31
Ekim 2020
Cumartesi
Motor Sporları

Bakü sokakları Formula 1'e hazırlanıyor

25 Nisan 2019 Perşembe 12:47 - Son Güncelleme 25 Nisan 2019 Perşembe 13:13

Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'sine yurt dışından büyük ilgi gösteriliyor.26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek etap öncesinde yarışın koşulacağı sokaklar, araç ve yayalara kapatılarak yarışa uygun bir hale getirildi.

Başkent Bakü'de düzenlenecek Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'sine sayılı günler kala son hazırlıklar sürüyor.
Azerbaycan'ın 4. kez ev sahipliği yapacağı, 26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek etap öncesinde yarışın koşulacağı sokaklar, araç ve yayalara kapatılarak piste dönüştürüldü.

Yarış güzergahı ve caddelerde güvenlik önlemleri artırılarak sokakların etrafı bariyerlerle çevrilirken, Azadlık Meydanı'ndaki "pit stop" alanı ile güzergahtaki tribünler hazır hale getirildi.

Tribünler, Azadlık ve Azneft meydanları, Kız Kalesi ve kale kapıları gibi tarihi ve kültürel yapıların karşısına kuruldu.

Yurt dışından büyük ilgi

Formula 1'in Azerbaycanlı organizatörü Baku City Circuit şirketine göre, yarışı 18 bin koltuklu ve 10 bini ayakta toplam 28 bin biletli seyirci izleyecek. 

Biletlerin büyük çoğunluğu yurt dışından gelecek yarışseverlere satıldı. En çok bilet alan ülke vatandaşları arasında Rusya, Büyük Britanya, Gürcistan, Hollanda, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Finlandiya yer alıyor.

Azerbaycan Grand Prix'sinin startı, Azadlık Meydanı'ndan verilecek. Araçlar, Hazar Denizi'nin kıyısındaki caddeden geçerek tarihi İçerişehir'in etrafını turlayacak ve yine Azadlık Meydanı'ndaki bitiş çizgisine varacak.
Bir turda yaklaşık 6 kilometre mesafe katedecek F1 pilotları, 20 zorlu virajı bulunan pistte 51 tur atacak.

Hız tutkunları, yarışların yanı sıra çeşitli eğlence aktivitelerine de katılma şansı elde edecek. Etkinlik kapsamında İngiliz pop müzik sanatçısı Jessie J ve ABD'li rapçi Cardi B Bakü'de sahne alacak. 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber
Formula 1'in rengi: Bakü
Yükleniyor lütfen bekleyiniz