Futbol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan futbol camiasına uyarılar

16 Şubat 2020 Pazar 00:29 - Son Güncelleme 16 Şubat 2020 Pazar 01:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, futbol kamuoyunu meşgul eden konulara dair önemli açıklamalar yaptı. TFF'nin adil bir yönetim sergilediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kulüp yöneticilerine de dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Futbol kamuoyunu meşgul eden konulara dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) adil bir yönetim sergilediğine vurgu yaptı. Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili de konuşan Erdoğan, "VAR" sisteminde eksikliklerin olduğunu ancak sistemin zaman içinde oturacağını kaydetti.  

"TFF'nin taraf olduğunu ihtimal vermiyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süper Lig'deki rekabete dikkat çekerek, “Ligde son viraja girilirken hakikaten böyle bir rekabetin olması çok güzel bir şey, sevindirici de. TFF’nin bu noktada attığı adımlarda tarafgirlik içerisinde olduğuna ben ihtimal vermiyorum. Nitekim aldıkları kararlarla şu son 3-4 maça yönelik adil davrandıkları da ortada. VAR sisteminin eksileri de var, artıları da. Bazı yerlerde bakıyorsunuz hakikaten isabetli kararlar çıkıyor. Bu sürecin daha geçiş döneminde olduğunu düşünüyorum. Bu tür eksiklikler olabilir. Zaman içerisinde sistem tam anlamıyla oturacaktır” ifadelerini kullandı.

"Arkadaşlarım hakkında sarf edilen hakaretamiz ifadeler yenir yutulur şeyler değil"

Kendisinin Fenerbahçe taraftarı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben bir Fenerbahçeliyim, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Yüksek Divan Kurulu üyesiyim ama özellikle arkadaşlarıma yönelik sarf edilen hakaretamiz ifadeler yenir yutulur şeyler değildir. Bir defa bu ülkeye hizmet veren bakan arkadaşlarımızı kalkıp da bu işin içine bulaştırmak çok ciddi bir yanlıştır” diye konuştu.

"Kulüp başkanlarına 'Bizi bu işlerin içerisine bulaştırmayın' dedim"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kulüp yöneticilerini uyarılarda da bulunarak, “Kulüplerimizin yöneticilerinin bu konuda bir defa çok dikkatli olmaları, tribünlerdeki gelişmelere sahip olmaları lazım. Biliyorsunuz zaten sosyal medyada da bu tür hakaretlerin, iftiraların cezalandırılmasına yönelik bazı kararlar var. Sosyal medyada da bunların bedelini ödetmeden bu işi bırakamayız” dedi.

Sosyal medyadaki iddialara da sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Kalkıp bilip bilmeden, herhangi bir Bakanımız hakkında 'Filanca kulübü şöyle destekliyor, herhangi bir kulübe karşı şöyle bir tavrı var' gibi yaklaşımları bizim kabullenmemiz mümkün değil. Ben bir ay kadar önce Kulüpler Birliği toplantısında bütün başkanlar oradayken söyledim: 'Arkadaşlar sizden bir ricam var; lütfen siyaseti bu işe karıştırmayın ve bizi bu işlerin içerisine bulaştırmayın' dedim. Biz bütün başkanlara orada böyle demişken, buna rağmen kalkıp da bu tür açıklamaların yapılması bizi ciddi manada üzer ve buna karşı da biz sessiz kalamayız."

"Benim arkadaşlarım da 'Bu sene filanca kulüp şampiyon olacaktır veya temenni ediyorum' diye bir şey asla söylememelidir"

Tarafsızlık vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir de şu var; onu da söyleyeyim. Kalkıp da benim arkadaşlarım 'Bu sene filanca kulüp şampiyon olacaktır ya da olmalıdır veya temenni ediyorum' diye asla söylememelidir. Bizim tarafsızlığımız burada büyük önem arz ediyor. Biz bu ülkeyi yönetenler olarak tarafsızlığımızı korumalıyız. Ben mesela lig maçlarına asla gitmem. Söz konusu değildir. Ama diyelim ki Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir ya da diğer takımlarımızın uluslararası herhangi bir müsabakası olduğu zaman oralara gitmeyi de milli bir görev telakki ederim. Bu konudaki hassasiyetimiz önceliklidir. Şampiyonluk kimsenin tekelinde değil. Bu sene sen olursun, bir sonraki sene başkası olur. Kim şampiyon olursa olsun, hep beraber alkışlamamız lazım. Ondan sonra da inşallah hepsine uluslararası müsabakalarda destek vermemiz lazım” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: TRT SPOR

Sıradaki Haber
Akçay'dan Fenerbahçe galibiyeti yorumu
Yükleniyor lütfen bekleyiniz