31
Mart 2020
Salı
Futbol

Ali Koç: UEFA'dan ceza almakla karşı karşıyayız ama aşabiliriz

17 Mart 2019 Pazar 02:30 - Son Güncelleme 17 Mart 2019 Pazar 02:50

Köln Fenerbahçeliler Derneği'nin düzenlediği etkinlikte konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, UEFA ile yapılan Financial Fair Play anlaşmasıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli ekibin UEFA'dan ceza alma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. UEFA ile yapılan Financial Fair Play anlaşmasını hatırlatan Koç, "Mayıs ayına kadar 60 milyon euro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz." diye konuştu.

Başkan Koç, Almanya'nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl Balosu'nda konuştu. 

 "Ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz"

UEFA'nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç, "Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon euro eksi yapma hakkımız var. Bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon euro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz." diye konuştu.

 "Transfer yasağına kadar iş gidebilir"

Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.

"Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta, binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe'nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir."

Koç, "Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum" dedi. 

"Fenerbahçe'miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz" diyerek sarı-lacivertli ekip için kitlesel kaynak yaratma projesini açıklayan Koç, "Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA