Detay

Skate America sona erdi

23 Ekim 2023 Pazartesi 11:10 - Son Güncelleme 23 Ekim 2023 Pazartesi 11:17  |  Kaynak : TRT SPOR

Grand Prix serisinin ilk yarışması olan Skate America dün gece sona erdi. Ilia Malinin, Loena Hendricks, Madison Chock/Evan Bates ve Annika Hocke/Robert Kunkel ilk yarışın galipleri oldu.

Ilia Malinin’den rahat birincilik

Hem kısa hem de serbest programını yüksek puan değerine sahip atlayışlarla hatasız kayan Ilia Mainin aldığı 310.47 toplam puanla, son puanlama sistemine göre erkeklerde en yüksek 4. toplam puana sahip patenci oldu. İlk üç sıradaki isimler Nathan Chen, Yuzuru Hanyu ve Shoma Uno. Grand Prix finaline gidebilmeyi garantilemek için bu yarışmanın serbest programında 4lü axel denemeyen Malinin, teknik puanlarını arttırmak için bağlantılı atlayışlarını programının ikinci yarısında sergiledi. Tüm atlayışlarından yüksek sunum puanları alan patenci, adım dizisi ve dönüşlerden de 4 zorluk derecesi almayı başardı. Ilia Malinin, serbest programda aldığı 87.77 bileşen puanıyla bugüne kadarki en yüksek bileşen puanını elde etmiş oldu.

2.lik 279.09 puanla Fransız Kevin Aymoz’un oldu. Kısa programında çok başarılı bir 4lü toeloop/3lü toeloop kombinasyonu gerçekleştiren Aymoz, serbest programında tek bir dörtlü atlayış gerçekleştirdi. Başarıyla gerçekleştirdiği 4lü toeloop’un ardından güvenli bir yol izleyip üçlü atlayışlarla serisine devam eden Aymoz’un bu taktiği işe yaradı ve temiz bir program sergiledi. Serisinin sunumunu giderek yukarıya taşıyan Aymoz, sondaki koreografik sekansla performansını doruğa taşıdı ve hakemlerin hemen önünde biten final pozuyla birlikte büyük alkış aldı. Kevin Aymoz, 93.24 ile serbest programın en yüksek bileşen puanını alan patencisi oldu.

Yarışmada üçüncülük 247.50 puanla Japon Shun Sato’nun oldu. Açılış atlayışı olan 4lü lutz’da eksik tur dönen ve elini buza değdiren Sato, daha sonraki 4lü toeloop ve 4T2T bağlantılı atlayışlarında da denge kaybı yaşadı. Serbest programın 4.sü olmasına rağmen kısa programdan getirdiği puanlar sayesinde 3. oldu ve bronz madalya elde etti. Malinin, Aymoz, Sato üçlüsü geçen yılki Grand Prixler sırasında Espoo’da birlikte mücadele etmişler ve podyum sıralaması Malinin, Sato, Aymoz şeklinde olmuştu.

Koreografileri ve ustalıklı kayışı nedeniyle sevilen patencilerden olan Letonyalı Denis Vasiljevs hem kısa hem de serbest programının atlayışlarında üst üste hatalar yaptı. Katılan patenciler arasında en düşük teknik puanı alan Vasiljevs, bileşen puanları sayesinde puan kaybını hafifletmeyi başardı ve yarışmayı 9. sırada bitirdi. Vasiljevs, Eylül sonu katıldığı Challenger serisinde de 7. olmuştu. Vasiljevs, eski dünya şampiyonu Stephan Lambiel ile çalışmaya başladığı ilk dönemde teknik ve artistik yönden ilerleme kaydetmişti. Ancak ikili son dönemde yarışmalarda çalışmalarının karşılığını alamıyor. Vasiljevs’in bir sonraki Grand Prix yarışması Kasım ayı sonunda NHK Trophy olacak. Final şansını kaybeden Vasiljevs’in sezonun kalanını nasıl geçireceğini bu yarışma gösterebilir.

Loena Hendricks iki temiz programla şampiyon

Kadınlar yarışı kısa programdan başlayarak üst seviyede gerçekleşti. Loena Hendricks çok dinamik ve kostümünden koreografisine kendi tarzını yansıtan iki başarılı program sergiledi. Bu sezon ilk kez yarışan Belçikalı patenci 221.28 ile altın madalyayı aldı. Geçtiğimiz yıl Avrupa Şampiyonası’nda birinciliği Anastasia Gubanova’ya kaptıran Hendricks’in bu yılki hedefi Avrupa Şampiyonu olmak.

Skate America’da ikincilik ABDli Isabeau Levito’nun oldu. Geçtiğimiz yıl buz üzerinde rakiplerine oranla daha yavaş kaydığı eleştirilerini alan Levito’nun bu yıl kayış hızını arttırdığı görüldü. Serbest programını “The White Crow” eşliğinde kayan Levito 208.15 puanla sezonun en yüksek puanını elde etti.

Estonyalı patenci Niina Petrokina 3. olarak Grand Prixlerdeki ilk madalyasını kazandı. Bu madalya Estonya’nın da artistik buz pateninde ilk Grand Prix madalyası. Petrokina gösterdiği gelişmeyle son birkaç yıldır yarışmalarda dikkat çekmeye başlamıştı. Sporcunun ilk büyük başarısı bu yarışmayla geldi. Serbest programının iki atlayışında eksik tur dönmesi dışında temiz bir seri sunan Niina Petrokina, toplamda 194.55 puan alarak bronz madalya kazandı.

