1
Nisan 2020
Çarşamba
Futbol

Milli Takıma yeni sponsor

05 Şubat 2020 Çarşamba 13:42 - Son Güncelleme 05 Şubat 2020 Çarşamba 14:18

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile DenizBank arasında ana sponsorluk sözleşmesi imzalandı.

DenizBank'ın İstanbul'daki genel merkezinde gerçekleştirilen imza törenine TFF Başkanı Nihat Özdemir, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Çağlar, Alkın Kalkavan, Selim Soydan, İsmail Erdem, genel sekreter Kadir Kardaş, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile A Milli Takım Kaptanı Emre Belözoğlu katıldı.

Sözleşmenin süresinin 3 yıl olduğu ve tüm erkek milli takımlarını kapsadığı açıklandı.

Nihat Özdemir: Dünya klasmanında ilk 10 hedefimize adım adım ilerliyoruz

İmza töreninde konuşan Nihat Özdemir, "Türkiye Futbol Federasyonu olarak bugün burada, finans dünyasının köklü bankalarından DenizBank ile çok önemli bir iş birliğine imza atmanın heyecanını yaşıyoruz" dedi. 

DenizBank ile yeni bir yolculuğa çıktıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Özdemir, şöyle konuştu:

"DenizBank, Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele edecek A Milli Futbol Takımı'mızın sponsorları arasına girmiş bulunmaktadır. Bu anlaşma vesilesiyle değerli katkıları ve bizlere duydukları güven için DenizBank'a çok teşekkür ediyoruz. Kendilerinin bu destekleri, Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri öncesinde, bizleri daima gururlandıran milli takımımızın gücüne güç katacaktır. İnşallah DenizBank ve tüm sponsorlarımızla birlikte, önümüzdeki turnuvalarda istikrarlı başarıyı yakalayıp büyük hedeflerimize ulaşacak ve ülkemize önemli mutluluklar yaşatacağız."

Güçlü sponsorluklarla federasyonun gelirlerini arttırdıklarının altını çizen TFF Başkanı, "Bu iş birliklerimiz, devletimizin destek ve yatırımları ile birleşince uluslararası başarılarımızın yolu da açıldı. Bu süreçte, değerli hocamız Şenol Güneş ile birlikte heyecanını yaşadığımız 2002 Dünya Kupası üçüncülüğümüzün yanı sıra, EURO 2008'de yarı final coşkusunu tattığımız Avrupa Şampiyonası finallerine 5. kez katılıyoruz. Dünya klasmanında ilk 10 hedefimize adım adım ilerliyoruz. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini, başarı çıtamızı yükseltmek için bir fırsat olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"A Milli Futbol Takımı'mız, teknik direktörümüz ve teknik ekibimiz, sponsorlarımız, futbol ailesi ve Türk halkının ortak sinerjisiyle hep birlikte bu yaza damga vuracağımıza inanıyoruz" diyen Özdemir, "Bu birlik ve beraberlik; EURO 2020’de bizi başarıya taşıyacak, sonraki turnuvaların da kapılarını açacaktır. Sponsor ailemize katılan DenizBank’a aramıza hoş geldiniz diyor, bu anlaşmanın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Nihat Özdemir, her dönemde milli takımdaki teknik ekip ve oyuncuların ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"2002 ve 2008'deki başarıları inşallah yakalarız. Gruptan çıkma yönünde milli takımımız büyük bir performans gösterdi. Kendi sahamızda gol yemedik. Hepinizin bildiği gibi Fransa'ya gittik, Fransa'daki son Dünya Kupası'nın şampiyonu ile 1-1 berabere kalarak döndük. 1 maç kala gruptan çıkmayı garantiledik. Başarılı bir şekilde devam ettik ama bence esas başarıyı finallerde göstermemiz gerek. Hedeflerimiz var inşallah Allah da yardım eder yürürüz. Bundan önceki her milli takımın ve teknik direktörün başarılı olduğuna inanıyorum."

Sponsorluklar yönünden oldukça verimli bir dönem geçirdiklerini vurgulayan Özdemir, "Rakam vermem ama rekor kıracağımızı söyleyebilirim. Daha birçok sponsorluk anlaşmasını yakın zamanda sizlere açıklayacağız. Alkın Kalkavan kardeşimiz bu konuda çok büyük çaba sarfediyor. Daha birçok önemli müjdeler vereceğiz." diye konuştu.

