Detay

Paris 2024'ün detaylarına göz atalım

25 Nisan 2024 Perşembe 11:33 - Son Güncelleme 25 Nisan 2024 Perşembe 11:42  |  Kaynak : TRT SPOR

26 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Paris 2024'te yarışan 10.500 Olimpiyat sporcusunun yarısı kadın olacak

İki hafta önce İngiltere’nin Birmingham şehrinde katılım gösterdiğim ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve daha önce IOC Asbaşkanlığı ve mevcutta IOC Yönetim Kurulu üyeliği görevleri bulunan önemli bilim insanı Sn.Uğur Erdener'in katıldığı, uluslararası spor federasyonları yetkilileri, spor endüstirisinin paydaşlarının olduğu olimpiyat oyunları öncesi çok değerli konuların paylaşıldığı bir programa katılım sağladım.

Bu arada Olimpiyat oyunları demişken Mayıs ayında ülkemi temsilen Yunanistan’ın Olympia bölgesinde antik olimpiyat oyunları ve meşalenin yakıldığı yerde olimpik akademi çalışmalarına katılarak ülkemi gururla temsil edeceğimi de buradan belirtmekte fayda var. Ülkemi temsil konusunda bu göreve beni layık görenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Uluslararası çalışmalara katılım sağlamak profesyonel spor yönetici olarak özellikle ülkemizin tanıtımı ve branşa özgü bilgi ve deneyim kazanımı anlamında çok değerli buluyorum.

Ve gelelim Paris 2024 Olimpiyat oyunlarına;

32 spor dalında, 35 yarışma tesisinde, yaklaşık 10.500 sporcunun katılımıyla düzenlenecek Oyunlarda 306 madalya yarışması gerçekleştirilecek. Olimpik Programda yer alan sabit 28 spor dalına ek olarak, break dans, dalga sörfü, kaykay ve spor tırmanış Paris 2024’te yer alacak.

Resmi olarak ülke olarak katıldığımız ilk olimpiyat oyunları 1924 yılında Paris de katılım göstermiştik ve yine 100 yıl sonra Paris 2024 de ülkemiz yer alacak.

Daha önce 1900 ve 1924 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Paris’te, 2024’te Yaz Olimpiyat Oyunları üçüncü kez düzenlenmiş olacak. Fransa daha önce üç kez de Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmıştı (1992, 1968, 1924).

Paris Organizasyon komitesi, yarışma programının kadın etkinliklerine prime time görünürlük sunmasını sağlamak için yayıncılarla birlikte çalıştığını da belirtelim.

Organizasyonda cinsiyet eşitliği ön planda

5.250 erkek ve 5.250 kadın Paris'te yarışacak. Bu yazki oyunlar aynı sayıda erkek ve kadın sporcunun yer aldığı ilk oyun olacak.

26 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Paris 2024'te yarışan 10.500 Olimpiyat sporcusunun yarısı kadın olacak; Tokyo 2020'deki kadın sporcuların temsil oranı yüzde 48'e göre bu oran daha da yüksek.

Bu yaz yapılacak Oyunlarda teknik görevlilerin yüzde 40'ının kadınların oluşturacağını, bu oranın geçmiş oyun yeri olan Japonya'da yüzde 30 olduğunu’da belirtelim.

IOC Yönetiminde Durum Nasıl?

Mart 2023 itibarıyla , IOC'nin yönetim kurulunda kadınların temsil oranı yüzde 33 iken, şu anda kuruluş üyelerinin yüzde 40'ı kadınlardan oluşuyor.

Bu arada yarışma programında, atletizm programını tamamlayan kadınlar maratonu ve 28 Ağustos'ta Paralimpik Oyunları başlamadan iki haftayı tamamlayan kadınlar basketbolunda altın madalya maçı da dahil olmak üzere, geleneksel olarak amiral gemisi niteliğindeki kadın etkinlikleri yer alıyor.

Ayrıca Paris 2024'ün medya şirketlerinin hizmet verdiği pazarlarda kadınlara yönelik bazı etkinliklerin prime time'da yayınlanmasının planlanmasını sağlamak için dünya çapındaki Olimpiyat yayıncılarıyla birlikte uluslararası federasyonlarla bir çalışma içindeler.

Etkinlik boyunca Fransa'nın başkentine tahmini 15 milyon ziyaretçinin gelmesi öncesinde şehrin göbeğinde geçici mekanlar kuruluyor ve gönüllülerden oluşan ekiplerin eğitildiğini de belirtelim.

Özetin Özeti:

Tabi ki tüm veriler ışığında ülkemizin katılacağı bu önemli organizasyonda branşlarımızın başarıyla ülkemizi temsil etmesi çok değerli. Umuyorum Yüzme branşı başta olmak üzere tüm branşlarımız ilkleri başaracağı başarılı bir organizasyon olacak düşüncesindeyim.

Sıradaki Haber
Pedallar TUR 2024 için çevrilecek
Yükleniyor lütfen bekleyiniz