Futbol

Emre ve o hakemler için flaş sözler

02 Aralık 2014 Salı 15:41 - Son Güncelleme 02 Aralık 2014 Salı 16:28

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Özgür Yankaya'nın hareketini açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Fenerbahçe-Eskişehirspor maçında verilen penaltının doğru olmadığını, ilk yarıda bir pozisyonda da penaltının verilmediğini belirterek, maçtaki hakemlerden Ekrem Kan ve Hüseyin Sabancı'nın dinlendirileceğini söyledi.

Alp, 11. haftadaki Fenerbahçe-Eskişehirspor maçında penaltı pozisyonlarında hakemlerin hatalar yaptığını belirterek, "İlave yardımcı hakemimiz Hüseyin Sabancı, diğer yanda da ikinci yardımcı hakem Ekrem Kan, maalesef algı eksikliğinden dolayı doğru karar verememişlerdir. İkisi de bundan sonraki maçlarda bir müddet görev alamayacaktır. Verilen penaltının yaptığımız çalışma neticesinde penaltı olmadığı, ilk yarıda Hüseyin Sabancı'nın önünde olan elle müdahalenin de penaltı olduğu doğrultusunda karara vardık" diye konuştu.

Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel'in karşılaşmada ceza sahası çizgisi üzerinde müdahale ettiği topla ilgili olarak Zekeriya Alp, "Çizgi üzerinde bir müdahale ve hakemin kararı doğrudur. Böyle kararlar, yani anlık ve süratli şekilde oluşan hareketlerde yardımcı hakemlerin karar vermesi gerçekten çok zor. Zaman içinde bunlarla ilgili hatalar olabiliyor, bunu da anlayışla karşılamamız lazım" ifadelerini kullandı.

Tolga Özkalfa'ya bir müddet maç yok

Fenerbahçe ile Eskişehirspor maçında son dakikada verdiği penaltı kararıyla eleştirilen hakem Tolga Özkalfa'nın yönetimiyle ilgili bir soruya Alp, "Tolga Özkalfa'nın penaltı kararında dikkat ederseniz öncelikli olarak kararı farklı yorumluyor ama akabinde kulaklıktan aldığı mesajla kararını değiştiriyor. Burada hatayı yapan birinci olarak o mesajı ileten arkadaşımızdır. Bizim kanaatimizce Tolga Özkalfa'nın yönetim tarzında bir sıkıntı yaşanmadı ama bir müddet maçlarda görev almayacaktır" cevabını verdi.

Penaltının kullanıldığı sırada ceza sahasında birçok futbolcunun bulunmasını da değerlendiren Alp, "Çok yanlış bir şey. Hakemin en yanlış kararlarından biri. Onbeş gün evvel bu konuda eğitim aldılar. Daha titiz davranması için uyarıda bulunuldu. Olmaması gerekiyor. Bir FIFA hakeminin böylesine hataları yapmaması gerekiyor" diye konuştu.

- "Emre ümit ediyorum bundan ders alır"

Zekeriya Alp, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu'nun çok sevdiği bir futbolcu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Emre'nin zaman zaman agresif hareketleri var. Bu tamamıyla oyuna konsantrasyonuyla ilgili bir durum. Futboldan gelmiş bir kişi olarak bunu bir yere kadar normal karşılayabiliriz. Ancak saha içinde zaman zaman yaptığı hareketler, hakemlerle konuşma tarzı, el kol hareketlerini sıkça kullanması, gerek kendi oyunu, gerek takımdaki arkadaşlarının oyununu ve gerekse de seyirciyi yanlış yerlere yönlendiriyor. Emre kardeşimizin bu hareketleri, ümit ediyorum son olur ve bundan ders alır. Zira oyunun bir bölümünde takımını eksik bıraktı."

Emre'nin maçın ilk yarısında rakibinin bileğine tabanla girişinin kesinlikle sarı kart olduğunu dile getiren Alp, "Bu hareket çok aşırı bir şekilde yapılmışsa kırmızı kartla değerlendirilir. Eğer bir hakem böyle bir pozisyonda bu değerlendirmeyi yapmıyorsa o zaman biz o arkadaşa ceza veriyoruz. Yani görev vermiyoruz. Emre'nin ikinci devre parmak hareketi var. Bu hareketin sarı kartla cezalandırılması gerekiyor. Hakemimiz de bu anlamda karar vermiş. Akabinde de Emre'nin ağzından çıkan bazı kelimeler dolayısıyla ikinci sarı kartla cezalandırıldı ve oyun dışı bırakılmış" diye konuştu.

Alp, gazetecilerin direkt kırmızı kartla oyundan atılan Emre'nin ikinci sarı karttan atıldığını söylediğini belirtmesi üzerine, "Öyle mi ifade ettim, özür dilerim" dedi.

- "Özgür Yankaya'nın hareketi istem dışı ama olmaması gerekir"

Zekeriya Alp, Gaziantepspor-Galatasaray maçında hakem Özgür Yankaya'nın gol sırasında ayağını hareket ettirmesinin istem dışı bir hareket olduğunu söyledi.