TFF Başkanı, "Yayın gelirlerinde TFF'nin payı yüzde 12'den yüzde 4'e düştü. Bu açığı yeni sponsorluklarla kapatabiliyor musunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Yayın haklarından TFF'nin aldığı pay yüzde 12 idi, geçen yönetim döneminde aldığımız kararla futbol takımlarımıza daha çok destek olsun diye yüzde 8 hakkımızı kulüplere bıraktık. Yayın gelirinin 500 milyon dolar olduğunu düşünürsek yüzde 8 kayıp 40 milyon dolar ediyor. Buna rağmen federasyonumuzun bütçesini planladık, yaptık, arkadaşlarımızın üstün çalışmaları ve aldığımız sponsorluklar ve diğer çalışmalarla bu açığı kapatmaya çalışıyoruz. Bu kulüplerimizin isteğiydi"

Nihat Özdemir, harcama limitleriyle ilgili gelen bir soruyu ise yarın basın toplantısı düzenleyeceğini ve buna kapsamlı yanıt vereceğini de belirterek, "Lisans kurulunun verdiği kararlar ve 1 transfer dönemini çok başarılı şekilde atlattığımıza inanıyoruz. Yarın detayları veririz" şeklinde görüş belirtti. 

Şenol Güneş: Bizim işimiz futbol

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbolun çok büyük bir ekonomik boyutunun da olduğuna dikkati çekerek, "Sayın başkanımız futboldan bahsetti, futbol da ekonomiyi ilgilendiriyor. Bizim işimiz futbol. Çocukluğumuzdan beri bizim mesleğimiz bu ama paranın da gelmesi bizi sevindiriyor. Meslek olarak bu işi severek yaptık, güzel bir meslek, üstüne de para gelince iyice güzelleşiyor ama en önemlisi bu ambiyans. Buna benzer bir kalabalığı yarı finalde Brezilya maçında görmüştüm ama o zaman işin sonuna gelmiştik, şu an işin başındayız, Avrupa Şampiyonası öncesi böyle üst katılımla olan, böyle heyecanla dolu bir aile olduğumuzu düşünüyoruz. Çok büyük bir eksiğimiz paraydı, şimdi de DenizBank'la beraberiz." yorumunu yaptı.

"Küresel bir başarıya ihtiyaç var, bu takım için de banka için de geçerli. Aynı zamanda sponsorların kaliteli markalar olması bizi zenginleştiriyor" sözlerini kullanan Güneş, şöyle konuştu:

"Geçmişte böyle bir şey yoktu, Dünya Kupası'na giderken yalnızdık. Bugün birlikteyiz, o yüzden bir korkum var. İnşallah beklentiye cevap veririz. Avrupa Şampiyonası önemli ama Dünya Kupası da çok önemli. Bu çocuklar çok karakterli, ülkemizi temsil için orada olacaklar. Yetenekli ve karakterli oyuncuların başarısı için desteğe ihtiyaç var. Onu da bekliyoruz. Yeni bir şeyler sunmak istiyoruz. Takdiri ilahi, tıpkı 2002'de Brezilya ile yaptığımız maç gibi. İnşallah ilk 3'e gireriz. Ülkemizde zaman zaman futbolda kaoslar var ama her şeyin üzerinde milli takım var. Herkesin sorumluluk duyduğu bir düzen bekliyoruz. Ailemiz dostlarımızla bir araya geliyoruz ama bankamızı seçtiğimiz zaman DenizBank'ı seçtiğimiz zaman çok daha iyi olacağını düşünüyoruz"

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile iş birliklerine ilişkin, "Anlaşma kapsamında tüm erkek milli futbol takımlarının sponsorluğunu üstlendik. Sözleşme süresi 3 yıllık dönemi kapsıyor" dedi.

Ateş, DenizBank ile TFF iş birliği anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, 5. kez Avrupa Şampiyonası vizesi alan milli takımı kutladı.

