Detay

Skate America başlıyor

18 Ekim 2023 Çarşamba 18:22 - Son Güncelleme 20 Ekim 2023 Cuma 14:23  |  Kaynak : TRT SPOR

2023-2024 artistik buz pateni sezonunun ilk büyük yarışması ve Grand Prix serilerinin de ilki Skate America, Cumartesi günü başlıyor.

Deneyimli patencilere eşlik edecek olan yeni isimler onlarla birlikte podyum arayışında olacak. ABDli sporcular ise kendi evlerinde birincilik için yarışacak.

Rakiplerinin Ilia Malinin’i geride bırakması zor

Skate America’nın erkekler yarışında en güçlü isim ABDli Ilia Malinin. Erkeklerde Ilia Malinin’in yanı sıra Kevin Aymoz, Shun Sato, Denis Vasiljevs gibi güçlü isimler yarışacak. Ancak Malinin’in programlarının teknik zorluğu ve puan değeri bu isimlerinkinden daha yüksek. Geçtiğimiz sezon artistik yönünün zayıf olmasıyla çok eleştirilen Malinin, bu yazı özellikle koreografileri ve sunumu üzerine çalışarak geçirdi. 2020 yılında En İyi Koreograf seçilen Shae-Lynn Bourne ile çalışan Malinin’in bu çabası sonuç vermiş görünüyor.

Eylül ayında Autumn Classic’de, Ekim ayı başında da Japan Open’da programlarını ilk kez sergileyen Ilia Malinin, hem seyircilerden daha fazla beğeni aldı hem de geçen yıla göre bileşen puanlarını arttırdı. Serbest programının adım dizisi sonuna eklediği kendine özgü burgu hareketi de ayrıca ilgi topladı. Ilia Malinin bu harekete “Raspberry Twist” (Ahududu Burgusu) adını veriyor ve sebebinin de Malinin kelimesinin Rusça’da ahududu anlamına gelmesi olduğunu söylüyor. Malinin’in artistik açıdan hâlâ geliştirmesi gereken yönleri var ancak dörtlü atlayışlardaki üstünlüğü, özellikle de dörtlü axel atlayışı ona büyük bir puan avantajı getiriyor.
Fransız Kevin Aymoz ise Ilia Malinin’in tersine atlayışları zayıf artistik yanı çok güçlü olan bir patenci. İki isim bu sezon hem Autumn Classic’te hem de Japan Open’da birlikte yarıştı ve Malinin, Aymoz’a karşı toplamda yaklaşık 40 puanlık bir üstünlük elde etti. Kevin Aymoz şimdilik programlarında tek bir dörtlü atlayış sergiliyor ve denge kayıpları yaşayabiliyor. Ancak koreografileri ve sunum gücü her zaman etkileyici olan Aymoz da Malinin’e karşı bileşen puanlarında üstünlük sağlıyor.

Japon Shun Sato podyumun en güçlü adaylarından

Onu bu sezon ilk kez Challenger Serisi yarışlarından olan Finlandia Trophy’de izledik. Bu yarışmada ikinci olan Sato, Skate America’da da ikinciliği elde edebilir. Artistik yanı güçlü patencilerden biri olan Denis Vasiljevs, Eylül sonu yine bir Challenger Serisi yarışı olan Nepela Memorial’da yarıştı. Hem kısa hem de serbest programda hatalar yapan patenci bu yarışmayı yedinci sırada tamamladı. Ancak Skate America’da daha üst sıralara yerleşmesi mümkün. Gürcü sporcu Nika Egadze ise bu sezon katıldığı iki Challenger Serisi’ni de ikinci sırada tamamladı. Burada da podyum adayı olarak yarışacak.

Kadın patencilerin mücadelesi daha çekişmeli olacak

Skate America’nın kadınlar yarışında bu yıl altın madalya için çok sayıda aday var. Son yıllarda büyük bir çıkış yapan ve başarılı Japon, Koreli, ABDli kadın patenciler arasında Avrupa’yı temsil eden en güçlü isim olan Loena Hendrickx yine podyum arayışında olacak. ABD’nin kadınlardaki yeni umudu Isabeau Levito’nun da podyum şansı yüksek. Levito geçen yıl Dünya Şampiyonası’nı 4. sırada tamamlamıştı. Bu yıl kısa programını Raul Ferrando’nun Yearning adlı bestesiyle hazırlayan Levito, serisini ilk kez Nebelhorn Trophy’de sundu. Bu ilk sergilemenin ardından müziği, koreografisi ve kostümü hayranlar arasında epey konuşuldu. “Yearning”, ABDli buz dansçıları Madison Chock/Evan Bates’in birkaç sezon önceki “Yılan dansı” temalı serbest programlarının müziği. Bu seri ile Chock’un kendisinin tasarladığı ve En İyi Kostüm Ödülü’nü aldığı kostümü o dönemde çok sevilmişti. Dolayısıyla Levito’nun kostümü ve koreografisi Chock/Bates’inkilerle karşılaştırıldı ve çoğu hayran tarafından eleştirildi. Levito’nun Skate America’da kostüm değişikliğine gidip gitmeyeceğini göreceğiz. Bu tartışmalar bir yana Isabeau Levito, Nebelhorn Trophy’yi birinci sırada tamamladı.
Kadın patenciler arasındaki madalya yarışına üç Japon patenci de dâhil olacak.

2023 Dört Kıta Şampiyonası’nın bronz medalisti Mone Chiba, bu sezon katıldığı Autumn Classic’te 6. oldu ancak podyum şansı yüksek patencilerden. Vatandaşı Mana Kawabe ve Hana Yoshida’ya da dikkat etmekte yarar var. Yoshida, Eylül ayında katıldığı Lombardia Trophy’de hem kısa hem de serbest programda üçlü axel denedi ve düştü ancak yarışmayı ikinci sırada tamamlamayı başardı. Mana Kawabe de üçlü axel atan kadın patencilerden. İkisi de bu yarışmada üçlü axel dener ve başarılı olurlarsa büyük bir puan avantajı elde edecekler. Üçlü axel kulübü üyelerinden Koreli Young You da Skate America’nın podyum adaylarından. Son dönemde önce sakatlık, daha sonra da babasının vefatı dolayısıyla performans kaybı yaşayan You, hem güçlü tekniği hem de kayış becerileriyle artistik buz pateninin önemli isimlerinden. Yarışmalarda üçlü axel deneyen ancak henüz temiz bir şekilde gerçekleştiremeyen ABDli Amber Glenn, yukarıdaki isimlerin arasından sıyrılıp kendi ülkesinde madalya alma çabasında olacak. Glenn, geçen sene Skate America’yı üçüncü sırada tamamlamıştı. Geçen yılın Avrupa Şampiyonası dördüncüsü olan Ekaterina Kurakova, bu yıl katıldığı iki Challenger Serisinde de dördüncü oldu. Daha çok çocuksu koreografileriyle hatırlanan patenci, bu yıl tarz değişikliğine giderek kısa programda Kill Bill, serbest programda ise daha dramatik bir eser olan Solas ile yarışıyor.

Miura/Kihara yarışmadan çekildi

Geçen yılın Dünya ve Dört Kıta Şampiyonu Riku Miura/Ryuichi Kihara çifti Grand Prix açılışlarını bu yarışmada yapmayı planlamıştı. Ancak Kihara’nın yaşadığı bel kayması nedeniyle yarışmadan çekildiler. Kihara, Ağustos ayından beri yaşadığı sorunun giderek kötüleşmesi sonucu yarışmadan çekilme kararı aldıklarını açıkladı. Bu çiftin yarışmadan çekilmesiyle Skate America’nın çiftler yarışında büyük bir kan kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Yarışacak yedi çift arasında altın madalyanın en büyük adayı Alman Annika Hocke/Robert Kunkel ikilisi. Geçen yılın Avrupa üçüncüsü, Dünya dokuzuncusu çift bu yıl katıldığı iki Challenger yarışmasında da üçüncü oldu.
Chelsea Liu ve Balazs Nagy yeni bir çift ve birlikte ilk kez bu sezon ABD adına yarışıyorlar. Çift, Autumn Classic’i dördüncü sırada tamamlamıştı. Kanadalı Lia Pereira/Trennt Michaud ise Nebelhorn Trophy’nin dördüncüsü. Isabelle Martins/Ryan Bedard çifti bu yıl gençlerden büyüklere geçiş yapan bir çift. Challenger Serisinin ilk yarışı olan ve Eylül ayında gerçekleştirilen Autumn Classic’i Liu/Nagy’nin iki gerisinden gelerek altıncı sırada tamamladılar. Üç ABDli çiftten bir diğeri olan Valentina Plazas/Maximiliano Fernandez ikilisi ise Nebelhorn Trophy’de aldığı yedincilikle bu yarışmaya geliyor.

Buz dansı yarışı dramatik hikâyelere aday

Skate America’da buz dansı yarışının altın madalyayı bırakması mümkün görünmeyen çifti son Olimpiyat dördüncüsü, son Dünya ve Dört Kıta Şampiyonu, 2014-2015 ve 2022 Skate America birincisi Madison Chock/Evan Bates ikilisi. 2011 yılından beri birlikte olan çift, buz dansının en uzun süre yarışan çifti olmaya aday. Chock/Bates ikilisi kendi evinde dördüncü Skate America birinciliği için yarışacak. Altın madalyanın nereye gideceği belli gibi görünse de, buz dansı yarışması çok daha dramatik hikâyelere ve sonuçlara açık.
Geçtiğimiz yıl yarışmalarda kendi derecelerini yedi-sekiz sıra ilerleterek Avrupa altıncısı, Dünya sekizincisi olan Çek çift Natalie Tashlerova/Filip Taschler, bu yıl da sezona iyi başladı. Katıldıkları iki Challenger yarışmasında ikincilik ve üçüncülük alan kardeş patenciler burada da madalya adayı. Ancak kendi vatandaşları olan ve bu yıl gençlerden büyüklere geçiş yapan, geçen yılın Dünya Gençler Şampiyonu Katerina Mrazkova/Daniel Mrazek çifti bir gölge gibi peşlerinde. Mrazkova/Mrazek, Tashlerova/Taschler’in ikinci olduğu Lombardia Trophy’de beşinci oldu. Ancak umut vaadeden bir çift olarak her an daha yüksek puanlar almaya adaylar. Skate America’da izleyeceğimiz Olivia Smart/Tim Dieck ikilisi yeni bir çift ama ikisi de daha önce farklı partnerlerle Olimpiyatlara, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılmış deneyimli isimler. İkili Eylül ayında katıldığı Autumn Classic yarışmasında, gençlerden büyüklere bu yıl geçen bir diğer çift olan Hannah Lim/Ye Quan çiftine geçildi ve onların ardından dördüncü oldu. Yarışmadan sonra, genç bir çift tarafından geçilmenin Smart’ı üzdüğü konuşuldu. Şimdi bu iki çift Skate America’da yine yarışacak. Sıralamanın nasıl olacağı ve patencilerin verecekleri tepkiler merak konusu. Lim/Quan çiftinin geçen yılın Dünya Gençler ikincisi olduğunu unutmayalım.

Kanadalı Marjorie Lajoie/Zachary Lagha çifti geçen yıl etkileyici seriler sunmuş, Dört Kıta Şampiyonası’nda da üçüncü olmuştu. Bu yıl katıldıkları Challenger yarışı Nepela Memorial’da beşinci oldular. Tashlerova/Tashler aynı yarışmanın üçüncüsü ve aralarında sekiz puanlık bir fark var. Ancak tek bir yarışmanın belirleyici olmadığı ve Lajoie/Lagha çiftinin potansiyeli yüksek bir çift olduğu göz önüne alındığında ciddi bir mücadele yaşanacağı aşikâr. Fransız çift Evgeniia Lopareva/Geoffrey Brissaud da tüm bu mücadelede söz sahibi olacak çiftlerden. Geçen yılın Avrupa beşincisi olan çift bu yıl Autumn Classic’te ikinci oldu. Bugüne kadar elde ettikleri en yüksek puanlar da dikkate alındığında Fransız çift podyum şansı olan isimlerden.

Yarışma programı

ISU’nun resmi Youtube sayfası üzerinden canlı olarak izlenebilecek yarışmanın programı şöyle:

21 Ekim Cumartesi:
02.30 Çiftler kısa prg.
03.50: Erkekler kısa prg.
22.00: Ritim dans
23.35: Çiftler serbest prg.

22 Ekim Pazar:
02.10: Kadınlar kısa prg.
04.00: Erkekler serbest prg.
21.15: Serbest dans
23.00: Kadınlar serbest prg.

23 Ekim Pazartesi:
03.30: Gala 

Sıradaki Haber
A Milli Takım'ın EURO 2024 yolculuğu
Yükleniyor lütfen bekleyiniz