23
Şubat 2020
Pazar
Diğer Sporlar

İlker Şentürk, hentbolda ilki başarmak istiyor

22 Ekim 2018 Pazartesi 11:34 - Son Güncelleme 22 Ekim 2018 Pazartesi 11:36

A Milli Erkek Hentbol Takımı Antrenörü İlker Şentürk, 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılarak bir ilki başarmak istediklerini söyledi.

Şentürk, milli takımın 2020 Avrupa Hentbol Şampiyonası elemelerinde 25 Ekim'de deplasmanda Makedonya ve 28 Ekim'de Ankara'da İzlanda ile yapacağı maçlar öncesinde soruları yanıtladı.

Hazırlıklarını 24 Ekim'e kadar İstanbul'da sürdüreceklerini belirten İlker Şentürk, "Takım olarak iyi durumdayız. Hedeflerimiz büyük. İki maçı da kazanmayı hedefliyoruz. En kötü sahamızdaki maçları kazanmamız gerek. Deplasmandaki müsabakalardan da alacağımız puan ya da puanlar, bizim için artı olacak." ifadelerini kullandı.

Üçüncü grupta mücadele edecekleri Makedonya, İzlanda ve Yunanistan'ı değerlendiren Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rakiplerimizi analiz ettik. Özellikle İzlanda ve Makedonya, Avrupa hentbolunda söz sahibi. Elemelerde amacımız, öncelikle evimizdeki tüm maçları kazanmak. Deplasmanda Yunanistan'ı yenmeyi, İzlanda ve Makedonya'dan da puanlar çıkarabilmeyi hedefliyoruz. Grupta ikinci takım ya da en iyi 4 üçüncü arasında yer almak istiyoruz. Bunu başarabilecek güçteyiz. İlk defa Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi başaran antrenör ve oyuncular olmak istiyoruz. Buna ulaşabilecek bir ekibe sahibiz."

- "Akdeniz Oyunları'ndaki performansı, eleme maçlarına da taşımalıyız"

İlker Şentürk, milli takımın dördüncü olarak tamamladığı 2018 Akdeniz Oyunları'nda sergilediği oyunu, eleme maçlarına da taşımak istediklerini vurguladı.

İspanya'nın Tarragona kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda çok iyi oynadıklarını aktaran Şentürk, "Son 4'e kalmamızın rehaveti ve yarı finaldeki Tunus maçını alışık olmadığımız erken bir saatte oynamamız, finale çıkmamızı engelledi. Akdeniz Oyunları'ndaki performansı, eleme maçlarına da taşımalıyız. Takımdaki herkes sorumluluğun bilincinde. İyi işler yapacağımıza inanıyorum." şeklinde görüş belirtti.

- "24 takımın katılacak olması avantaj"

İlker Şentürk, 2020 Avrupa Hentbol Şampiyonası'na katılacak takım sayısının 16'dan 24'e çıkarılması ve taraftar desteği hakkında ise şunları kaydetti:

"Şampiyonaya 24 takımın katılacak olması avantaj. Bu avantajı kullanmak istiyoruz. İzlanda maçında taraftarlarımızın bize destek vermesini istiyoruz. Daha önce Eskişehir ve Aksaray'da dolu tribünlere oynadık ve Yunanistan ile daha önce hiç yenemediğimiz Hollanda'yı mağlup ettik. Oradaki desteği Ankara'da da istiyoruz. Oyuncularımız destekle daha iyi oynuyorlar. Bütün taraftarları maça bekliyoruz."