26
Şubat 2021
Cuma
Diğer Sporlar

Eskrimde olimpiyat yolunda 12 turnuva

25 Kasım 2019 Pazartesi 12:02 - Son Güncelleme 25 Kasım 2019 Pazartesi 12:07

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için kota mücadelesinin nisan ayına kadar devam edeceğini belirterek, "Sporcularımızın katılacağı 12 turnuva daha var." dedi.

Murat Atalı, eylül ayında başlayan 2019-2020 eskrim sezonuna dair değerlendirmelerde bulundu.

Milli eskrimcilerin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi kota puanı "peşinde" olduğuna dikkati çeken Atalı, "Eskrimcilerimiz hem yurt içi hem de yurt dışında yeni sezona yoğun bir tempoyla başladı. Yeni sezon için rotamızı 'Tokyo' belirlemiştik ve bu rotada emin adımlarla ilerliyoruz. Motivasyonumuz yüksek, inancımız da bir o kadar büyük." diye konuştu.

Olimpik havuz sporcuları Martino Minuto, İrem Karamete, Enver Yıldırım ve Iryna Shchukla'nın yurt dışı turnuvalarda sezonu madalya ile açtığını hatırlatan Atalı, "Başarılar bizleri hem sevindirdi hem olimpiyat yolunda umutlarımızı artırdı. Tokyo 2020 yolunda yarıştan kopmaya niyetimiz yok." ifadesini kullandı.

- Tarihi başarılar

Murat Atalı, genç eskrimcilerin tarihi başarılar kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent’te kadınlar ferdide Nisanur Erbil'in gümüş madalya kazanması ve Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır, Nisanur Erbil'den kurulu Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımı'nın altın madalya almasının Türkiye eskrim tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Atalı, şöyle devam etti:

"Milli flörecimiz Martino Minuto önce Taşkent, ardından Amsterdam, Bratislava ve Bükreş’te birincilik kürsüsünü kimseye bırakmadı. Tokyo vizesi alma yolunda istikrarını koruyor. 2016 Rio Olimpiyatları’na katılan flörecimiz İrem Karamete de Antalya’daki organizasyonumuzda şampiyon olarak Tokyo yolunda önemli bir avantaj elde etti. Şu an İrem dünya klasmanında 60, Iryna 68 ve Enver 74’üncü sırada bulunuyor.

Sporcularımız nisan ayına kadar kota puanı kovalamaya devam edecek. Kalifikasyon sürecinde flöre ve kılıç branşlarında sporcularımızın katılacağı dünya kupası ve grand prix olmak üzere toplam 12 turnuva daha var."

Olimpiyat yolunda teknik heyet ve sporculara güvenlerinin tam olduğunu dile getiren Atalı, "Sporcularımızın bu turnuvalardan elde edeceği puanlarla birden fazla Tokyo bileti alacağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

Sıradaki Haber
Serap Özçelik gözünü olimpiyata dikti
Yükleniyor lütfen bekleyiniz