Yankaya'nın bir refleks hareketi yaptığını anlatan Alp, "Bu hareketi uzun yıllar futbol oynamış bazı kişiler maç izlerken yapabilir, zaman zaman ben de yapıyorum, gayri ihtiyari oluşan istem dışı bir hareket. Kendisiyle konuştuğumda o da bu ifadeyi kullandı. Farkında olmadığını, maçtan sonra bir arkadaşının konuyla ilgili maçı izledikten sonra söylediğini, kendisinin de bu hareketi nasıl yaptığına şaşırdığını bana ifade etti. Olabilecek bir reflekstir ama olmaması gerekir. Hakemler biraz daha dikkat edecekler. Hareketlerine konuşmalarına özen gösterecekler" şeklinde konuştu.

- "Pozisyon faul"

Gaziantepspor-Galatasaray maçında son anlarda gelen gol sırasında hakem Özgür Yankaya'nın yaptığı harekete de değinen Alp, golden önce Galatasaray'ın kazandığı serbest vuruş kararının kesinlikle doğru olduğunu vurgulayarak, Gaziantepspor Kulübü'nde gelen tepkilerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Pozisyon kesinlikle fauldü. O yöneticilerin kendi futbolcularıyla ilgili bir ifade kullanması lazım. Oyunun son dakikasında futbolcu öyle faullü pozisyona girmemesi lazım. Biraz da futbolcuların hatalarından bahsetmemiz lazım. Öncelikli olarak futbolcuların dikkat etmeleri gerekir. Özgür Yankaya tarafımızdan son derece beğenildi. Birkaç arkadaş ve ben maçı dikkatli şekilde izledik. Özgür Yankaya'dan maçın yönetimiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Hakemlerimizin hepsi tarafsızdır. Bu konuda hiçbir endişemiz yok. O hareketi yapmaması lazım, yanlış yorumlara neden oluyor. İstem dışı olmuş bir hareket. Oyunun sonlarına doğru oldu. O dakikalarda bu hakemin farklı bir düşünce içerisine gireceği kesinlikle söz konusu olamaz. Bazı düşünceler ortaya atılmış. Çok üzüntü verici bir durum bu. Açıkçası görüntüyü ben de görünce şaşırdım. Bir hakemin böyle bir hareket içerisinde olmaması gerekir."

- Kardemir Karabükspor-Beşiktaş maçı hakkında

Kardemir Karabükspor ile Beşiktaş arasında dün oynanan Spor Toto Süper Lig maçında Kardemir Karabükspor'un ofsayt gerekçesiyle verilmeyen golünün yanlış bir karar olduğunu dile getiren Zekeriya Alp, "Kararı veren birinci yardımcı hakem, Nihat Mızrak kardeşimiz çok deneyimli bir hakem. Orada bir pozisyonda ofsaytı kaçırmıştır. Hızlı gelişti. Ofsayt kaçabilir. Bunlar her zaman olabilir. Hata futbolun içerisinde vardır. Hata olacak ki sizlerle bir arada olalım. Dileğimiz, keşke hiç hata olmasa. Futbolun içerisinde böyle bir kural yok. Yurt dışındaki maçlarda da akıl almaz hakem kararları var. Türkiye'de daha çok gündeme geliyor. Gündem oluşturuluyor. Bunu bizim değiştirmemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Eskişehirspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ve Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas'ın maç sonrasında yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Zekeriya Alp, "Bu işin içerisinde hatalar var. Çok güzide iki teknik adamımız genel olarak konuştu. Sadece hakemlerle ilgili değil. Hakemlerin de bu işin içinde olması gayet doğal. Futbol kulüpleri büyük emekler harcayıp, büyük paralar ödeyerek ekiplerini kuruyorlar. Önemli olan bu hataların neden, niçin olduğudur. Cevap basit. Hakemler iyi niyetli mi? Bunu sormanız lazım. A'dan Z'ye bu konuda hiçbir şüphemiz yok. Şüphemiz olsa benim burada ne işim var? Hak, hukuk, adalet dağıtmak istiyoruz. Ona göre görev veriyoruz. Yıllarca emek verdiğimiz hakem, böyle hata yapmak ister mi? Bazen gözünüzün önündeki eli göremiyorlar. Kasıt yok. Kasıt olsa bir dakika bu camiada barınamazlar" yanıtını verdi.

- "Büyük-küçük takım ayrımı yok"

Zekeriya Alp, hiçbir hakemin maçlarda büyük-küçük takım ayrımı yapmadığını aktararak, "Hakemlere yaptığımız her konuşmada bunu söylüyoruz. A takımı, B takımı, hiçbir fark yok. Maçları izlediğimiz arkadaşlar derin çalışmalar yapıyor. Bir karara varırken bunlara çok itina gösteriyoruz. Haftanın hakemleri, o kadar basit bir şekilde atama yapılmıyor. Bu konuyla ilgili inşallah bir gün atamaları nasıl yaptığımızı böyle bir toplantıda göstermek istiyorum" şeklinde konuştu.

Bir televizyon programında kendisini eleştiren eski FIFA kokartlı hakem Ahmet Çakar'la ilgili bir soruya ise Alp, "Bahsettiğiniz arkadaşın seviyesine asla inmem. Herkesin kalitesi ortada. Herkesin yaptıklarını kamuoyu görüyor. Beni de tanıyan tanıyor. Bizim bu işlerle uğraşacak vaktimiz yok" diye cevap verdi.

- "Derbileri FIFA hakemleri yönetecek diye bir şey yok"

"Derbi maçları sadece FIFA kokartlı hakemler mi yönetecek?" şeklindeki bir soruyu ise Alp, "Derbi maçı yönetecek birkaç arkadaş belirlenir. Bunlar içinden en makul olan seçilir. İlla FIFA hakemi olacak diye bir şey söz konusu değil. İsim sayısını genişletmemiz lazım. Derbi maçlarını yönetecek kapasitede gençlere önem vermemiz lazım. Gençleri büyük takımların maçlarına zaten veriyoruz, derbi maçları da vermek niyetindeyiz" şeklinde yanıtladı.

- "Hakemlerin iyi niyetinden şüphe etmiyoruz"

Alp, hakemlerin iyi niyetinden şüphe etmediklerini dile getirerek, "Art niyetli hakemin kesinlikle aramızda yaşama şansı yok. Böyle bir düşünce içinde olacak insanı bile düşünemem. Hakemin 15-20 kameranın olduğu yerlerde böyle bir karar vermesi mümkün değil. Hakemlerimizin iyi niyetinden kimse şüphelenmesin. Bu konuda hiçbir problemimiz yok. Sadece hatalar var" dedi.

Zekeriya Alp, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Art niyetli hakemler rahmetli Hasan Doğan zamanında hepsi temizlendi. Allah ondan razı olsun nur içinde yatsın. Böyle hakem artık bu camia içerisinde olamaz, olmaması için de elimizden gelen her türlü gayreti hep birlikte gösteriyoruz. Burada iyi niyet ön planda olmalı. Hakemlerin bu çerçevede maç yönettiklerine inanıyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Bir hakem hata yaparken inanın içim cızlıyor. Maçları izlerken o kadar çok üzülüyorum ki. Çünkü ortada hem hakemlerin emeği var hem de kulüplerin emeği var. Büyük paralar kazanıp kaybetmekle karşı karşıyasınız. Süper Lig'de yanlış hatırlamıyorsam, bir takım maçı kaybettiği zaman bir milyon lira civarında para kaybediyor. Bu işin şakası yok, herkesi düşünmek durumundayız. Ama maalesef bazen böylesine hatalarla kulüplerimizi sıkıntıya sokuyoruz."

- "Hakemlerimizin yönetiminden son derece memnunuz"

Zekeriya Alp, en önemli amaçlarından birinin de genç hakemlerin yetişmesi olduğunu ve geride kalan 11 hafta da kendilerine şans verdiklerini dile getirerek, "Tüm hakemlerle ilgili bir değerlendirme yapmak gerekiyorsa, böylesine gündem oluşturan maçlar dışında hakemlerimizin yönetiminden son derece memnunuz. PTT 1. Lig de geçen hafta bir tek kötü not yok. Süper Lig'de ceza alan hakemler Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçının hakemi Alper Ulusoy. Bir de göreve geldiğim günden beri ilk defa bir maçın 6 hakeminden 4'ü ceza alıyor. Bu da Fenerbahçe-Eskişehirspor maçı. Diğer maçlarda hiçbir şey" diye konuştu.

MHK Başkanı, hakemlerin not ortalamasının geçen sezonki ortalamayla hemen hemen aynı olduğunu sözlerine ekledi.

Zekeriya Alp, Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçında da hakemin geçerli bir golü saymadığını belirterek, "Hakemin arka pozisyondan gördüğü ve maalesef oyuncunun suratına gelen top, eline çarpmış gibi bir algıya sebep olduğu için, hakemimiz golü geçerli saymadı. Burada 6. hakem olan Emre Yıldırım'ın da konuya müdahale etmesi gerekiyor ama bu arkadaşımız hakeme yardımcı olamadı" dedi.

Akhisar Belediyespor-Torku Konyaspor maçında da ofsayt pozisyonlarının olduğunu dile getiren Alp, şöyle devam etti:

"Akhisar Belediyespor-Torku Konyaspor maçında Hakan Yemişken kardeşimiz, kaçan ofsaytlarla ilgili herhangi bir sorun yok, hatayı yapmış. Bu hataları yapan saydığım arkadaşlar mutlak surette cezalandırılıyor. Ceza alan hakem dinlendiriliyor. Burada 8 hafta dinlendirilen arkadaşlar var. Bütün hakemlerimiz yaptıkları hataların karşılığını almaktadır, ayrım yapılmaz. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu olmaz."

Zekeriya Alp, PTT 1. Lig'de Boluspor-Kayserispor maçında da hakem Abdullah Yılmaz'ın teknik direktörü ve menajeri tribüne yollamasının doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Sıradaki Haber
Tosun'dan Bilic'e övgü
Yükleniyor lütfen bekleyiniz