EURO-2020

EURO 2020 Rehberi: B Grubu

31 Mayıs 2021 Pazartesi 18:44 - Son Güncelleme 31 Mayıs 2021 Pazartesi 19:40  |  Kaynak : TRT SPOR

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın B Grubu’nda, Danimarka, Finlandiya, Belçika ve Rusya mücadele edecek. İşte B Grubu’nun rehberi…

B Grubu’nda heyecan, Danimarka ile Finlandiya arasında oynanacak maçla başlayacak.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Parken Stadyumu ve Rusya’nın St. Petersburg bölgesinde yer alan Zenit Arena’da oynanacak karşılaşmalar sonucu, gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar isimlerini Son 16 Turu’na yazdıracak.

Grubunu üçüncü sırada bitiren ekip, en iyi 4 üçüncü arasına girmek için mücadele verecek. Son sırada konumlanan ekip, Avrupa Futbol Şampiyonası’na veda edecek.

B Grubu’nun katılımcılarını tanıyalım…

DANİMARKA

Danimarka Milli Takımı, elemelerde D Grubu’nda İsviçre, İrlanda, Gürcistan ve Cebelitarık ile yarıştı.

Eleme grubunda çıktığı 8 maçta 4 galibiyet ve 4 beraberlik alan Danimarka, grubunu namağlup bitirdi..

Topladığı 16 puanla, 17 puanlı İsviçre’nin ardından ikinci sırada yer alan Danimarka, finallere doğrudan katılım hakkı elde etti.

Katılım sayısı: 9

Son katılım: 2012

En iyi derece: Şampiyon (1992 Avrupa Futbol Şampiyonası)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 10

Ülke tarihinin en başarılı Avrupa Şampiyonası deneyimini 1992 yılında yaşayan Danimarka, aslında bu turnuvaya katılım hakkı elde edememişti.

Elemelerde kendilerini geçen Yugoslavya’nın savaş halinde olması sebebiyle turnuvadan ihracı sonrası davet alan Danimarka, inanılmaz bir performansla finale kadar ulaşmış, final maçında Almanya’yı devirerek şampiyonluğa ulaşmıştı.

Danimarka’nın maç takvimi

12 Haziran: Danimarka – Finlandiya (Parken Stadı)

17 Haziran: Danimarka – Belçika (Parken Stadı)

21 Haziran: Danimarka – Rusya (Parken Stadı)

FİNLANDİYA

Finlandiya Milli Takımı, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılıyor.

Eleme aşamasında, J Grubu’nda Ermenistan, Lihtenştayn, İtalya, Yunanistan ve Bosna-Hersek ile karşılaşan Finlandiya, 6 galibiyetle 18 puana ulaştı.

İskandinav ekibi, 30 puanlı İtalya’nın ardından ikinci sıraya yerleşerek, doğrudan finallere katılım hakkı elde etti.

Katılım sayısı: 1

Son katılım: İlk katılımı

En iyi derece: İlk katılımı

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 54

Finlandiya, tarihinin ilk Avrupa Futbol Şampiyonası deneyiminde ses getirmek istiyor.

Teemu Pukki ve arkadaşları, elemelerde Yunanistan, Bosna-Hersek gibi güçlü ekiplere karşı iyi performans göstermiş ve sansasyonel galibiyetler almayı başarmışlardı. Finler, gruba son torbadan katıldı.

Finlandiya’nın maç takvimi

12 Haziran: Finlandiya – Danimarka (Parken Stadı)

16 Haziran: Finlandiya – Rusya (Zenit Stadı)

21 Haziran: Finlandiya – Belçika (Zenit Stadı)

BELÇİKA

Son yıllarda yakaladığı jenerasyon ve oyuncu üretim kapasitesiyle Avrupa’nın büyükbaş ülkelerinden biri haline gelen Belçika, henüz arzu ettiği kupa sevincini yaşayamadı.

Ekip, elemelerde I Grubu’nda Avrupa Şampiyonası’nda da karşılaşacağı Rusya, İskoçya, Kazakistan, Güney Kıbrıs ve San Marino ile karşılaşmış, 10 maçının tamamını kazanmıştı. 30 puanla elemeleri noktalayan Belçika, şampiyonaya doğrudan katılım hakkı kazandı.

Katılım sayısı: 6

Son katılım: 2016

En iyi derece: Finalist (1980 Avrupa Futbol Şampiyonası)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 1

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, B Grubu’nda İtalya, İngiltere ve İspanya’yı geride bırakan Belçika, turnuva formatı gereği doğrudan final maçına yükselmişti.

Finalde Batı Almanya’yla karşılaşan ekip, Hrubesch’in golüne engel olamasa da, Vandereycken ile eşitliği yakaladı. Bitime iki dakika kala bir kez daha sahne alan Hrubesch, kupayı Batı Almanya’ya getirdi ve Belçika’nın şampiyonluk hayallerini yıktı.

Belçika’nın maç takvimi

12 Haziran: Belçika – Rusya (Zenit Stadyumu)

17 Haziran: Belçika – Danimarka (Parken Stadyumu)

21 Haziran: Belçika – Finlandiya (Zenit Stadyumu)

RUSYA

2018 Dünya Kupası’nın ev sahibi Rusya, turnuvada çeyrek final oynamış ve yarı finali de kıl payı kaçırmıştı.

Ekip, elemelerde I Grubu’nda Avrupa Şampiyonası’nda da karşılaşacağı Belçika, İskoçya, Kazakistan, Güney Kıbrıs ve San Marino ile karşılaşmış, 8 maçını kazanmıştı. 24 puanla elemeleri noktalayan Rusya, şampiyonaya doğrudan katılım hakkı kazandı.

Katılım sayısı: 12

Son katılım: 2020

En iyi derece: Şampiyon (1960 Avrupa Futbol Şampiyonası)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 38

İlk Avrupa Futbol Şampiyonası, 1960 yılında organize edilmişti.

4 takımın katıldığı finallere, o dönemki ismiyle Sovyetler Birliği olarak katılan Ruslar, yarı finalde Çekoslavakya’yı 3 -0, finalde Yugoslavya’yı 2-1 mağlup etmeyi başarmıştı.

Sovyet ekibinin efsane kalecisi Lev Yashin, turnuvanın ardından “ahtapot” lakabını almış ve altın 11’e seçilmişti.

Rusya’nın maç takvimi

12 Haziran: Rusya – Belçika (Zenit Stadyumu)

16 Haziran: Rusya – Finlandiya (Zenit Stadyumu)

21 Haziran: Rusya – Danimarka (Parken Stadyumu)
 

Sıradaki Haber
Cech'in mucizeyi tetikleyen hatası
Yükleniyor lütfen bekleyiniz