Detay

Carlos Alcaraz'ın başarı hikayesi

17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:06 - Son Güncelleme 17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:35  |  Kaynak : TRT SPOR

Genç yaşında sadece Wimbledon şampiyonu olmakla kalmadı, Djokovic'in çim hegemonyasına da son verdi. Teniste kariyer basamaklarını hızla çıkan İspanyol raket Carlos Alcaraz'ın başarı hikayesi ile buluşturalım şimdi sizleri.

"Djokovic'i tahtından indirdi"

"Teniste yeni bir çağ başlattı"

Bu ifadeler dünya basınında Wimbledon'ın son şampiyonu Carlos Alcaraz için atılan manşetlerden sadece birkaçı...

Uzun zamandır "Neden yeni nesil Novak Djokovic'i durduramıyor?" soruları Wimbledon finali ile yanıt buldu. İspanyol raket, formunun zirvesindeki Djokovic'i bir grand slam finalinde; üstelik "yenilemez" denilen yerde alt etti.

Merkez korttaki heyecanlı atmosferin ortasında, 20 yaşındaki tenisçi beş setlik finali kazanarak tarihi bir başarıya imza attı. Carlos Alcaraz, Djokovic'in All England Club'da sekizinci ve toplamda 24'üncü büyük şampiyonluğunu kazanmasını engelledi.

"Bu asla unutamayacağım bir şey"

"Novak'ı en iyi zamanında, burada yenmek, tarih yazmak, o kortta 10 yıl yenilmedikten sonra onu yenen adam olmak benim için inanılmaz. Bu asla unutamayacağım bir şey, bundan eminim. Bu hem benim için hem de genç oyuncular için harika bir şey."

Genç yıldızın bu başarısı birçok ilki de beraberinde getirdi. Dünya 1 numarası, 2013'teki finalde Andy Murray'den bu yana Djokovic'i merkez kortta yenen ilk oyuncu oldu. Alcaraz bu zaferi ile Wimbledon'ın son 20 yılını adeta aralarında paylaşan efsanelerin; Djokovic, Federer, Murray ve Nadal'ın çim korttaki bu hegemonyasına da son verdi.

Birçoklarına göre, Alcaraz'ın stilinde 3 büyük tenisçinin izleri bulunuyor. 

1987 Wimbledon şampiyonu Pat Cash “Alcaraz, yıllar boyunca Rafa'da gördüğümüz rekabetçilik, mücadele ruhu ve inanılmaz savunma taktiği ile ispanyol boğası zihniyetine sahip. Bence benim backhand'lerimle benzerlik gösteren güzel kayan backhand'leri var. Bu benim yıllardır kişisel gücüm oldu. Onda da var. Dürüst olmak gerekirse onun gibi bir oyuncuyla hiç oynamadım. Roger ve Rafa'nın kendilerine has güçlü ve zayıf yönleri var. Carlos çok komplike bir oyuncu." ifadelerini kullandı. 

Bir rüyayı gerçeğe çeviren genç oyuncunun kariyer basamaklarını nasıl tırmandığına gelecek olursak.

Alcaraz, tenis oynamaya erken yaşta babasının tenis akademisi direktörü olduğu Real Sociedad Club de Campo de Murcia'da başladı. 17 yaşında 2003 doğumlular arasında grand slam ana kurasına katılmaya hak kazanan ilk erkek oyuncu olarak dikkatleri üzerine çekti.

2022'de Amerika Açık'ı kazanırken kariyerinde sıçrayış yaşayan başarılı tenisçi, bir yıl sonra Wimbledon'ı fethetti. Alcaraz, efsanevi rakibi Djokovic karşısında aldığı galibiyet ile teniste adeta yeni bir çağ açtı.

Kuşkusuz bunu en iyi açıklayan cümleler ise yine Carlos Alcaraz'ın ağzından döküldü:

"Burada şampiyon olmak inanılmaz"

"Bu benim için bir rüyanın gerçekleşmesi demek. Daha önce de söylediğim gibi, kazanmak harika ama kaybetmiş olsaydım bile, bu güzel turnuvada sporumuzun bir efsanesine karşı final oynayarak tarih yazdığım için kendimle gurur duyabilirdim. Burada şampiyon olmak inanılmaz"

Genç yıldızın "efsanevi bir kariyer için" attığı bu dev adım, tenis tarihindeki yerini çoktan aldı bile.

Pat Cash'in "Önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu çocukla kim boy ölçüşecek?" sorusu önümüzdeki yıllarda sıkça gündeme gelecek gibi görünüyor.

Sıradaki Haber
Olimpiyat Tarihinin İlginç Detayları 2
Yükleniyor lütfen bekleyiniz