Futbol

Oğuz Sarvan: VAR keşke olmasaydı

03 Ocak 2020 Cuma 14:22 - Son Güncelleme 03 Ocak 2020 Cuma 15:14

MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, VAR sistemiyle ilgili olarak "Olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bu kadar çok hakem tartışılmazdı" dedi. Sarvan, Serdar Aziz-Domagoj Vida arasındaki pozisyonla ilgili görüşünü de açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Vekili Oğuz Sarvan, MHK Başkanı Zekeriya Alp ile birlikte TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı.

Sarvan, toplantıda son iki senedir uygulanan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili konuştu.

VAR'ın ilk kez Rusya'daki 2018 FIFA Dünya Kupası'nda uygulandığını hatırlatan Sarvan, şunları söyledi:

"VAR'ın tek başarılı uygulaması, 2018'deki Dünya Kupası. Onun dışındaki hiçbir uygulama tam olarak oturmadı. Hala tartışmalar var. Pek çok gelişme yaşanacak. Ben de olumsuz bakarken Dünya Kupası'ndan sonra olumlu düşünmeye başladım. Şu anda son iki sene olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bu kadar çok hakem tartışılmazdı."

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde Serdar Aziz ile Domagoj Vida arasında yaşanan, siyah-beyazlı ekibin penaltı beklediği ancak devam eden iki pozisyonla ilgili konuşan Sarvan, şunları kaydetti:

"UEFA, bütün hakemlere 'Çok ucuz penaltılar olmasın.' diyor. Penaltı ciddi bir karar ve herkesin kabul etmesi lazım. İtme konularının şiddeti bir yerde yazmıyor. Bu konuda geniş bir aralık var. İtme konularında hakemler tüm dünyada toleranslı davranıyor. UEFA da savunma oyuncularına tolerans gösteriyor ama bunun üzerinde durmamız gerekiyor. VAR hakemi ile aralarında standart bir konuşma olmuş. Kararın ne olması gerektiği konusunda hakemlerle aynı fikirde değiliz ama söyledikleri prosedüre uygun. Ortada bir art niyet söz konusu değil."

MHK'nın çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı

MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, MHK'nin çalışmaları, atamalar, hakemlerle ilgili puanlama sistemi, eğitimler ve diğer uygulamalarla ilgili sunum yaptı.

"İki hakem de doğru karar verdi"

Sarvan, sunumu sırasında Fenerbahçe'nin birer hafta arayla kaçırdığı ve kurtardığı penaltıların tekrarlatılıp tekrarlatılmaması tartışılmasıyla ilgili bilgi verdi.

BtcTurk Yeni Malatyaspor-Fenerbahçe maçında sarı-lacivertlilerin kaçırdığı penaltıda kaleci Fabien Farnolle'ün ayağının çizgide olmamasına rağmen penaltı tekrarlatılmamıştı. Bir hafta sonra oynanan Göztepe-Fenerbahçe müsabakasında ise sarı-lacivertlilerin kurtardığı penaltı, kaleci Altay Bayındır'ın ayağı çizgide olmadığı gerekçesiyle tekrarlatılmıştı.

Fenerbahçe Kulübünün itiraz ettiği pozisyonlarla ilgili İngiltere Premier Lig maçlarından örnek video izleten Sarvan, iki hakemin de doğru karar verdiğini belirtti.

"Hakem hatalarından şikayet etmeyen takım yok"

MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, her takımın hakem hatalarından şikayet ettiğini belirtti.

Kendilerinin atamalarla ilgili bir sisteminin bulunduğunu anlatan Sarvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakem hatalarından şikayet etmeyen takım yok. Her şikayet eden 'Adil olunsun' diyor ama kimse haksız yere kazandık demiyor. VAR hakemliği konusunda doğru söylenen tek şey, bana göre Rıza hocanın söylediği. VAR hakemliğiyle sahadaki hakemlik çok farklı özellikler istiyor. Genç hakem, teknolojiye daha çabuk odaklanabilen biri, bu işi daha iyi yapabilir. Kadromuza baktığımız zaman, bazı arkadaşları özellikle mümkün olduğunca vermemeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bir sonraki adımımız, ayrı bir VAR kadrosu olması. Sahadaki hakemlerde ayrı bir VAR kadrosu olması. Alt kategoriden de bu hakemler mutlaka olacaktır. İtalya uygulamasına başladı, biz de inşallah yakın zamanda buna geçeriz."

Her takımın 1 kez VAR itirazı hakkının olması konusunda Uluslararası Futbol Birliği Kurulunun (IFAB) vereceği karar göre hareket edeceklerini belirten Sarvan, bazı hakemlerle kulüplerin VAR'dan dolayı sorun yaşadığını hatırlattı.

Söz konusu durumlara mümkün olduğu kadar dikkat ettiklerinin altını çizen Sarvan, "Mesela Alper Ulusoy ile Halis Özkahya'yı geçen sezondan dolayı yan yana getirmemeye çalışıyoruz. VAR kadrosu çok kısıtlı olduğu için, bazı hatalar oluyor. Biz de mükemmel iş yapmıyoruz. Bizim yorganımız biraz kısa. Bir taraftan çekince, diğer taraf açık kalıyor. Sizler de hep açık kalan kısmı görüyorusunuz." değerlendirmesinde bulundu.

"Hakemlerin bunun farkında olduğunu sanmıyorum"

Sarvan, bir gazetecinin "Fenerbahçe maç kazandıktan sonra aynı hakem bir sonraki hafta maç alamıyor. Bu hakemleri etkilemez mi ?" sorusuna ise "Ben hakemlerin bunun farkında olduğunu bile sanmıyorum." cevabını vererek sözlerini tamamladı.

Oğuz Sarvan'ın diğer açıklamalarından satır başları ise şöyle;

"Hiçbir hakem talep gelmesine rağmen VAR'a gitmemezlik edemez"

 - Hakemin VAR'a gitmesi için birtakım prosedürler var. Hiçbir hakem talep gelmesine rağmen VAR'a gitmemezlik edemez.

"Düşük puan alan hakem dinlendiriliyor. En yüksek puanı Palabıyık aldı"

- Hakem raporları gözlemci notlarının ardından bilgisayar tarafından otomatik olarak nota çevriliyor. Hakemin alacağı düşük bir puan, o hakemin dinlendirilmesine neden oluyor. İlk yarının en yüksek puan alan hakemi Ali Palabıyık.

"Zar zor hakemlerimize VAR görevi veriyoruz"

- Hakemlerimiz saha için yeterli ama VAR'da görev almak için yeterli değil, zar zor hakemlerimize VAR görevi veriyoruz.

- Hakem konusunda homojen olamıyoruz. Daha tecrübeli hakemleri daha önemli maçlarda görev yapmak durumunda oluyor.

Manipülasyon iddiası

- VAR kayıtlarının açıklanmasıyla ilgili olarak sanırım bir manipülasyon yapıldığı şüphesi var. Hem görüntü hem de ses kaydı varken, nasıl bir manipülasyon yapılabilir?

- İlk yarı boyunca 5 bin küsür tartışmalı görüntü sistemimize yüklenip değerlendirmelerde yapıldı.

- Herhangi bir maçın sonucunu ilgilendiren, tartışılan bir pozisyon olduğunda görevli hakemlere bunu form olarak görevlendiriyoruz. Sezon başından bu yana 123 görüntüyü hakemlere göndererek sorguladık.

- Dünya olduğu gibi bizde de bariz pozisyonlara hakemler farklı kararlar verebiliyor. 

Kaynak: TRT SPOR, AA

Sıradaki Haber
Denizlispor'da 3 futbolcu kadro dışı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz