Diğer Sporlar

Break dansta Paris kapışması

12 Haziran 2023 Pazartesi 14:45 - Son Güncelleme 25 Ağustos 2023 Cuma 13:31  |  Kaynak : TRT SPOR

İlk kez 2024'te Paris'te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nda yer alacak spor dalları arasında bulunan break dansta en iyilerin belirlendiği Red Bull BC One Cypher'ın Türkiye finali İstanbul'da yapıldı.

2024'te Paris'te düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nda yeni bir kategori olarak yerini almaya hazırlanan break dansta pistler ısınıyor.

30’u aşkın ülkede dünyanın en iyi break dansçılarını belirlemek için düzenlenen Red Bull BC One Cypher'ın Türkiye finali İstanbul'da gerçekleştirildi.

Alan Kadıköy Kültür Merkezi'nde yapılan ve nefes kesen Türkiye etabının şampiyonları B-Boy Jester ve B-Girl Mer-C oldu.

Türkiye finalinin şampiyonları, Ekim ayında Paris’teki finalde dünyanın en iyisi olmak için mücadele edecek.

Break dansın olimpiyat macerası Paris 2024'te başlayacak

Tüm dünyada hip-hop sokak kültürünün önemli unsurlarından sayılan dinamik ve akrobatik bir dans türü olan breaking, 1970’li yılların başında ABD’de başlayarak kısa zamanda tüm dünyada gençliği etkisi altına almasıyla biliniyor.

Son yıllarda hem bir dans hem de bir spor dalı olarak öne çıkan breaking, şimdi de Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin onayıyla 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda yeni bir kategori olarak yerini almaya hazırlanıyor.

Bu zamana kadar sokak dansı olarak değerlendirilen breaking, 2018 yılında Arjantin’de düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda yoğun ilgi görmesinin ardından Olimpiyat branşı olarak değerlendirmeye alınmıştı.  

Sıradaki Haber
Ebru Acer'den Paris 2024 kotası
Yükleniyor lütfen bekleyiniz