Detay

Sporla Yaşayan Şehirler… Mardin!

01 Şubat 2024 Perşembe 11:13 - Son Güncelleme 01 Şubat 2024 Perşembe 12:24  |  Kaynak : TRT SPOR

Sporla yaşayan şehirler serimizin bu haftaki konuğu kadim şehir Mardin. 35 branşta, lisanslı sporcu sayısının 77.345’e ulaştığı Mardin’de geçtiğimiz yıl birçok büyük organizasyona imza atıldı.

 Mimarisi, etnografik, arkeolojik, tarihi ve sunduğu görsel şölen ile tam bir turizm kenti olan Mardin aynı zamanda sporla da iç içe yaşayan bir şehir.

35 branşta, lisanslı sporcu sayısının 77.345’e ulaştığı Mardin’de geçtiğimiz yıl birçok büyük organizasyona imza atıldı.

Kick Boks Türkiye Şampiyonası, Beyzbol Türkiye Şampiyonası ve Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası gibi büyük spor etkinliklerinin yapıldığı şehirde en çok ilgimizi çeken ise 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maratonu oldu.

Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürü Beytullah Birlik ile hem şehirde yapılan spor etkinliklerini hem de Mardinli gençlerin spora olan ilgilerini konuştuk.

Mardinli gençler ve çocuklarda koştu

Büyük bir katılımla düzenlenen 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maratonu organizasyonu hakkında Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Beytullah Birlik şunları söyledi.

"Özbekistan, Rusya, Etiyopya, İran, Makedonya, Azerbaycan ve Kenya'dan 250'si kadın 783 sporcu katılım gösterdi. Mardin buram buram tarih kokan birçok medeniyete, kültüre ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu şehrin sokaklarında böyle bir organizasyon yapmak bizi çok mutlu etti. Mardin Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kızıltepe Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen organizasyonu başarılı bir şekilde tamamladık."

Birlik, şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın ve tüm Mardinlilerin de bu etkinliğe katılmalarını çok arzu ettiğimiz için organizasyon kapsamında 5 kilometrelik halk koşusu ve çocuklarımız için çocuk koşusu da gerçekleştirdik. Ayrı ayrı her branşta dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim ettik ama bizim için en büyük ödül ve tebrik bu organizasyona katılımları ile bize mutlu eden Mardinli gençlerimizindir."

Mardin, Yamaç Paraşütü içinde oldukça elverişli. 2023 yılı içerisinde Derik ilçesinde düzenlenen Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası'na 17 ilden 74 sporcu katıldı.

Görsel bir şölene dönen organizasyon hakkında Birlik şunları söyledi:

Şehit Kaymakam Safitürk’ün manevi anısına

"Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün hayalini gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sayın Kaymakamımızın anısına bu sene 2'ncisi düzenlenen organizasyonu Gençlik ve Spor Bakanlığı, Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Derik Kaymakamlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu işbirliğiyle düzenlendik.

Sayın kaymakamımızın hayaliydi. Mardinli gençlerimizin hava sporları ile tanışmasını çok arzu ediyordu. Biz de şimdi o hayali gerçekleştiriyoruz. Mardinli gençlerimiz hava sporları ile tanışıyor. Organizasyonun şehrimizde düzenlenmesi elbette bizi çok mutlu etti. Katılım oldukça yüksekti ve gayet başarılı bir turnuva oldu. Gençlerimiz de ilgi gösterdiler. İnşallah önümüzdeki senelerde kürsüde Mardinli sporcularımızı da göreceğiz."

Mardin’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kalan üniversite öğrencileri ile Sosyal Uyum, Gençlik Katılımı Projesi, Ekmeğimizi Paylaşıyoruz, Yalnız Değilsiniz, Komşum gibi birçok projeye imza atılan şehirde engelli sporcular da unutulmuyor.

Mardin'in özel sporcularına özel ilgi

Mardin Dara’da yaşayan down sendromlu genç atlet Bahar Buluş da bunlardan bir tanesi. Geçtiğimiz günler de TRT Spor Yıldız ekranlarında yayınlanan özel sporcuların başarı ve hayat hikâyelerinin anlatıldığı ‘Sıra Sende’ programının da konuğu olan Bahar Buluş ve diğer özel sporcularla ilgili çalışmalarını sorduğumuz Birlik şunları söyledi:

"Mardinli her çocuğumuzun, gencimizin, kızlarımızın yani her bir vatandaşımızın spor yapmasını çok önemsiyoruz. Her bir vatandaşımız için özel ilgi gösteriyor ve proje üretiyoruz. Tüm dezavantajlı gruplara olduğu gibi özel sporcularımıza da özel bir ilgi gösteriyoruz. Mardin Kızıltepe Engellilergücü Basketbol takımımız var. Down sendromlu bahar kızımız ve Ahmet’imiz var. Mardinli tüm özel sporcularımız için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Uzman antrenörlerimiz, tesislerimiz her zaman hizmetlerinde. Sportif başarı elbette önemli ancak bizim için sportif başarı amaç değil sadece bir araç. Amacımız tüm sporcularımızın sporla iç içe bir hayat yaşamaları. Özel sporcularımız için de geçerli bu. Çok şükür başarılar da geliyor elbette ama dediğim gibi asıl amacımız sporun rehabilite edici, birleştirici gücü ile tüm gençlerimizin hem sağlıklı bir hayat sürdürmesi hem de huzurlu bir hayat yaşamalarını temin etmektir."

223 Amatör Spor Kulübü

Beytullah Birlik amatör sporlarla ilgili ise "Şehrimizde bugün itibarı ile 223 spor kulübümüz çeşitli spor branşlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Bakanlığımızın ve Mardin Valimiz/Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sn. Tuncay AKKOYUN’un da her zaman amatör spor kulüplerimize desteğini görüyoruz. Şahsınızda Sayın Bakanımız Dr.Osman Aşkın BAK ve Sayın Valimiz Tuncay AKKOYUN’a şükranlarımı arz ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Birlik, son olarak şunları söyledi:

‘‘Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın önderliğinde, Bakanlığımızın gösterdiği hedefler doğrultusunda 2024 yılında uluslararası alanda ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran ve İstiklal Marşımızı dünyaya dinleten Milli Sporcularımızın artması için gece gündüz demeden, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarımıza devam etmeyi hedefliyoruz. Sayın Bakanımız Dr.Osman Aşkın BAK’ın 2024 yılını “Hareketlik Yılı” olarak etmesi ile birlikte ilimizde yaşayan her kesimdeki vatandaşımızın sağlıklı bir yaşam için de sporla tanışmaları için çeşitli projelerimizle hizmet etmek çalışmalarımızın olacağını söyleyebilirim. TRT kurumuna ve sizlere spora ve sporcuya verdiğiniz önem için de şükranlarımı sunuyorum.’’
 

Sıradaki Haber
Avrupa’nın dev liglerinde peri masalı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz