Placeholder Broadage Row
"Madalya almamız önemliydi"

Wushu Federasyonu Asbaşkanı Genç: "Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz"

Türkiye Wushu Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Genç, 13. Dünya Wushu Şampiyonası'nda Türkiye'nin iki gümüş ve iki bronz madalya almasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olan Genç, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da düzenlenen şampiyonada, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını belirtti.

Şampiyona için Türk sporcuların çok iyi hazırlandığını anlatan Genç, "Etkinliğe 73 ülkeden 900 sporcu katıldı. Bu anlamda da büyük bir rekor kırıldı. İlgi çok iyiydi ve takımlar çok iyi hazırlanmıştı. Milli takımımız da bu şampiyonaya iyi hazırlandı. Sporcularımızın bir kısmı Türkiye'de, bir kısmı da Çin'de kamp yaparak şampiyonaya hazırlandı" dedi.

Genç, bazı derecelerin adeta kıl payı ile kaçtığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bazı kategorilerde sakatlıklar dolayısıyla da puan kaybı ve madalya alamadığımız oldu. Ancak güzel bir şampiyona oldu. Türkiye açısından bu şampiyonada iki gümüş ve iki bronz alınması son derece önemli. Çünkü özellikle taolu kısmında Türkiye'nin puan ortalaması 8.50'yi geçmezdi ama bu şampiyonada sporcularımız 9'un altına hiç inmediler. Bundan dolayı da federasyonumuzun çalışmaları adına mutlu olduk."

Wushu sporunun kökeni olan Çin ve Asya bölgeleriyle başa baş yarışmanın zor olduğuna dikkati çeken Genç, "Çünkü bu spora vücut olarak onlar yatkın. Bizdeki bir salonda 10 sporcu varsa onlarda 100 sporcu var. Ancak federasyonumuz da alt yapıya önem veriyor. Türkiye'de önceden 10 yada 15 ilde wushu varken, şuanda yaklaşık 50 ilde wushu yapılıyor. 'Biz de artık wushu da varız' diyebiliyoruz" diye konuştu.