30
Mayıs 2020
Cumartesi
Diğer Sporlar

Fatih Atlı iddialı

23 Temmuz 2015 Perşembe 11:34 - Son Güncelleme 23 Temmuz 2015 Perşembe 11:39

Fatih Atlı, geçen yıl kazandığı başpehlivanlığı bu yıl da sürdürmek istiyor.

"Yağlı güreşlerin olimpiyatı" olarak gösterilen Kırkpınar'da son 5 yılda altın kemerin rotasını güneyden kuzeye çeviren Fatih Atlı, geçen yıl kazandığı başpehlivanlığını bu yıl da sürdürmek istiyor.

Antalya, son yıllarda hem güreşçi yetiştirmede gösterdiği özen hem de her boyda güreşçilerinin başarısıyla Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde adından söz ettiriyor. Nemli ve sıcak havasına rağmen, yerel yönetimler ve halkın da verdiği destekle son yıllarda başpehlivanlık kürsüsünden inmeyen Antalya'nın yükselişi 2009 yılında altın kemerin ebedi sahibi olmaya çok yaklaşan Mehmet Yeşil Yeşil'in final güreşinde Recep Kara'yı yenmesiyle başladı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 649. buluşmasının gerçekleştiği 2010 yılında rakibi, hemşehrisi Ali Gürbüz'ü yenen Mehmet Yeşil Yeşil altın kemeri yeniden Antalya'ya götürdü. Kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için üst üste başpehlivan olunması şartını yerine getirmesine çok az kalan son iki yılın başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde rakibi Fatih Atlı'ya yenilerek, bu umudunu yitirmişti. Ancak o yıl altın kemer, başpehlivan olan Ali Gürbüz aracılığıyla yine Antalya'ya gitmişti.

Dededen ve babadan güreşçi Antalyalı Gürbüz, 2011 ve 2012 yıllarında gerçekleştirilen Kırkpınar'da yine başpehlivan kürsüsünün zirvesine oturmuş ancak 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri (2013) başpehlivanlığı, doping kullandığı tespit edildiği için İsmail Balaban'a verilmişti.

Altın kemeri ebedi olarak Antalya'ya götürme hayali biten Ali Gürbüz'ün kemerini İsmail Balaban, Konyaaltı girişindeki karşılamayla yine Antalya'ya götürmüş, başpehlivanlık gururunu yine Antalyalılar yaşamıştı.

Samsunlu Fatih Atlı, Antalya'dan kemeri aldı

Altın kemerde Antalya serisini devam ettirmek isteyen İsmail Balaban geçen seneki 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne yine iddialı çıktı.

Samsunlu Fatih Atlı ile finalde karşılaşan İsmail Balaban uzatmalarda önce boyunduruk ve çengel yediği Fatih Atlı'ya yenilerek hem başpehlivanlığı hem de Antalya'nın son yıllardaki namını Samsun'a kaptırmıştı.

Ustası Bayram Ertan'ın teşvikiyle 15 yaşında Ladik Belediyespor'da güreşe başlayan Fatih Atlı, 2000 yılında ilk kez çıktığı Kırkpınar çayırında final güreşi yaparak önümüzdeki yıllarda çeşitli boylardaki başarısı nedeniyle başpehlivanlığa kadar yükseldi.

Altın kemerin peşini bırakmayacağını belirten Fatih Atlı, bu yılki güreşlere 8 ay önce sıkı bir idmanla başladığını ifade ediyor.

Bu yıl herhangi bir aksilik olmadığı taktirde 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlığı için sonuna kadar iddialı olduğu belirten Fatih Atlı, "Mevcut başpehlivanlar arasında iddialı rakiplerimiz var, ancak Kırkpınar'a hazırlanırken sadece kondisyon hazırlığı değil aynı zaman da tanıdığımız rakiplerimiz için bir taktik hazırlığı da yaptık" dedi.

Bu yıl da başpehlivanlık kürsüsünde zirveye yerleşmek istediğini belirten Fatih Atlı, "Allah izin verirse altın kemer mutluluğunu Samsun'a bir daha yaşatmak istiyorum. Yine iddialıyım. Allah'ın izniyle bu kemeri istiyorum ve bunun için her şeyimi ortaya koyacağım. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Ustama ve ekip arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim bu yolda hep beraber yürüdük. Allah nasip ederse çok güzel işler yapacağız. Mevlam kimseye kaza, sakatlık vermesin, hak eden kazansın" diye konuştu.

Son 6 yılın başpehlivanları

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne son 6 yılın birincileri şöyle:

 

Yıl Başpehlivan Memleketi
2009 Mehmet Yeşil Yeşil Antalya
2010 Mehmet Yeşil Yeşil Antalya
2011 Ali Gürbüz Antalya
2012 Ali Gürbüz Antalya
2013 İsmail Balaban Antalya
2014 Fatih Atlı Samsun
 
Sıradaki Haber
"Altın puan" ustası altın kemeri istiyor
Yükleniyor lütfen bekleyiniz