14
Mayıs 2021
Cuma
Futbol

VİDEO | Şenol Güneş'in Holmen isyanı!

21 Kasım 2014 Cuma 16:43 - Son Güncelleme 21 Kasım 2014 Cuma 17:27

Şenol Güneş: "Bu çağ dışı bir şey bana göre"

Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbolun düzgün, temiz, keyif alınan bir oyun olduğunun zaman zaman unutulduğunu söyledi.

Futbolda sabır, inanç, cesaret ve yaratıcılığın bulunduğunu belirten Güneş, "Ayakla oynanan bir oyun, kafayla da oynanır ama aklımızı kullanarak oynuyoruz. Elle oynayan, kaleciler var ama hiçbir zaman ayak oyunu olmadığını bilmemiz gerekir. Oyun içinde oyun aramak doğru değil" diye konuştu.

Düşünceler daha temiz, berrak, net şekilde karşı tarafa verilebildiği takdirde daha sağlıklı bir ortam olacağına inandığını dile getiren Güneş, futbolun yok etme ve düşman olma savaşı anlamına gelmediğinin asla zaman unutulmamasını istedi.

Bu oyunun, iki takımın en güzel işlerini ortaya koyma yarışı olduğunu vurgulayan Güneş, şöyle devam etti:

"Bu yarışı unutursak savaşa başlıyoruz. Futbol olarak sezon başında en güzelini ortaya koymaya çalıştık. Futbol adına ne gerekiyorsa onu yapmaya çalıştık. Fair-play duygusuna bugün daha çok ihtiyaç olduğunu söylemek istiyorum. Barış, kardeşlik, sevgi, saygı olduğunu unutmadan yarışacağız. Öyle yaptık, öyle yapmaya devam edeceğiz. Her türlü başarı önemli ve değerlidir ama hiçbir başarı insandan daha önemli değildir. Yaşamak, var olmak, değerler yaratmak en büyük ödüldür. Şampiyonluk, sonuç almak, bunlar da önemlidir ama ondan önemli olan, yaşamak ve değerler yaratmaktır. Futbol toplumsal bir olaydır, hiç kimsenin malı değildir, öyle de olmamalıdır. Sevgiyi, saygıyı, barışı, dostluğu, eğlenceyi ön plana çıkardığımızda bütün bunların yok olacağını bir kez daha söylemek istiyorum."

- "Hakem çok iyi ve tarafsız yönetim göstersin"

Güneş, Fenerbahçe ile yapacakları maçın kendileri için çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Bursaspor-Fenerbahçe, Galatasaray-Trabzonspor, Beşiktaş-Kasımpaşa maçlarının, takımların üst sırada yarış yapıp yapmayacağıyla ilgili güzel karşılaşmalar olacağına işaret eden Güneş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnşallah bunları futbol seyri bakımından izleriz, futbol değerlerini konuşuruz. Bu maçtan ne bekliyorum? Güzel futbol oynansın, bütün oyuncular hünerlerini göstersin istiyorum. Hakem çok iyi ve tarafsız yönetim göstersin. Taraftarımız ve rakip takım taraftarı da olacaksa sadece takımlarına destek olsun. Sahaya gelen tüm taraftarlar eğlenceli, keyif alacakları bir maç izlesin. Televizyonları başında olanlar da bu maçın güzelliklerinden bahsetsin. Örnek bir maç olsun. Temennim bunlardır. Bu müsabakada kazanan bir takım olacaktır, biz kazanmak istiyoruz. Üç puana ihtiyacımız var. Bunun için futbolumuzu oynayacağız. Başka hiçbir şey düşünmeyeceğiz. Umarım, maç bittiği zaman güzelliklerin konuşulduğu bir maç ortaya koyarız."

- Hakemlere yeni yetkiler verilmesi

Bir gazeteci, Güneş'e, Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatında Türkiye Futbol Federasyonunca yapılan değişiklikle ilgili düşüncelerini sordu.

Güneş, federasyonun istediği zaman, istediği kuralı koyması, koyabilmesi gerektiğini dile getirerek, "Bu dün de olmalı, bugün de olmalı. Şartların gereği kurallar konulmalı. Suç varsa cezası olmalı ama ondan önce mevcut olan kuralların işlemesi gerekiyor. Mevcut kurallar işlemeyip de yeni kurallarla çözüm ararsanız aslında çözümsüzlüğe gidersiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Şiddetin, korkunun ürünü, korkunun park yerinin de umut olduğunu anlatan Güneş, umutları ortadan kaldırmak için sadece kural ve sloganlar koymak yerine daha katılımcı, herkesin özverili ortak değerlerinin olduğu bir durum oluşturulması gerektiğini belirtti.

Özgürlük verilince sorumsuz davranıldığını söyleyen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özgürlük ve sorumlulukları farklı alanda kullanıyoruz. Özgürlük verdiğimiz zaman sorumsuzca her şeyi yapıyoruz. Bazen de onları kısıtlıyoruz. Her ikisinde de isyanlar başlıyor. Bunun insanlarımıza rahatsızlık verdiğini düşünüyorum. İnsanların umutlarıyla oynandığı zaman korku başlar. Korku başlayınca da şiddet arkasından gelir ama günlük geçişler için bazen yanlışları durduramıyorsanız kurallar koyup onları düzeltmek için adım atmalı ama tek başına yeterli değil. Bugün uygulama itibarıyla özellikle teknik adamlar ceza aldığı zaman takım zarar görüyor ama yöneticilerin zarar gördüğünü düşünmüyorum. Nihayetinde maça gelmiyor, aynı hayat devam ediyor ama olumsuz bakmıyorum, bir arayışta olmalarına saygı duyuyorum."

- "Kazanmak, gücümüzü göstermek istiyoruz"

Şenol Güneş, "Bursaspor, bu sezon Bursa'daki Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında mağlup oldu. Bu durum, Fenerbahçe maçı öncesi futbolcular üzerinde baskı oluşturuyor mu?" sorusunu da şu şekilde yanıtladı:

"Her maçı kazamaya çıkıyoruz. Galatasaray, Beşiktaş maçlarını da kazanmak için çıktık, kaybettik ama bittiği zaman üzüldük fakat ezik kalmadık. Futbolumuzu oynamaya çalıştık. Bu maçta da öyle olacaktır. Kazanmak, gücümüzü göstermek istiyoruz. Maç bittiği zaman mutlu olmak istiyoruz ama kaybettiğimiz zaman da bunu saygıyla karşılayacak bir takımız; daha önce olduğu gibi. Galatasaray ve Beşiktaş'a burada kaybettik. Hak ettiğimiz mağlubiyetler olmamasına rağmen hayat devam etti. Onun dışında Mersin'e de kaybettik. Bizim için Mersin, Fenerbahçe, Beşiktaş, Akhisar, hepsi rakiptir. Hiçbirini farklı tutmuyoruz. Nihayetinde üç puandır. Tabii ki Fenerbahçe, son haftaların formda bir takımı, aynı zamanda lider takım. Tecrübeli bir takım. Onun gücüyle diğer takımlar arasında bir fark var. Biz de büyük olmak istiyorsak bir yerden başlayacağız. Oyunumuzla, samimiyetimizle, iyi niyetimizle, yüreğimizle, cesaretimizle onları yenmeye çalışacağız. Zaman içinde güçlü bir takım, güçlü bir camia, güçlü bir kulüp olursak bu yarışta bazen kaybetsek de ayakta kalmasını bileceğiz. Onun için maçtan önce 'Şunu yendik', 'Buna yenildik', bizim için öncelik değil. Bizim için önemli olan oynanacak futbol."

- Futbolcularından isteği

Bir gazeteci, Güneş'e, "Fenerbahçe maçında futbolculardan 'Olmazsa olmaz' dediğiniz bir isteğiniz olacak mı?" sorusunu yöneltti.

Oyuncularından hiçbir zaman olağan dışı, anormal bir şey istemediğini, istemeyeceğini ancak var olan değerlerini olağanüstü kullanmaları gerektiğini bildiren Güneş, "O gün de onu isteyeceğim. Biz de mükemmel değiliz ama o mükemmeli ortaya koymak için olağanüstü çalışmalarını, gayretlerini bekliyorum. Aklını, yüreğini, cesaretini, tavrını, yeteneğini, sevgisini ve beklentiye cevap verecek oyununu sahada oynasın, görevini yapsın, dış tahriklere hiçbir zaman kapılmasın. Karşımızda çok tecrübeli bir takım var. Ona karşı soğukkanlı olmalıyız" ifadesini kullandı.

Güneş, hafif sakatlıkları bulunan Ethem Ercan Pülgir, Josue ve Şener Özbayraklı'nın durumlarının henüz netleşmediğini ancak sezon başında Fenerbahçe'den kiraladıkları Samuel Holmen'in bu müsabakada oynayamayacağını söyledi.

"Holmen, sözleşmesindeki madde nedeniyle mi oynamayacak?" sorusu üzerine Güneş, "Başkanımızla konuştum. Bana öyle söyledi ama fikrimi sorarsanız, bence yanlış bir uygulama. Bu oyuncuya da haksızlık, futbola da haksızlık. Doğru değil. Bu da çağ dışı bir şey bana göre" yanıtını verdi.

Sıradaki Haber
VİDEO | "Derbi kadar zor"
Yükleniyor lütfen bekleyiniz