İlk kez bir maç kala gruptan çıkmayı garantileyen, son 12 yılın en fazla puanını toplayan ve iç saha maçlarını gol yemeden tamamlayan milli takımın, Euro 2020 yolunda herkese güven aşıladığını ifade eden Ateş, şunları kaydetti:

"Yolumuz açık, sonu kupa olsun. DenizBank olarak kuruluşumuzdan bu yana ülkemize, insanımıza, kısacası geleceğimize katkı yapacak tüm girişimlerin yanında olduk. Bu bağlamda kitleleri peşinden sürükleyen spora, özellikle de sporun ana finansörü konumundaki futbola desteğimizi aralıksız sürdürdük. 15 yıl önce dünya spor ekonomisinin değeri 50 milyar doların altında iken, bugün 100 milyar doların üzerindedir. Türkiye'de ise büyüklüğü 1 milyar doları bulmuştur. Takımların sadece yayın gelirlerine dahi baktığımızda, 1994'te 30 milyon dolar olan gelir, bugün 500 milyon dolara, yani 17 katına yükselmiş durumdadır. Gelirlerdeki artışın spora yansıması, futbolun sporun dinamosu olarak diğer bütün olimpik ve amatör dalları beslemesi Türk sporuna ve Türk insanının spora eğilimine katkı sunmuştur"

"(Türk futboluna) 300 milyon dolar seviyesinde finansmanımız var"

Hakan Ateş, anlaşma kapsamında tüm erkek milli futbol takımlarının sponsorluğunu üstlendiklerini aktararak, "Sözleşme süresi 3 yıllık dönemi kapsıyor. Bizim açımızdan şanslı bir dönem. İnşallah Euro 2020 ve Katar 2022 Dünya Kupası dönemi var" dedi.

2014 yılından bu yana milli takım banka sponsorluğunu ilk kez DenizBank'ın üstlendiğini belirten Ateş, Euro 2020'nin, Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla tarihte ilk kez 12 ülkede düzenleneceğini ve milli takımın, açılış karşılaşmasını Roma'da oynayacağını söyledi.

DenizBank'ın Türk sporuna, milli takımlar düzeyinde destek vermeye devam ederken, diğer spor dallarını da ihmal etmediğini belirten Ateş, şunları kaydetti:

"4 büyükler başta olmak üzere tüm süper lig takımlarımızı finansman, kart iş birlikleri ve sponsorluklarımızla destekliyoruz. Türk futbolunu 500 milyon dolar mertebesinde fonluyorduk ama son dönemde alınan yeni düzenlemelerle şimdi 300 milyon dolar seviyesinde finansmanımız var. 14 spor kulübümüze finansman sağlıyoruz. Finansman desteğinin yanı sıra 19 spor kulübümüzde Bonus markalı kulübe özel tasarlanan kredi kartı iş birliklerimiz mevcut. Böylece taraftarların yapacağı her harcamada spor kulüplerimize katkı sunulmasına aracı oluyoruz."

Bir gazetecinin, diğer bankalardan da sponsorluk talebinin olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Ateş, "Çok talipli olduğunu şahsen biliyorum" dedi.

Törene, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ve A Milli Takım Kaptanı Emre Belözoğlu'nun yanı sıra TFF ve DenizBank yöneticileri katıldı.

İş birliği anlaşması kapsamında DenizBank, 3 yıl süreyle tüm erkek milli futbol takımlarının ana sponsoru oldu. 

Belözoğlu: Beraber kazanacağımız ve kaybedeceğimiz bir sürecin olması gerekiyor

A Milli Takım Kaptanı Emre Belözoğlu da sponsorluk anlaşmalarının milli takım için önemine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"DenizBank ailesinin Türk futboluna verdiği katkıyı net bir şekilde bildiğim için bu sponsorluk anlaşmasının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aile olabilmek, kalabilmek çok önemli. Federasyonda hocamızla beraber Türk futbolu için elimizden geleni saha içerisinde yapmaya çalıştık. Son dönemde yakaladığımız başarının en önemli sebebi içeride oluşturduğumuz samimi aile ortamıydı. Büyük bir aileyiz dediğimizde herkesi işin içine katmak istiyorum. Beraber kazanacağımız ve kaybedeceğimiz bir sürecin olması gerekiyor. Böyle sponsorluk anlaşmaları çok önemli. İnşallah beraber gittiğimiz bu turnuvadan başarı ile döneriz."

Sponsorluk töreni karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.  

Kaynak: AA