebiliriz."

"Üstlerde çok entresan bir sıralama olacaktır"

Terim, gruplara Hırvatistan deplasmanında alınan beraberlikten sonra kazanamamanın bekledikleri şey olmadığını dile getirerek, "Ancak gerçekçi bir gözle bakacak olursak Ukrayna karşısında 2-0'dan 2-2'ye gelmek de önemliydi ama kazanamamız başarısızlıktı. Ancak İzlanda maçını kaybetmemiz doğal karşılanabilir. Daha önce tam kadro ile de 3-0 yenilmiştik ama o turnuvaya da gitmiştik." dedi.

Grupta en önemli iki deplasmanı atlattıklarını hatırlatan Terim, Dünya Kupası'na gitme durumuyla ilgili olarak ise şu yorumda bulundu:

"Tek önemli kaybımızı sahamızda Ukrayna karşısında kaybettiğimiz 2 puan olarak görüyorum. Önümüzdeki 3 maçta bizden 9 puan beklenmesi çok normal. Şu an grupta kimsenin 9 puanı yok. Maçların kağıt üzerindeki zorlukları var, saha üzerindeki zorlukları var. Önümüzde 2 Kosova 1 Finlandiya maçımız var düşüncesi ile hareket ettiğimizde inşallah bizim için bir sürprize denk gelmeyiz. Olağanüstü bir hal olmazsa üstlerde çok enteresan bir sıralama olacaktır. Bu sıralama içerisinde biz, Hırvatistan, İzlanda ve Finlandiya ile içeride oynuyoruz. Yani bir tek Ukrayna'ya gidiyoruz. Buraları geçince herkes bu hesapları ona göre yapmalı. Biz gerekince hem Hollanda'yı hem izlanda'yı hem de Çek'i yendik. 60.'lıktan 13.'lüğe geldiğimizi bazen unutuyoruz. Ufak ufak hatırlatmak lazım. Ben de unutuyorum. Bu 9 puanını bizi doğru yerlerde konumlandırdığını göreceğiz. Ordan sonra da artık tabela önümüzde, neye ihtiyacımız var ne oynamamız lazım bakacağız. Çok daha net bir puantaj önümüze çıkacak. Ona göre de Allah yolumuzu açık etsin. Sırtımız yere gelmeden daha esnememiz lazım. Çünkü kırılmaların çok fazla sayıda olacağı bir grup yaşıyoruz."

Fatih Terim son olarak milli takımda genç ya da tecrübeli oyuncu ayrımı yapmadığını belirterek, 27 kişilik kadroyu 23'e düşürürken aralarından ayrılacak isimleri henüz belirlemediğini dile getirdi. - Okay Yokuşlu: "Bu kadar genç oyuncu olması sevindirici"Milli futbolcu Okay Yokuşlu ise kadroda genç oyuncu sayısının fazla olmasına dikkat çekti. Genç futbolcuların sayısının artmasının ülke için de önemli olduğunu vurgulayan Okay, "Bu kadar genç oyuncu olması sevindirici. Bizden sonra da gelecek oyuncular olacaktır. Uluslararası düzeyde edinilen tecrübe en önemli tecrübedir. Genç millilerde beraber oynadığımız arkadaşlarımızla buradayız. Takımın tecrübeli ve genç oyuncuları çok iyi bir uyum içindeyiz. Bunlar sahaya yansıyınca her şey daha iyi olacaktır." ifadelerini kullandı.

Cengiz Ünder: "Herkesin hayali milli takımda oynamaktır"

Milli takımın en genç ismi olan Cengiz Ünder de ay-yıldızlı formayı giymek için çok çalıştığını aktardı.

Bu sezon Medipol Başakşehir formasıyla ortaya koyduğu performansla adından söz ettiren Cengiz, "Herkesin hayali milli takımda oynamaktır. Benim de hayalimdi. Bugünlere gelene kadar çok çalıştım. Bu sezona da iyi başladım. Kendimi gururlu ve onurlu hissediyorum. Fatih Terim'e çok teşekkür ediyorum. Daha çok çalışıp bu ülke için uzun yılar forma giymek istiyorum." dedi.

Kaan Ayhan: "Hayalim Türkiye'de oynamak"

Milli futbolcu Kaan Ayhan, "Türkiye'de oynamak istiyor musun?" sorusuna, "Bir gün tabi ki hayalim Türkiye'de oynamak ama şu an Fortuna Düsseldorf'un oyuncusuyum. Hayat bu belli olmaz. Şu an sadece Düsseldorf'a konsantre oluyorum. A Milli Takım'da daha önce orta saha ve sağ bekte görev alan Kaan son olarak, "Kendimi orta sahada iyi görüyorum. Orada oynamayı seviyorum. Fakat hoca beni nereye koyarsa orada oynarım. Sağ bekte de oynayabiliyorum o yüzden sahaya çıkabildiğim her maçta çok mutluyum ve en iyi şekilde oynamaya çalışıyorum." sözlerini kullandı.

Sıradaki Haber
"Kazanmak için oynayacağız"
Yükleniyor lütfen bekleyiniz