19
Ekim 2020
Pazartesi
Futbol

FIFA'dan milli takım seçiminde futbolculara bir şans daha

21 Eylül 2020 Pazartesi 10:08 - Son Güncelleme 21 Eylül 2020 Pazartesi 10:29  |  Kaynak : AA Fotoğraf: Reuters

FIFA'nın 70. Olağan Kongresi'nde futbolcuların milli takım tercihi ile ilgili yeni bir karar alındı. Karara göre, bir oyuncu daha önce başka bir A milli takımın formasını giymiş olsa bile, sonrasında başka bir ülke takımında oynayabilecek.

FIFA'nın 70. Olağan Kongresi video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıda futbolcuların milli takım tercihiyle ilgili önemli bir karara imza atıldı.

Yeni düzenlemeye göre, bir oyuncu daha önce başka bir A milli takımın formasını giymiş olsa bile, sonrasında başka bir ülke takımında oynayabilicek.

Önceki uygulamada, bir futbolcunun, oynadığı bir milli takımı değiştirebilmesi için ilk formasını giydiği takımda yalnızca hazırlık maçına çıkmış olması gerekiyordu.

İlk seçimi olan ülkenin takımında resmi bir maçta forma giymişse, daha sonra oynama uygunluğu olsa bile milli takımını değiştiremiyordu.

Yapılan değişiklikle oyuncunun, ilk A Milli takımında en fazla üç resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor.

Bu resmi maçlar final düzeyinde de olmayacak. Dünya Kupası elemeleri, Avrupa Şampiyonası elemeleri ya da Uluslar Ligi karşılaşmaları ise takım tercihini etkilemeyecek.

Sıradaki Haber
Milli Takım, FIFA dünya sıralamasında 3 basamak geriledi
Yükleniyor lütfen bekleyiniz