4
Nisan 2020
Cumartesi
Diğer Sporlar

İki teker bir tutku

19 Şubat 2020 Çarşamba 16:59 - Son Güncelleme 26 Şubat 2020 Çarşamba 12:53

Kadıköy Bostancı'da 50 metrekarelik bir dükkanda 30 yıllık esnaf Osman Şirin... Hayatını pedala adaması kızını trafik kazasında kaybetmesi ile başlıyor. O günden sonra tek tutkusu ise iki teker üzerinde katettiği yollar...

Kimi sporcuların başarı öyküsünde acı dolu anılar, ekonomik sıkıntılar, duygusal travmalar var. Dinlerken hayret edenler, hayatları için de motive edici bir yön bulabiliyor.

30 yıldır İstanbul'un Kadıköy ilçesinde esnaflık yapan Osman Şirin de spora evlat acısı çekerek başlıyor. Hayatını pedala adıyor. 

Pedala adanan bir ömür

2010 yılında kızını trafik kazasında kaybeden Şirin, psikolojik sorunlarıyla, arkadaşının tavsiyesi üzerine bisikletle mücadele ediyor.

Tüm itirazlarına rağmen arkadaşının, dükkanına bıraktığı iki teker, onu hayata tekrar bağlıyor, umut olup yollara koyuluyor.

Sadece acısına derman değil, pedal sağlığına da kavuşturuyor Şirin’i.

120 kilodan 70 kiloya düşüyor, bisiklet sevgisini çevresindekilere de aşılıyor.

"Sürekli uzun yol yapıyorum" 

Şirin, bisiklete başlama serüvenini şöyle dile getiriyor:

"10 yıl önce 120 kiloydum. 2010 yılında liseye giden Özlem Şirin kızımı trafik kazasında kaybettim. Çok üzgündüm, akrabalarımız psikoloğa götürdüler. Eşimi beni ve kızımı. Bana bir torba ilaç verdiler. Bir gün dükkanda oturuyordum. Bir arkadaşım bisiklete başlamamı tavsiye etti. Ben redettim. O da bana bisiklet alıp dükkana getirdi ve bisiklet sürmeye başladım." 

Bisiklet sporunun kendisine iyi geldiğini ifade eden Şirin, " Daha sonra uzun kilometreler yapmaya başladım. Şehirlerarası Ankara, İstanbul’a, İzimir’e Diyarbakır’a ve Mardin’e. Sürekli uzun yol yapıyorum." dedi. 

Şirin 2013 yılında 23 saat 485 dakikada İzmir'e gittiğini belirterek, " Sabah 4 ile 06.30 arası antreman yapıyorum. Sonra eve geliyorum. Eve geldikten sonra işime gidiyorum. Türkiye’de yarışlar oluyor. Yarışlara katılıyorum. Yarışlarda başarılarım da var." şeklinde konuştu. 

"Bisiklet ile 220 bin kilometre yaptım"

Şirin bisiklete olan tutkusunu şöyle ifade ediyor: 

"Bisiklet inanılmaz bir spor. Şuan eşimden sonra bisiklet ikinci aşık olduğum şey. İki teker arasında yol katetmek çok değerli. İstanbul'da ve Türkiye'nin çeşitli illerinde düzenlenen bisiklet yarışlarına katılıyorum. 

"Daha çok insana dokunmak istiyorum" 

10 sene oldu bisiklete başlayalı 220 bin kilometre yaptım. Bugün benim arabam senelik 10 bin kilometre yapmıyor. Yılbaşından bu tarafa 2 bin 2 yüz kilometre yol yapmışım. Senelik ortalama 25 bin kilometre yol yapıyorum. Çok daha başarılı olmak istiyorum, insanlara dokunmak istiyorum."

Kurgu: İrem Naz Üstündağ

Haber: Ünal Gündoğdu

Kaynak: TRT SPOR