Motor Sporları

Toprak Razgatlıoğlu: Kariyerimin en önemli yarışı

05 Kasım 2021 Cuma 15:42 - Son Güncelleme 05 Kasım 2021 Cuma 16:00  |  Kaynak : TRT SPOR

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, TRT SPOR yayınına konuk olarak soruları yanıtladı.

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, TRT SPOR canlı yayınında Mehmet Sevinç'in sorularını yanıtladı.

Endonezya'da yapılacak son yarışla birlikte dünya şampiyonluğunu hedefleyen Razgatlıoğlu, yarış öncesi düşüncelerini aktardı.

Toprak Razgatlıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Kariyerimin en önemli yarışı"

“Sezonun ortalarında şampiyonayı Arjantin’de bitirmeyi umut ettik ama Portekiz’deki kazada puan kaybettik. Şu an 30 puan var ve son yarışa gideceğiz. Her zamanki gibi işimi yapıp birinci olmak istiyorum. Son yarış ve kariyerimin en önemli yarışı. İyi atlatırsam dünya şampiyonu olacağım.”

“Bir aylık bir süre vardı. Biraz tatil yaptım, kafa dinledim ve geri geldim. Yarışa hazırım.”

“Bana olan ilgi çok güzel hissettiriyor. Türkiye’de motorsporları çok bilinen bir spor değil, daha çok futbol tarzı sporlar biliniyor. Avrupa’da yarıştan sonraki haberlerden çok gurur duyuyorum. Dünya şampiyonluğu hayalimiz vardı ve her yarıştan sonra bütün dünya bizi konuşuyor. Aldığımız birinciliklerle tüm dünya bizi izlemeye başladı. 6 senedir aynı kişi kazanıyordu ve rakip oldum. Herkes yarışlarımızı merak ediyor.”

“Endonezya’da Müslüman bir kitle var. Onların da desteğini hissediyorum.”

"Yarış stilim seviliyor"

“İnsanlar yarış stilimi seviyor. Agresif yarışlar ve geç frenler insanlar tarafından beğeni topluyor. Bu benim stilim ve hiçbir zaman değiştirmeyeceğim. Motorsporları her zaman tehlikeli. Bunu bilerek geldik ve bu şekilde yarışıyoruz. Oyun parkına gelmedik, tehlikeli bir spordayız.”

“Teknik problemlerde bir şey diyemiyoruz. Bunu kimse bilerek yapmıyor. En iyi motoru hazırlamaya çalışıyorlar, ben de en iyi performansımı vermeye çalışıyorum. Yıkık bir şekilde, bozuk morallerle özür diliyorlar. Tabii ki bir şey diyemiyorsunuz. Son yarışta böyle bir şey olursa belki ben de söylerim ama bu sporda her şey var, bilemiyorum. Ön çamurluğumun kopması sonucu büyük bir şanssızlık yaşadım, aksi halde çoktan dünya şampiyonu olacaktım.”

“Bu sene Yamaha’yı çok geliştirdik. Düzlüklerde Kawasaki ile aynı hızda gitmesini istiyordum ve bu sene gerçekten öyle gidebiliyoruz. Ben motoru tanıdım, ekip de benim stilime alıştı. Seneye daha da iyi olacağına inanıyorum.”

"Tek düşüncem dünya şampiyonluğu"

“Ben daha önce Kenan ağabeyi izler ve onun gibi geç fren yapmaya çalışırdım. Öyle yaptıkça alışkanlık oldu. Ne kadar geç fren yaparsanız motor o kadar zor duruyor ve bunu yaparsanız amacınıza ulaşıyorsunuz. Geç freni iyi yapıyor ve rakipleri kolayca geçebiliyoruz.”

“Endonezya’daki pist herkes için yeni. Kimse için bahanesi yok. Pist kaygan olacak ve herkes elinden geleni yapacak. Çok bir şey düşünmeden son yarışa hazırlanıyorum.”

“Şu an tek düşüncem dünya şampiyonluğu. Her şey istediğimiz gibi giderse Moto GP’yi 2023’te düşünüyoruz. Moto GP motorunu test edeceğim. Başarıma göre belki seneye de olabilir.”

"İsteseler ceza vermezlerdi"

“Yeşil ve beyaz çizgi arasında kalan bir lastik var. İsteseler ceza vermezlerdi ama Kawasaki’nin baskısıyla 4 puan değişmiş oldu. ‘4 puana mı kaldınız’ dedim ama şampiyonada önemli bir puan. Ben sadece güldüm, geçtim. Çok istediğim bir hayal vardı: Hafta sonu iki birincilik. Onu başaramadık ama henüz sezon bitmedi.”

“Yamaha’nın en sevdiğim yanı şampiyona için baskı yapmamaları. Çıkıp eğlenmemi istiyorlar. Çok riskliyse ikinci, üçüncü bitiriyoruz. O yönlerini çok seviyorum. Artık herkes ciddi, dikkat etmemi söylüyorlar. Çok düşünürseniz, neyi yapıp yapmayacağınızı düşünürseniz başınıza geliyor. Ben bıraktım. Hayırlısıysa şampiyon olacağım, değilse ikinci bitireceğim. Yarış haftasında üç tane yarışımız oluyor. Yarış sezonunda 14 birinciliğim olacak, onu çok istiyorum.”

"Bir Türk, Yamaha ile tarih yazıyor"

“2009’dan sonra Yamaha’nın ilk şampiyonu olacağımı biliyorum. Diğer istatistikleri bilmiyorum. Benim için güzel bir şey. Bir Türk, Yamaha ile tarih yazıyor.”

“Yurtdışında Türk yemeklerini özlüyorum. Annemin yemeklerini, evimi özlüyorum. Yurtdışında yaşamayı çok seven biri değilim. Arkadaşlar, ev, annem…”

“Bana Türkiye’deki tatil yerlerini ve Türk kahvesini soruyorlar. Scott Redding’e Türk kahvesi götürmüşlüğüm var.”

“Kenan ağabey ile konuşurken ‘ağabey’ dediğimi gören herkes ‘ağabey’ demeye başladı. Durumu açıkladım ama yanlış anlaşıldı. Sonra da bu hitabı durduramadım. Kenan ağabey ile de kardeş gibiyiz. Her gün beraberiz. Farklı bir ilişkimiz var. Üzerimizde çok büyük emeği var.”

"Adrenalini çok seviyorum"

“İddialaşmalarımız çok fazla. Genellikle iş sonunda yarışa dönüyor. Bir şey olduğunda ‘yapamazsın’ diyorlar, gaza getirmek için. Mantıklı şeyler söylüyorlar aslında ve biz de yapmaya çalışıyoruz. “

“Adrenalini çok seviyorum. Risksiz şeylerden keyif almıyorum. En çok istediğim şey uçaktan atlamak.”

“Herkes bizi desteklemeye başladı. Sizlerin de desteğiyle dünya şampiyonluğuna çok yakınız. Herkese çok teşekkür ediyorum.”
 

Sıradaki Haber
Alonso temkinli
Yükleniyor lütfen bekleyiniz