22
Eylül 2020
Salı
Futbol

Yeniden adım atan Muhammed'in hayali Beşiktaş maçına gitmek

13 Aralık 2019 Cuma 17:17 - Son Güncelleme 13 Aralık 2019 Cuma 17:26

Adıyaman'da 8 ay önce trafik kazası sonucu felç geçiren ve yatağa mahkum yaşayan 9 yaşındaki Muhammed Ömer Akkoyun, Malatya'da aldığı robotik tedaviyle yeniden yürümeye başlamanın sevincini yaşıyor.

Adıyaman'da nisan ayında geçirdiği trafik kazası sonucu beyin kanaması geçiren ve Ankara'daki hastanede 65 gün yoğun bakımda kalan Muhammed Ömer Akkoyun, bilincinin açılmasının ardından yürüme yetisini kaybetti ve konuşma güçlüğü çekmeye başladı.

Tedavisine Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Rehabilitasyon Merkezinde devam eden Muhammed, merkezde robotik yürüme cihazıyla sürdürülen tedavi sayesinde ayağa kalkıp adım atabiliyor.

"Burada şifa bulduk"

Baba Teoman Akkoyun, oğlunun geçirdiği trafik kazasının ardından zorlu bir süreç yaşadıklarını söyledi.

Çocuğunun tedavisinin Ankara'dan sonra Malatya'da devam ettiğini anlatan baba Akkoyun, "Çocuğumuzu buraya getirdiğimizde yürüme ve denge yoktu. Şu an çok şükür iyi, hocalarıma teşekkür ediyorum. Biz burada şifa bulduk mutluyuz" dedi.

"Sergen hoca beni Beşiktaş maçına götür"

Yeniden adım atmaya başlayan, güçlükle konuşan ve futbolu çok seven Muhammet Ömer Akkoyun ise Süper Lig takımlarından BtcTurk Yeni Malatyaspor'un teknik direktörü Sergen Yalçın'dan istekte bulunarak, "Sergen hoca lütfen Beşiktaş maçını kazan, beni Beşiktaş maçına götür" diye konuştu.

"Yakında destek almadan yürüyecek"

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erdal Aktürk de Robotik Rehabilitasyon Merkezi'nin bölge illerindeki hastalara hizmet verdiğini ifade etti.

Aktürk, merkezin yaklaşık iki yıldır faaliyette olduğunu belirtti.

"Robotik Rehabilitasyon Merkezi önemli bir fırsat. Muhammed hastamız bize geldiğinde yürüyemiyordu, şu an destekle yürüyor. Yakında inşallah hiç destek almadan yürüyecek. Şehre yapılması planlanan fizik tedavi hastanesi ile Robotik Rehabilitasyon Merkezimiz daha da gelişecek. Şu an gün içinde yaklaşık 7 hastaya hizmet veriyoruz."

"Tedavilerle bağımsız yürümeye başladı"

Merkezin Baş Fizyoterapisti Tuba Karabulut ise Muhammed'in merkezde 15. seansı aldığını anlatarak, "Geldiğinde desteksiz yürüyemiyordu, daha doğrusu ayakta duramıyordu. Kol hareketleri henüz başlamamıştı. Burada aldığı tedavilerle bağımsız yürümeye başladı. Burada öğrendiklerini tedaviye paralel şekilde uyguluyor. Muhammet Ömer'in, ailesinin ve çalışma arkadaşlarımın gayretiyle sağlığına en kısa sürede kavuşacağını düşünüyorum. Burada haftada 3 gün robotik rehabilitasyona giriyor. Günlük yaşam aktivitelerinde var olan fonksiyonlarını tekrar hayata geçirmek için günlük yaşam aktivitelerine paralel egzersizler yapıyoruz" dedi.

Karabulut, robotik yürüme cihazıyla hastanın yürüme hızını da izleyebildiklerini söyledi.

Kaynak: TRT HABER, AA

Sıradaki Haber
Bournemouth Chelsea'yi tek golle geçti
Yükleniyor lütfen bekleyiniz