20
Şubat 2020
Perşembe
Futbol

"Sözlerim yanlış anlaşıldı"

08 Kasım 2017 Çarşamba 22:41 - Son Güncelleme 08 Kasım 2017 Çarşamba 22:48

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Süper Lig'deki yabancı oyuncu kuralıyla ilgili İtalyan basınına yansıyan sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Romanya ile yarın oynanacak özel maç öncesi Dr. Constantin Radulescu Stadı'nda milli oyuncu Hakan Çalhanoğlu ile basın toplantısı düzenleyen Mircea Lucescu, açıklamalarının önemli bölümünü, La Gazzetta dello Sport'a verdiği röportajdaki sözleriyle ilgili sorulara ayırmak zorunda kaldı.

Rumen teknik adam, Süper Lig'de sahadaki yabancı oyuncu sayısını aşağı çekecekleri yönündeki sözlerinin aktarılması üzerine, "Ben yabancı oyuncuya karşıyım, demedim. Olduğu gibi kalsın ama milli takımdaki oyunculara daha fazla fırsat verilmesini istedim. Durum bu." dedi.

Lucescu, Romanya ile özel bir müsabaka oynayacaklarını ve böyle bir günde röportajıyla ilgili konuşmanın hata olduğunu belirtti. Rumen teknik adam, İtalyan gazetesine verdiği röportajdaki "Federasyonla yabancı sayısına sınırlama getireceğiz. Doğu ülkelerinde bunu yapmadan olmaz." ifadesiyle ilgili şunları söyledi:

"Ben o röportajımda Batı Avrupa ve Doğu Avrupa ülkeleri olarak söyledim. Romanya, Polonya, Rusya, Ukrayna, Yunanistan gibi. Bu ülkeler Doğu Avrupa ülkeleri. Ama bunu değişik bir şekilde yorumlamak istiyorsanız, o zaman başka. Benim söylediğim bu. O röportajımda daha ilginç açıklamalarım vardı. Türkiye Ligi'nin ortalama yaşı 29-30 arası. Avrupa'nın yaş ortalamasına göre yukarıda. Türkiye'deki kadar yabancı oyuncu Avrupa'da oynamıyor. Mücadeleci bir milli takımı kiminle yapabilirim?"

- "Gençleri üst seviyeye taşımak istiyorum"

Romanya'ya genç oyuncuların ağırlıkta olduğu bir kadroyla gelmesine değinen Lucescu, bunun tecrübeli isimleri milli takıma tekrar çağırmayacağı anlamını taşımadığını dile getirirken, genç futbolcularına bu şekilde deneyim kazandırmak istediğini vurguladı.

İyi futbolcuların 37 yaşına kadar oynayabildiğini belirten Rumen çalıştırıcı, "Sakatlıkları nedeniyle gelmeyen önemli isimler de oldu. İleride gelecekler. Kulüplerinin oynatamadığı gençlere, ben milli takımda fırsat vererek onları üst seviyeye taşımak istiyorum. Burada, kendi kulüplerinde daha fazla şans bulmalarını istiyorum." diye konuştu.

Lucescu, son dönemde birçok oyuncu izlediğini anlatarak, "Belki sizin duymadığınız isimler olacak milli takımda. Bu ekibin önemli bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. 2020 Avrupa Şampiyonası için 1,5 senemiz var. Bu oyuncular değerlerini sahada göstereceklerdir. Buna inanıyorum. Ben onların akıllarına güveniyorum. Amacım yarınki maçta onları izlemek ve oyuncu seçmek" değerlendirmesinde bulundu.

- Hakan: "Dünya Kupası'na katılamadığımız için üzgünüm"

Milli oyuncu Hakan Çalhanoğlu, A Milli Takım'ın Dünya Kupası'na katılma hakkı kazanamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Takım oyunu oynadıklarını anlatan Hakan, "Verilen görevi yerine getiriyoruz. Dünya Kupası'na katılamadığımız için çok üzgünüm. Her oyuncunun hayaliydi bu. Çünkü Dünya Kupası çok büyük bir turnuva. Önümüzdeki maçlara bakacağız." şeklinde konuştu.

Teknik direktör Lucescu hakkındaki soru üzerine Hakan, "Lucescu ile yeni çalışmaya başladım. Hocam çok çaba gösteriyor. İyi oynamamızı istiyor. Kendisi ofansif futbolu seven bir hoca. Bu konuda çok tecrübeli. Bu yüzden onunla çalışmak çok güzel." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ VİDEOLAR