Diğer Sporlar

İzmir Maratonu'nda kazananlar belli oldu

21 Nisan 2024 Pazar 15:06 - Son Güncelleme 21 Nisan 2024 Pazar 15:20  |  Kaynak : DHA

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5. düzenlenen Uluslararası İzmir Maratonu'nu, erkeklerde Kenyalı Vitalis Kibiwot, kadınlarda ise Etiyopyalı Aamelmal Tagel birinci sırada tamamladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenlediği “Türkiye’nin En Hızlı Maratonu” Maratonİzmir Avek, 5 bin 600 atletin katılımıyla koşuldu.

Uluslararası Yol Yarışları kategorisinde World Athletics Label unvanlı Maratonİzmir Avek’e 38 farklı ülkeden atletler katıldı.

Avek Otomoiv’in isim sponsorluğunu yaptığı maratona bu yıl Sidrex, İzmirli, SPX, Kula Doğal Maden Suyu ve Thera Vita destek verdi. Yarış öncesi ve sonrası çok renkli görüntüler oluştu, kimono giyen yarışçılar, stantlardaki görevliler ve her yaştan İzmirli, Kültürpark’ı adeta renk cümbüşüne çevirdi.

Yarışın heyecanı ile müzik ve dansın keyfi, tüm katılıcılara harika saatler yaşattı. 42K erkeklerde Kenyalı Vitalis Kibiwot 02:11:08 derecesi ile birinciliği alırken, Etiyopyalı Sendeku Alelgn 02:13:42 ile ikinci, Kenyalı Silas Kurui 02:13:47 ile üçünü oldu. Mustafa Kemal Bulvarı ile Karşıyaka sahilinde sabah saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar, yarışçıların hızı olumsuz etkilerken, parkur rekoru çıkmasını da engelledi. 42K kadınlarda Etiyopyalı Aamelmal Tagel 02:37.26 ile birinciliği elde etti.

Yine Etiyopyalı Bekelech Bedada 02:42:10 ile ikinci, Japon Suguru Oktabe ise 02.43:16 ile üçüncülüğü elde etti.

5 bin 6 yüz sporcu katıldı 

Günün ilk startı 10 kilometre kategorisinde verildi. Yaklaşık beş bin sporcu Kültarpark’taki eski İZFAŞ Binası önünden saat 07.00’de start aldı.

Koşucular, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki Köprü Tramvay durağından dönerek, İZFAŞ binası karşı şeridinde yarışı tamamladı.

42K startı saat 08.00’de yine aynı noktadan verildi. Atletler, Alsancak üzerinden Karşıyaka’ya ulaşıp Bostanlı İskelesi’ne gelmeden dönüşe geçti.

Aynı parkurdan bu kez Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı’na varan sporcular, Marina İzmir’den dönerek başlangıç noktasında yarışı tamamladı. Her iki yarışın da startını İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Egeli ile ünlü teknik direktörler Ersun Yanal ile Hüseyin Eroğlu birlikte verdi. Dünyada Okyanus Yedilisi’ndeki yedi kanaldan dördünü geçen ilk ve tek Türk kadını İzmirli yüzücü Bengisu Avcı da Sidrex Koşu Takımı ile starttaki yerini aldı.

10 K erkeklerde sıralama Mohammad Hosein Tayebi, Ahmet Civci ve Bedri Şimşek şeklinde olurken, kadınlar ve Türk kadınlarda Tuğçe Karakaya, Natalia Kahraman, Özlem Işık sıralamasıyla yarış tamamlandı. 10K erkekler 35-39 yaşta Osman Erkam Şafak, kadınlarda Natalia Kahraman, 40-44 yaş erkeklerde Tahsin Ersin Kurşunoğlu, kadınlarda Negin Ayromloo, 45-49 yaş erkeklerde Ahmet Bayram, kadınlarda Yasemin Karasu Dönmez, 50-54 yaş erkeklerde Oktay Ertunç, kadınlarda Leyla Erbay, 55-59 yaş erkeklerde Ayhan Duymuş, kadınlarda Gülşen Sönmez, 60-64 yaş erkeklerde Abdullah Ertekin, kadınlarda Raziye Arabacı, 65-69 yaş erkeklerde Hanis Breuninger, kadınlarda Fatma Musal, 70-74 yaş erkeklerde Mehmet Yavuz Vural, kadınlarda Aysel Ertuğ, 75-79 yaş erkeklerde İsmail Yörükoğlu, kadınlarda Türkay Atalay birincilikleri aldı.
 

Etiketler : İzmir Maratonu
Sıradaki Haber
19. İstanbul Yarı Maratonu'nun tanıtımı yapıldı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz