Diğer Sporlar

Ağabeyine özendi, 3 kez Türkiye şampiyonu oldu

31 Ocak 2016 Pazar 11:58 - Son Güncelleme 31 Ocak 2016 Pazar 10:38

14 yaşındaki Hasret Bozkurt, judoda 3 kez Türkiye şampiyonu oldu.

Ağabeyini örnek alarak başladığı judo sporunda 3 kez Türkiye şampiyonu olan Bartın Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü sporcusu 14 yaşındaki Hasret Bozkurt, mart ayında Antalya’da düzenlenecek Avrupa Kupası’nda altın madalya alıp Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor.

Bartın Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Hasret Bozkurt, 2010 yılında judo sporuna başlayan ağabeyi Sezai Bozkurt'a özenerek bu spora ilgi duydu.

5 yıl önce ağabeyini izlemek için antrenmanlara gitmeye başlayan Hasret, bir süre sonra Bartın Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Spor Kulübüne kayıt yaptırarak, spora başladı.

2011 yılında Trabzon'da katıldığı ilk şampiyonada Türkiye ikincisi olan Hasret Bozkurt, sonraki yıl katıldığı Çorum'da düzenlenen turnuvada da Türkiye şampiyonu olmayı başardı. Hasret, 2014 yılında da Gaziantep'de de Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

Son olarak bu ay katıldığı, Muğla'nın Dalaman ilçesinde yapılan Gençler Türkiye Judo Şampiyonası finallerinde de şampiyon olarak altın madalya almaya hak kazanan Hasret, ümit milli takımına seçilerek milli sporcu olmayı başardı.

Avrupa Kupası’nda altın madalya hedefi

Hasret Bozkurt, judoya ağabeyine özenerek başladığını, uluslararası alanda önemli başarılara ulaşmak için çaba gösterdiğini söyledi.

Spora başlamasında ailesinin de büyük desteği olduğunu anlatan Hasret, "Bugüne kadar katıldığım ulusal ve özel turnuvalarda 20'ye yakın madalya aldım. Bu yıl da kendimden 5 yaş büyüklerle 5 maç yaparak birinci oldum ve Antalya’da yapılacak Avrupa Kupası turnuvasına katılmaya hak kazandım. İnşallah milli takım formasıyla ilk defa katılacağım bu turnuvada altın madalyayı kazanmak ve bayrağımızı dalgalandırmak, benim için çok onur verici olacak" diye konuştu.

"En büyük hayalim olimpiyatlara katılmak"

Mart ayında Antalya’da düzenlenecek Avrupa Kupası için ciddi bir hazırlık sürecine girdiğini anlatan milli sporcu, antrenörü Mustafa Uykan’ın destekleriyle ülke genelinde aldığı başarıların uluslararası alanda yapılacak şampiyonalar için büyük bir altyapı olduğunu da dile getirerek "Turnuvada en iyi dereceyi alıp daha büyük hedefler için kendimi hazırlayacağım. En büyük hayalim olimpiyatlara katılmak" ifadelerini kullandı.

Bartın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü judo antrenörü Mustafa Uykan da Hasret Bozkurt'un çok gayretli olduğunu, kısa zamanda önemli başarılara imza attığını anlattı.

Hasret Bozkurt'un, derslerinde de başarılı olduğunu ve Avrupa Kupası'na büyük bir özveriyle hazırlandığını anlatan Uykan, genç sporcunun Avrupa Kupası'nı kaldıracağına inandığını aktardı.

Sıradaki Haber
Karatede bronz madalya
Yükleniyor lütfen bekleyiniz