11
Temmuz 2020
Cumartesi
Futbol

“Başkan Mehmet Sepil olmalı”

22 Ekim 2019 Salı 14:20 - Son Güncelleme 22 Ekim 2019 Salı 17:01

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TRT SPOR muhabiri Yasin Dallı’ya açıklamalarda bulundu. Kulüpler Birliği Başkanlığı konusunda “Henüz verilmiş bir kararım yok” diyen Ağaoğlu başkanlık için Göztepe Başkanı Mehmet Sepil'i önerdi.

Ahmet Ağaoğlu, eşi Beyza Ağaoğlu'nun Beşiktaş Deniz Müzesi'nde açtığı resim sergisini ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Trabzonspor’un ligdeki mücadelesini “Biz her ne kadar ekonomik, idari işlerin içinde olsak da Trabzonspor her zaman yarışın içinde olmalı demiştik. Bu sene de zirve mücadelesindeyiz. Avrupa’daki ön eleme maçlarının yarattığı olumsuzluklar can sıktı. Yusuf Sarı, Ahmet Canbaz, Hüseyin Türkmen, Doğan Erdoğan ümit milli oyuncular. Parmak, Çakır A Milli oyuncular. Türk futboluna hizmet anlayışında bir takımız” şeklinde değerlendiren Ağaoğlu, son dönemde iyi bir performans sergileyen Sosa ve Novak’ın geleceği hakkında da konuştu. 

"Sosa ve Novak sözleşmeye sıcak bakıyor"

Ağaoğlu “Kendileriyle görüştük. Onlar da olumlu. Menajerleriyle asbaşkanımız görüşüyor. Kasım ayının sonuna kadar neticelenecek” diyen Ağaoğlu, "Oyuncularla görüştük. Sosa ve Novak'la sözleşme yenileyerek yolumuza devam edeceğiz. Sosa, hemen hemen sezon başından beri eleme maçları da dahil olmak üzere inanılmaz performans ortaya koydu. Kaptan gibi kaptan. Boşuna 'Maestro' dememişler adama. Geldiğimiz noktada çok büyük emeği var. Ayrıca bir kaptan olarak, sıkıntı yaşadığımız dönemde çok aktif rol oynadı, takımın toparlanmasına yardımcı oldu. Yerli oyuncular tarafında da Uğurcan Çakır çok aktif rol aldı. Birkaç oyuncunun liderliğinde takımın bu havasının bozulmaması için çok çaba sarfediyorlar. Hocamız, 'Bazı oyunculara çok yüklendik, haklarını helal etsin.' diyor ama ben başta hocamız olmak üzere, bütün takıma ortaya koydukları performanstan dolayı, çabadan dolayı teşekkür ediyorum, haklarını helal etsinler, diyorum." dedi.

"Başkan Sepil olmalı"

Ağaoğlu, Kulüpler Birliği Başkanlığı konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

“Bazı başkanlar benim Kulüpler Birliği Başkanı olmamı istiyor. Kulüpler Birliği’nde iki temel şey var. Marka değeri ve gelir. Bir de lisans talimatı konumuz var” diyen Ağaoğlu, henüz başkanlık için verilmiş bir kararı olmadığını belirtti ve başkanlık için Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’i önerdi."Arkadaş grubunun ötesinde bir aile görüntüsü var"

Bordo-mavili takımın yakaladığı takım ruhunu öven Ağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"İki sene önceki Sosa'ya bakın, bugünkü 'Maestro'ya bakın. Hepsinin bir lakabı var. Sosa'ya 'Maestro', Obi Mikel'e 'Legend', Sörloth taraftarımızın tabiriyle 'Kuzeyin kralı' ya da 'Buz adam', Nwakaeme biliyorsunuz 'Beyin'. Bunlar çok iyi bir takım oluşturdular. Çok iyi bir havaları var. Arkadaş grubunun ötesinde bir aile görüntüsü var. Önemli olan bunu muhafaza etmek."

Yabancı futbolcuların takıma katıldıktan sonraki sürecine de vurgu yapan Ağaoğlu, "İstediğiniz yabancıyı parayı verip getirebilirsiniz. Asıl oyuncu geldikten sonra iş başlıyor. 9 ayrı milletten oyuncuyu bir araya getirip bir takım oluşturmak için çok farklı faktörlere ihtiyacınız var. Teknik heyetimizle, yönetimizle, altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncularla bugün takım olarak bir mücadele veriyoruz, bugün ortaya çıkan sonuca bakarsak, bu kriterlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor." diye konuştu.

"Maaşları günü gününe ödüyoruz"
Ahmet Ağaoğlu, kulübün mali durumunda yaptıkları olumlu değişikliklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Dikkatlerden kaçmaması gereken şey, mali disiplin. 1 milyar 200 milyon liranın üzerine çıkan borcu son 3-4 ay içinde 840 milyon liralara çektik. Oyuncuların, idari kadronun maaşlarını günü gününe ödeyen bir kulüp haline geldik. Yönetim olarak da asli görevimiz buydu. Bunu başaramasaydık diğer tarafta kopuklukların olmasının önüne geçemezdiniz. Bu noktaya kadar iyi geldik. İnşallah bundan sonra da gerisini getiririz."

"Bu kadro taraftarıyla bütünleşti"

Ahmet Ağaoğlu, futbol takımının taraftar ve camiayla yakaladığı bütünlüğe dikkati çekti.

Önlerinde UEFA Avrupa Ligi C Grubu'nda Rusya temsilcisi Krasnodar'la oynayacakları bir maç olduğunu anımsatan Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Oynanmamış hiçbir maçının sonucunu söyleyemiyorum. Zorlu mücadeleler. Her şeyden önce Allah futbolcularımızın yardımcısı olsun. Her maça ayrı hazırlanıyoruz. Her rakibe büyük saygı duyuyoruz. Asla maç ayrımı yapmıyoruz. İyi bir hocamız, teknik heyetimiz, yönetim kurulumuz, futbolcu kadromuz var. Bu kadro taraftarıyla bütünleşti. Taraftarımızın desteği her sene artıyor. Bu sene 32 bin kombine sattık, bu Trabzonspor'un tarihinde bir rekor. Çok büyük taraftar desteği var. Bu taraftar ve camia desteği devam ettiği sürece Trabzonspor zaten ileriye dönük olarak, sürdürebilir başarıların her zaman içerisinde yer alacaktır."

Transfer çalışmalarıyla ilgili de konuşan Ağaoğlu, "Devre arasına daha 9 lig maçımız var. Neyin ne olacağı belli olmaz. Biz sürekli oyuncu izliyoruz. Bu, devam eden bir süreç. İzleme ekibimiz 2-3 ayrı ülkede çalışmalarını sürdürüyor. Devre arası, sezonu sonu, ne zaman olur bilemem. Ligi nerede bitireceğiniz önemli. Devre arası mücadelenin hangi basamağında olacağınız ve ne tür oyunculara ihtiyacınızın olacağı önemli." şeklinde görüş belirtti.

İzleme ekibinin iyi raporlar hazırladığının altını çizen Ağaoğlu, "Gelmeden önce eleştirilen Sörloth'tu. Bugünkü performansına baktığınızda, nasıl bir oyuncu olduğunu zaten ortaya koyuyor. Oyuncu alabilirsiniz ama o oyuncuyu oynatabilmek, ailenin içine çekebilmek önemli. Örneğin Obi Mikel bu süreci çabuk atlattı. Aynı şekilde Sörloth da." dedi.

Bordo-mavililerin İngiliz forvet Daniel Sturridge'i de öven Ağaoğlu, "Sturridge'i de çok iyi anlamak lazım. 90 dakika basan bir adam değil ama top ayağına geldiğinde inanılmaz şeyler başaran biri. Futbolda nadiren rastladığımız hareketleri yapan, çok klas bir oyuncu. Ceza sahasının etrafında topu istediği noktaya atabilme yeteneğine sahip nadir oyunculardan birisi. Son maçta 25-30 dakika aktif rol aldı, maçın neticesini belirledi. Çaykur Rizespor maçında yine aynı şekilde. Uyum süreci onun biraz daha uzun oldu, duygusal bir oyuncu. İnşallah, performansını artırarak devam edecek o zaman daha tehlikeli bir takım olacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: TRT SPOR
 

Sıradaki Haber
Kulüpler Birliği'nden Fikret Orman'a plaket
Yükleniyor lütfen bekleyiniz