Kadınlar yarışının ilk 3lü axel’ı Japon Hana Yoshida’dan geldi. Hana Yoshida kısa programda 3lü axel denemiş ancak düşmüştü. Bu düşüş kısa program sonucunda geride kalmasına neden oldu. Patenci serbest programda tekrar 3lü axel denedi. Denge kaybı yaşamakla birlikte atlayışı tamamlamayı başardı. Sonraki üçlü ve bağlantılı atlayışlarında da büyük ölçüde başarılı olan Yoshida serbest programı 3. sırada tamamladı. Ancak kısa programdan getirdiği dokuzunculuk sıralamasını korumasına engel oldu ve yarışmayı 190.98 puanla 4. olarak tamamladı.

Kısa programın ikincisi Amber Glenn serbest programına çok iyi başladı. Yarışmalarda 3lü axel deneyen ancak bugüne kadar temiz bir atlayış gerçekleştiremeyen Glenn, ilk kez dün gece temiz bir 3lü axel sergiledi. Programının ilk yarısında çok başarılı olan Glenn, son yarıdaki iki atlayışında düştü, loop’u pas geçti. Yorgun görünen ve serisini güçlükle bitirdiği hissi veren patenci hem madalya hem de final ümidini kaybetti ve 189.63 puanla 5. oldu.

Skate America’nın kadınlar yarışındaki bir diğer hayal kırıklığı Koreli patenci Young You için yaşandı. You, kısa programın atlayışlarında yaptığı hatalarla beklenmedik bir şekilde son sıraya yerleşti. Serbest programının beş atlayışında da hata yapan, adım dizisinden de ancak 2 zorluk derecesi alabilen patenci yarışmayı 11. olarak tamamladı. Yarışmada 157,36 puan alan You, kendi en yüksek puanının 65 puan gerisinde kaldı. Kadınlar yarışında son sırayı ise yine Koreli bir patenci olan Seoyeong Wi aldı. Koreli kadın patencilerin son yıllarda gösterdikleri başarı düşünüldüğünde yarışmada son iki sırayı almaları şaşırtıcı oldu.

Chock/Bates’in antrenmandaki düşüşü korkuttu

Madison Chock/Evan Bates çifti ritim dans öncesi yaptıkları antrenman sırasında serilerinin son bölümünü sergilerken düştü. Bates hemen yerden kalkarken Chock bir süre yerde kaldı. Daha sonra çift, antrenman süreleri dolmadan pisti terk etti. Chock’un yarışıp yarışamayacağı endişesi yaşanırken iyi olduğu haberi geldi ve ikili, bugüne kadarki en iyi sezon başlangıçlarından birini yaptı. Ritim dansın ardından serbest dansı da birinci tamamlayan çift dördüncü Skate America şampiyonluğunu elde etti. Pink Floyd müzikleri eşliğinde kayan çift “Zaman” temalı serbest danslarına özgün bir başlangıç pozuyla başlayıp yaratıcı ve zor dönüşlerle kaldırışlar sergiledi.

Gümüş ve bronz madalyalar için dört çiftin de şansı vardı ancak ritim danstaki sonuç değişmedi. Kanadalı Marjorie Lajoie/Zachary Lagha çifti 196.99 puanla ikinci oldu. 193.47 puanla üçüncülüğü elde eden Evgeiia Lopareva/Geoffrey Brissaud çifti ise Rachmaninov’un müziği eşliğinde klasik buz dansı hissi uyandıran etkileyici bir seri sundu.

Ritim dans ile serbest dans arasındaki tek değişiklik Çek Natalie Taschlerova/Filip Taschler ve ABDli Caroline Green/Michael Parsons çifti arasında oldu. Ritim dansı 4. sırada tamamlayan ve serbest programlarını vefat eden babalarının anısına hazırlayan kardeş ikili, burada madalya umudu taşıyordu. Ancak Çek çift, serbest program sonunda puan kaybı yaşayarak yarışmayı 5. sırada bitirdi. ABD’nin bu yarışmadaki iki numaralı çifti Green/Parsons, 2021-2022 sezonunda hazırladıkları Martha Graham’ın dans koreografilerinden ilham alan serbest programlarıyla ilgi çekmiş ve en başarılı sezonlarını geçirmişlerdi. Ancak geçen yılki serileri ve performansları aynı ilgiyi görmedi. Bu yıl, Gideon Freudmann eserleri üzerine hazırladıkları serbest programla iki yıl önceki başarılarına dönme sinyali veren çift 185.07 puanla 4. oldu.

Çiftlerde altın madalya Almanya’nın

Çiftlerde Skate America’nın birincisi 184.23 puanla Alman Annika Hocke/Robert Kunkel, ikincisi ise Kanadalı Lia Pereira/Trennt Michaud oldu. Japon Rika Muira/Ryuichi Kihara’nın sakatlık nedeniyle çekilmesiyle birlikte gözler bu iki çifte çevrilmişti. Sevinen taraf bu yıl Challenger Serisi yarışlarda da Pereira/Michaud’dan daha iyi puanlar alan Alman çift oldu. Almanya, Skate America’da en son 2017 yılında Aliona Savchenko/Bruno Massot ile birinci olmuştu. Geçen yılın Avrupa 3.sü olan Hocke/Kunkel çifti bu birincilikle 15 puan elde ederek Grand Prix Finali için büyük bir avantaj sağladı. Lia Pereira/Trennt Michaud çifti ikinciliği 182.59 puanla aldı. ABDli Chelsea Lia/Balazs Nagy çifti ise hem kısa hem de serbest programı üçüncü sırada tamamladı ve toplamda 177.66 puan aldı.
    

Sıradaki Haber
Yağlı güreşin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz