24
Kasım 2020
Salı
Futbol

Önce kitap sonra antrenman

22 Ekim 2020 Perşembe 17:57 - Son Güncelleme 22 Ekim 2020 Perşembe 21:37  |  Kaynak : TRT SPOR

Amatör Lig'de faaliyet gösteren Taşlıtarla Spor Kulübü genç sporcuların antrenmana başlamadan önce sahada kitap okumalarını sağlayarak, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırıyor.

TRT HABER ekibinden Cihan Karaahmetoğlu İstanbul Gaziosmanpaşa'da 2018 yılında kurulan Taşlıtarla Spor Kulübü'nün futbolun yanında yaptıkları sosyal faaliyetlerlerini haberleştirdi. Kulüp gençlere sadece futbol eğitimi vermekle kalmıyor. Sahada kitap okuma zamanı tanıyor. Kurdukları 'Kitap Kafe'de santranç, ingilizce ve resim derslerini ücretsiz olarak veriyor.


"Kitap okuma saati oluşturduk"


Koordinatör Mustafa Bekir Erkaya, futbolla yola çıktık ama futbolla yetinmek istemediklerini anlattı.

"Futbolun dışında ingilizce, resim ve satranç dersleri vermeye başladık. Gençlere okula başlangıç eğitimi veriyoruz. Aylık, haftalık, günlük planlama yapmalarını öğretmeye çalışıyoruz. Burada bulunduğumuz sahada kitap okuma saati oluşturduk. Kitap okumayı eğlenerek sevdirmeye çalışıyoruz. Eğitimi sporla birlikte verdiğimizde gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmak daha kolay oluyor. Satranç oynarken piyonlara nasıl hamle veriyorsak, futbolda da hamleler vardır. Satrançtan öğrendiklerini hayatın ve sporun her alanında kullanabileceklerini göstermeye çalışıyoruz.

"Futbolcu olmak istemeyenler de gelebilir"

Taşlıtarla Spor Kulübü Başkanı Serkan Erkul futbolun yanında verilen eğitimlerin ilgiyi artırdığına dikkat çekiyor.

"Kurulduğunda 30-40 genç sporcusu olan kulübümüz şu anda 250'den fazla lisanslı sporcuya sahip. Hepsi birer futbolcu olmasa da ileride eğitimli bireyler olacağına inanıyorum. Gaziosmanpaşa ilçemizde çocukların kötü alışkanlıklara yönelmesini istemiyoruz. Spor kulübümüzün kurulma amaçlarından birisi de iyi bir nesil yetişmesinde katkı sağlamak. A Takımımız 1. Amatör Lig'de mücadele veriyor. Hedefimiz takımımızı Bal Lig'ine yükseltmek. Bu süreçte sportif anlamda da gelişmeyi sürdürüyoruz. Bir hocayla başlamıştık, şu an beş hocamız var.

Derslere katkı sağlıyor

Serkan Erkul, "Ailelerden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Öğrencilerin derslerinde 30-40 puan eklemeler oldu." diyerek etkinliklerini geliştirerek devam edeceklerini söylüyor.

Velilerden tam destek

Yakınlarını spor kulübüne getiren veliler, sporun yanında verilen eğitimlerden çok memnun. Oğlunu getiren Sadettin Kıral "Sadece Ronaldo, Messi ve onların hayatlarını öğrenmesinler, Ömer Seyfettin'i, Gülten Dayıoğlu'nu da öğrensinler." dedi.

Haber-Kamera-Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

Sıradaki Haber
Alpaslan Tahsin, Yılport Samsunspor’da
Yükleniyor lütfen bekleyiniz