6
Temmuz 2020
Pazartesi
Diğer Sporlar

Halterde Azerbaycan'a şok ceza!

02 Nisan 2014 Çarşamba 00:03 - Son Güncelleme 01 Nisan 2014 Salı 23:15

Azerbaycan Halter Federasyonu'na 500 bin dolar ceza kesildi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), Azerbaycanlı sporcunun dopingli madde kullanarak uluslararası turnuvalara katıldığı gerekçesiyle Azerbaycan Halter Federasyonuna (AHF) 500 bin dolar ceza kesti.

IWF'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, federasyonun doping aleyhine yürüttüğü sert politika gereği böyle bir cezanın kesildiği belirtilerek, AHF'ye de sporcuları, antrenörleri ve milli takımının doktorlarını soruşturma önerisinde bulunuldu.

AHF'nin, IWF'ye üyeliğinin şimdilik askıya alınmadığı ifade edilen açıklamada, Azerbaycan'a cezayı ödemek için altı ay süre tanındığı vurgulandı.

IWF, dopingli madde kullandıkları gerekçesiyle Azerbaycan'ın milli haltercilerinden Silviya Angelova, Serdar Hasanov, Valention Hristov, Kamran İsmayılov, Alona Kırııenko, Marziye Meherremova, Kseniya Vyshnytska ve İntikam Zairov'a müsabakalardan 2 yıl men, Zülfükar Süleymanov'a ise ömür boyu müsabakalardan men cezası vermişti.

Öte yandan, cezalar sonrasında, 8-14 Nisan 2013 tarihlerinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda Azerbaycanlı bu sporcuların elde ettiği tüm neticeler geçersiz sayıldı.

Tiran'daki şampiyonada altın madalya kazanan Hristov ve Zairov'un, gümüş madalya elde eden Hasanov ve Angelova'nın, bronz madalya kazanan Süleymanov'un madalyalarının geri alınacağı açıklanmıştı.

Sıradaki Haber
Türk vatandaşlığına "doping" engeli
Yükleniyor lütfen bekleyiniz