Futbol

Sır perdesi 'Stadyum'da aralandı

08 Şubat 2015 Pazar 01:18 - Son Güncelleme 08 Şubat 2015 Pazar 03:01

TFF ve MHK'nın Bülent Yıldırım ile ilgili kararının detayları ortaya çıktı.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasının hakemi Bülent Yıldırım ile telefon görüşmesi yaptığını açıklamasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu'nda (TFF) yaşanan gelişmelerin perde arkası, TRT Spor ve TRT 1'den ortak yayınlanan "Stadyum" programında ortaya konuldu.

"Hakemi değiştirelim" görüşü

Stadyum programında yayınlanan özel habere göre Hacıosmanoğlu'nun hakem Yıldırım ile konuştuğunu açıklaması sonrası Türkiye Futbol Federasyonu'nda hareketli saatler yaşandı. TFF'de yapılan acil toplantıda MHK üyeleri, MHK danışmanı Jaap Uilenberg ve TFF yöneticileri bir araya geldi.

TFF'de yapılan toplantıda, maçın ertelenmesi ve hakemin değiştirilmesi konuları konuşuldu. Olağanüstü toplantıda özellikle "hakemin değiştirilmesi" fikri üzerinde duruldu. 

Uilenberg: "Kesinlikle geri adım atmayın"

Ancak MHK danışmanı Jaap Uilenberg'in "Kesinlikle geri adım atmayın. Hakem camiası zarar görür" görüşünü dile getirdiği ve diğer katılımcılar da bu görüşe destek verdiği öğrenildi. TFF'nin İbrahim Hacıosmanoğlu'nu kınayan bir açıklama yapması görüşünün de bu toplantıda kararlaştırıldığı belirtiliyor.

TFF açıklamasında ne demişti?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi sitesinden yapılan ve Trabzonspor Başkanı'nın kınandığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Trabzonspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun hafta sonu oynanacak Fenerbahçe A.Ş.-Trabzonspor A.Ş. maçının hakemi Bülent Yıldırım'ı telefonla arayarak görüşmesi, futbolumuzda örneği görülmemiş bir olaydır.

Hakemimiz, Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun kendisini aramasının akabinde derhal Merkez Hakem Kurulu Başkanımızı arayarak durumu aktarmış ve kendisini bilgilendirmiştir.

Hakemlerimiz kulüp yöneticilerinin görüşleri ve müdahaleleriyle değil, Futbol Oyun Kuralları'yla hareket etmekte ve sadece sahada gördüklerini çalmaktadır. Bu nedenle hakemlerimizi etki altına almaya yönelik tüm hareketler anlamsızdır ve kesinlikle sonuçsuz kalacaktır. Bu olay göstermiştir ki hakemlerimize yönelik baskı kurma çabası, aklın ve vicdanın kabullenemeyeceği bir seviyeye gelmiştir.

Sık sık hak ve adalet söylemlerinde bulunan Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun bu davranışını şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin güzide kulüplerinden birinin başkanı olan Sayın Hacıosmanoğlu, konumunun hak ettiği saygıyı, kişisel olarak da hak etmek için bir an önce tavrını gözden geçirmeli ve başta hakem camiamız olmak üzere tüm futbol kamuoyundan özür dilemelidir.

Türk futboluyla ilgisi olsun olmasın herkesin bilmesi ve asla test etmeye kalkışmaması gereken bir gerçek varsa o da Türk futbolunda tek otorite ve yegane karar merciinin Türkiye Futbol Federasyonu olduğudur.

Kurumların saygınlığı her şeyin üstündedir, kişisel hesaplara alet edilmesine izin verilmeyecektir."

Sıradaki Haber
Merseyside derbisinde gülen yok
Yükleniyor lütfen bekleyiniz